Obsah článku

  Zápcha u detí

  Zápcha je u detí častým problémom, ktorý spôsobuje zníženú pohyblivosť čriev a tvrdú, suchú stolicu. Medzi časté príčiny patrí predčasné dávanie detí na WC a zmeny v stravovaní. Našťastie je väčšina prípadov zápchy u detí iba dočasná.

  Aby sme zmiernili zápchu u detí, mali by sme spraviť jednoduché zmeny v stravovaní - napríklad konzumácia ovocia a zeleniny bohatšej na vlákninu a pitie viac tekutín.

  Príznaky zápchy u detí

  • menej ako tri stolice týždenne
  • stolica je ťažká, suchá a ťažko prechádza črevami
  • bolesť brucha
  • stopy tekutej alebo pastovitej stolice v spodnom prádle vášho dieťaťa - znamenie, že stolica je zaseknutá v konečníku
  • krv na povrchu tvrdej stolice

  Lekára vyhľadajte, ak dieťa trápi nechutenstvo.
  Lekára vyhľadajte, ak dieťa trápi nechutenstvo.

  Kedy navštíviť lekára

  Zápcha u detí zvyčajne nie je vážna. Chronická zápcha však môže viesť ku komplikáciám alebo signalizovať základné ochorenie.

  Lekára vyhľadajte ak:

  • zápcha trvá dlhšie ako dva týždne
  • ak má dieťa horúčku
  • ak dieťa trápi nechutenstvo
  • má krv v stolici
  • má dieťa opuchnuté brucho
  • dieťa veľmi schudne
  • má dieťa bolesť brucha
  • časť čreva vychádzajúca z konečníka (rektálny prolaps)

  Liečba zápchy u detí

  V závislosti od okolností môže lekár vášho dieťaťa odporučiť:

  • voľnopredajné vlákninové doplnky alebo zmäkčovače stolíc - ak nemá vaše dieťa dostatok vlákniny v strave, môže mu pomôcť pridanie doplnku vlákniny, ktorý je voľnopredajný. Aby však tieto výrobky fungovali dobre, dieťa musí denne piť najmenej 1 liter vody. Informujte sa u lekára, aby ste zistili správnu dávku pre vek a hmotnosť vášho dieťaťa.
  • glycerínové čapíky - sa môžu používať na zmäkčenie stolice u detí, ktoré nemôžu prehltnúť tabletky
  • preháňadlo alebo klystír - ak hromadenie fekálneho materiálu spôsobí zablokovanie, lekár môže navrhnúť preháňadlo alebo klystír, aby pomohol odstrániť zablokovanie. Príklady zahŕňajú polyetylénglykol a minerálny olej. Nikdy nedajte svojmu dieťaťu preháňadlo alebo klystír bez lekárskeho odporúčania.
  • klystír v nemocnici - niekedy môže byť dieťa tak ťažko "upchaté", že musí byť hospitalizované na krátku dobu, aby mu dali silnejší klystír, ktorý vyčistí črevá (disimpácia).
  Jemné masírovanie brucha dieťaťa môže uvoľniť svaly a podporiť činnosť čriev.
  Jemné masírovanie brucha dieťaťa môže uvoľniť svaly a podporiť činnosť čriev.

  Alternatívna liečba zápchy u detí

  Okrem zmien v strave a rutine môžu u detí zmierniť zápchu rôzne alternatívne prístupy.

  Masáž

  Jemné masírovanie brucha vášho dieťaťa môže uvoľniť svaly, ktoré podporujú močový mechúr a črevá, a tým podporuje činnosť čriev.

  Akupunktúra

  Táto tradičná čínska medicína spočíva v zavedení a manipulácii s jemnými ihlami do rôznych častí tela. Liečba môže pomôcť, ak má vaše dieťa bolesti brucha spojené so zápchou.


  K zápche dôjde, ak dieťa ignoruje nutkanie na stolicu.
  K zápche dôjde, ak dieťa ignoruje nutkanie na stolicu.

  Príčiny zápchy u detí

  Zápcha sa najčastejšie vyskytuje, keď sa odpad pohybuje príliš pomaly cez tráviaci trakt, čo spôsobuje, že stolica je tvrdá a suchá.

  K zápche u detí môže prispieť mnoho faktorov, vrátane:

  • zadržiavanie - dieťa môže ignorovať nutkanie na stolicu, pretože sa bojí toalety alebo sa nechce prestať hrať. Niektoré deti zadržiavajú, keď sú mimo domova, pretože im je nepríjemné používať verejné toalety. Bolesť bruška spôsobená veľkými tvrdými stolicami môžu tiež viesť k zadržiavaniu.
  • problémy s toaletným tréningom - ak začnete s toaletným tréningom príliš skoro, môže sa vaše dieťa vzbúriť a zadržiavať stolicu. Ak sa toaletný tréning stane bojom, dobrovoľné rozhodnutie ignorovať nutkanie na stolicu sa môže rýchlo stať nedobrovoľným zvykom, ktorý je ťažké zmeniť.
  • zmeny v strave - nedostatočné množstvo ovocia a zeleniny bohatých na vlákninu alebo tekutín môže spôsobiť zápchu. Jedným z najbežnejších období, kedy deti mávajú zápchu, je, keď prechádzajú z úplne tekutej stravy na tú, ktorá obsahuje pevné potraviny.
  • zmeny v rutine - akékoľvek zmeny v rutine vášho dieťaťa - napríklad cestovanie, horúce počasie alebo stres - môžu ovplyvniť funkciu čriev. Deti tiež častejšie trpia zápchou, keď začnú navštevovať škôlku či školu.
  • lieky - zápche môžu prispieť niektoré druhy liekov
  • alergia na kravské mlieko - alebo konzumácia príliš veľkého množstva mliečnych výrobkov (syrové a kravské mlieko) niekedy vedie k zápche
  • rodinná história - u detí, ktorých členovia rodiny často trpia zápchou, je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich objaví tiež. Môže to byť spôsobené zdieľanými genetickými alebo environmentálnymi faktormi.
  • zdravotné podmienky - zápcha u detí zriedka naznačuje anatomickú malformáciu, problém metabolického alebo tráviaceho systému alebo iný základný stav
  Ponúknite dieťaťu potraviny s vysokým obsahom vlákniny.
  Ponúknite dieťaťu potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

  Ako zabrániť zápche u detí

  Vláknina

  Ponúknite dieťaťu potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Strava bohatá na vlákninu môže pomôcť telu vášho dieťaťa vytvoriť mäkkú, objemnú stolicu. Podávajte svojmu dieťaťu viac ovocia (jablká, broskyne, hrušky a slivky), zeleniny (fazuľa, brokolica) a celozrnných obilnín (ovsené vločky, celozrnný chlieb). Ak vaše dieťa nie je zvyknuté na diétu s vysokým obsahom vlákniny, začnite pridaním len niekoľkých gramov vlákniny denne, aby ste zabránili plynatosti a nadúvaniu.

  Odporúčaný príjem pre vlákninu z potravy je 14 gramov na každých 1 000 kalórií v strave vášho dieťaťa. Pre mladšie deti to znamená príjem asi 20 gramov vlákniny denne. Pre dospievajúce dievčatá a mladé ženy je to 29 gramov denne. Pre dospievajúcich chlapcov a mladých mužov je to 38 gramov denne.

  Tekutiny

  Povzbudzujte svoje dieťa, aby pilo veľa tekutín. Voda je samozrejme najlepšia.

  Pohyb

  Pravidelná fyzická aktivita pomáha stimulovať normálnu funkciu čriev.

  Toaletné návyky

  Po jedle pravidelne vyhraďte čas svojmu dieťaťu, aby mohlo používať toaletu. Ak je to potrebné, poskytnite mu podnožku tak, aby dieťa pohodlne sedelo na záchode a malo nohy prikrčené k brušku na uvoľnenie stolice.

  Pripomeňte dieťaťu, aby venovalo pozornosť nutkaniu na stolicu. Niektoré deti sú tak zahĺbené do hry, že toto nutkanie ignorujú. Ak k takýmto oneskoreniam dochádza často, môžu prispieť k zápche.

  Podporujte dieťa

  Odmeňte úsilie dieťaťa, nie výsledky. Dajte deťom malé odmeny za to, že sa aspoň pokúšali ísť na toaletu. Medzi možné výhody patria nálepky alebo špeciálna kniha alebo hra, ktorá je k dispozícii iba po (alebo prípadne počas) toaletného času. A netrestajte dieťa, ktoré znečistilo spodnú bielizeň.

  Lieky

  Ak vaše dieťa užíva lieky, ktoré spôsobujú zápchu, opýtajte sa lekára na ďalšie možnosti a prípadnú zmenu za iný liek.

  zdroj: mayoclinic.org