Reishi - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Reishi

  Huba reishi, známa tiež ako Ganoderma lucidum a prezývaná "huba nesmrteľnosti“, je červenohnedá drevnatá huba, ktorá rastie na rôznych horúcich a vlhkých miestach v Ázii.

  Je v tvare taniera a má farebnú škálu od červenej, čiernej, zelenej, fialovej a dokonca aj bielej. Najštudovanejšia je červená huba reishi, ktorá rastie na stromoch Hemlock. 

  Táto huba tvorí už viac ako 2 000 rokov základ východnej medicíny.

  Huba obsahuje niekoľko molekúl vrátane triterpenoidov, polysacharidov a peptidoglykánov, ktoré môžu byť zodpovedné za jej zdravotné účinky. Zatiaľ čo samotné huby sa môžu jesť čerstvé (nekonzumujú sa však bežne), je bežné užívať skôr práškové formy huby alebo extrakty, ktoré obsahujú tieto špecifické molekuly.

  Obsah vitamínov a minerálov v reishi

  Reishi huba v 100 g obsahuje 36 kalórií, 7,2 g sacharidov, 0 g tukov, 3,6 g vlákniny a 3,6 g bielkovín, polysacharidy, peptidy a triterpenoidy.

  Reishi posilňuje imunitu, je protizápalová, pomáha zmierniť únavu, pomáha v boji proti rakovine, pomáha pri liečbe bronchitídy, udržuje zdravú pečeň.

  Reishi

  Reishi - 6 účinkov na zdravie

  Reishi posilňuje imunitu

  Huby reishi majú pozitívny vplyv na imunitný systém.

  Triterpény sú účinné látky, ktoré robia z húb reishi prírodný antivírusový, antibakteriálny a antimykotický prostriedok.

  Výskum tiež potvrdzuje, že huby reishi ovplyvňujú gény v bielych krvinkách - bunkách, ktoré chránia imunitný systém pred infekciou.

  Napríklad v roku 2003 vedci liečili 34 pacientov v pokročilom štádiu rakoviny polysacharidom nájdeným v reishi. Po 12 týždňoch liečba nielen „zlepšila imunitné reakcie“ pacientov, ale tiež zvýšila aktivitu prírodných zabíjačských buniek (druh bielych krviniek).

  Podobná štúdia zistila, že huby reishi môžu zvýšiť množstvo bielych krviniek u tých, ktorí majú kolorektálny karcinóm.

  Reishi je protizápalová

  Hoci huby reishi nie sú také silné ako kurkuma, majú protizápalové vlastnosti.

  Zápal je reakcia vášho tela na zranenie alebo infekciu. Povie vášmu imunitnému systému, aby buď liečil, alebo opravil poškodenie alebo bojoval proti baktériám alebo vírusom.

  Už vieme, že reishi posilňuje imunitný systém, takže dáva zmysel, že ovplyvní aj zápal. Huby reishi znižujú úroveň zápalu v bielych krvinkách a ak máte nižšie úrovne zápalu, vaše telo dokáže lepšie odolávať infekcii.

  Reishi2

  Reishi pomáha zmierniť únavu

  Huby reishi sú adaptogény, rastliny, ktoré pomáhajú telu bojovať proti stresu. V jednej štúdii so 132 pacientmi trpiacimi neurasténiou (stav charakterizovaný fyzickou a duševnou únavou) sa preukázalo, že konzumácia zlúčeniny nájdenej v húb reishi zlepšuje bolesti, únavu a pocity podráždenosti.

  Reishi pomáha v boji proti rakovine

  Uskutočnilo sa množstvo štúdií o účinku reishi na rakovinové bunky. Výsledky potvrdili, že nádory sa zmenšili u troch pacientov s rakovinou, ktorí užívali prípravky reishi. Vedci sa domnievajú, že beta-glukány v húb môžu brániť rastu nových krvných ciev, čo je kľúčové, pretože rakovinové bunky potrebujú na rast stabilný prísun krvi. Triterpény pomáhajú tiež brzdiť vývoj a metastázy nádorov. Ďalší výskum naznačuje, že huby by mohli zmierniť nevoľnosť vyvolanú chemoterapiou a zlepšiť účinnosť rádioterapie.

  Reishi3

  Reishi pomáha pri liečbe bronchitídy (zápal priedušiek)

  V jednej štúdii, v ktorej viac ako 2 000 čínskych pacientov s chronickou bronchitídou po dvoch týždňoch liečby extraktom z húb reishi hlásilo, že sa cítia lepšie a majú zvýšenú chuť do jedla a iná štúdia zistila, že reishi by sa okrem iných ťažkostí mohla použiť na liečbu bronchitídy. Môže to byť spôsobené protialergickými a protizápalovými účinkami reishi.

  Tieto účinky sú tiež prospešné pre astmatikov, ako aj antihistaminické vlastnosti kyseliny olejovej a cyklooktánu, ktoré sa nachádzajú v reishi.

  Reishi udržuje zdravú pečeň

  Reishi je tradičný liek na ochorenie pečene v ázijských kultúrach. Polysacharidy v reishi môžu pomôcť chrániť pečeňové bunky a antioxidačné vlastnosti reishi pomáhajú podporovať funkciu pečene. Reishi zlepšuje detoxikáciu pečene, regeneráciu pečeňových buniek a celkovú funkciu pečene.

  Reishi4

  Ako reishi nakupovať?

  Bohužiaľ reishi nenájdete v obchode s potravinami. U nás nájdete huby reishi v práškovej alebo tabletkovej forme.

  Upozornenie: ak užívate lieky alebo ste v súčasnosti tehotná, pred užívaním sa poraďte so svojím lekárom.

  Ako reishi spracovať?

  Reishi nie je najchutnejšia huba, je totižto neuveriteľne horká. Z tohto dôvodu sa veľmi málo využíva na varenie.

  V tradičnej čínskej medicíne sa huby reishi nakrájali a varili v horúcej vode na prípravu čaju alebo polievky.

  produkt

  Reishi

  Reishi

  Reishi (Ganoderma lucidum), v Číne nazývaná "huba nesmrteľnosti", prispieva k prirodzenej imunologickej ochrane a napomáha udržiavať zdravý obehový systém...

  Pozrieť v obchode

  healthline.com, yoursuper.com, healthcastle.com