Psoriáza u detí

< Spať na články

Obsah článku

  Psoriáza u detí

  Čo je psoriáza?

  Psoriáza je bežný neinfekčný stav pokožky. Najbežnejším typom psoriázy je psoriáza s plakmi. Spôsobuje, že sa kožné bunky vyvíjajú oveľa rýchlejšie ako normálne a neopadávajú tak, ako by mali. Bunky sa hromadia na povrchu pokožky a spôsobujú oblasti červenej kože nazývanej plaky. Plaky sú zvyčajne svrbiace a pokryté belavo-striebornými šupinami. Za tento proces je zodpovedný nadmerne aktívny imunitný systém.

  Psoriáza s plakmi sa môže u detí objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie sa však vyskytuje na kolenách, pokožke hlavy, lakťoch a trupe.

  Psoriáza sa môže prenášať z generácie na generáciu. Ak máte vy alebo iný rodič dieťaťa psoriázu, pravdepodobnosť, že vaše dieťa ju bude mať tiež, je asi 10%. Ak máte vy aj druhý rodič dieťaťa psoriázu, šanca dieťaťa na rozvoj sa zvýši na 50%, prípadne ešte viac.

  Psoriaza1

  Psoriáza

  Príznaky psoriázy u detí

  Existuje niekoľko druhov psoriázy. Každý typ má jedinečné príznaky.

  Medzi najčastejšie príznaky psoriázy patria:

  • vyvýšené škvrny na koži, ktoré sú často červené a pokryté belavo-striebornými šupinami
  • suchá, popraskaná pokožka, ktorá môže krvácať
  • svrbenie, bolesť alebo pocit pálenia v postihnutých oblastiach kože a okolo nej
  • hrubé nechty alebo nechty, ktoré majú hlboké ryhy
  • červené oblasti v kožných záhyboch

  Psoriáza je chronický stav. To znamená, že pravdepodobne nikdy úplne nezmizne. Je to tiež stav, ktorý prechádza cyklom zvýšenej a zníženej aktivity. Počas aktívneho obdobia bude mať dieťa viac príznakov. V priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov sa príznaky môžu zmierniť alebo dokonca zmiznúť. Tieto cykly sú často nepredvídateľne načasované. Je tiež veľmi ťažké vedieť, aké závažné budú príznaky po začatí cyklu.

  Kedy vyhľadať lekára

  Včasné odhalenie a diagnostika psoriázy sú pre deti rozhodujúce.

  Lekára vyhľadajte hneď ako:

  • si všimnete príznaky, ktoré by mohli byť spôsobené psoriázou
  • ak doterajšia liečba dieťaťu už nestačí

  Včasná intervencia a liečba môžu tiež pomôcť zmierniť problémy so stigmou a sebaúctou, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku týchto kožných ochorení.

  Liečba psoriázy u detí

  V súčasnosti neexistuje liečba psoriázy. Liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov a na prevenciu alebo zníženie závažnosti vzplanutí.

  Lokálna liečba

  Topická liečba je najbežnejšie predpisovanou liečbou psoriázy. Môžu pomôcť zmierniť príznaky miernej až stredne ťažkej psoriázy.

  Lokálne ošetrenia zahŕňajú liečivé a zvlhčovacie:

  • masti
  • pleťové vody
  • krémy

  Odporúča sa aplikovať ich viackrát denne a ich účinnosť môže byť rovnaká ako pri iných typoch liečby, ale môžu mať menej vedľajších účinkov.

  Pomôžte svojmu dieťaťu zapamätať si liečbu tým, že mu nastavíte pripomenutie budíkom alebo ho naplánujete v denných dobách, ktoré sa nemenia, napríklad tesne pred spaním a hneď po prebudení.

  Psoriaza3

  Liečba psoriázy

  Terapia svetlom

  Prirodzené aj umelé osvetlenie môžu zmierniť príznaky psoriázy. Existuje niekoľko novších možností, ako sú lasery a lieky aktivované špeciálnymi svetlami. Ak Vám lekár odporučí prirodzené slnečné žiarenie, pomôžte dieťaťu získať ho pobytom v prírode.

  Perorálne alebo injekčne podávané lieky

  V prípade miernych až stredne ťažkých prípadov psoriázy u detí môže lekár predpísať tabletky, injekcie alebo intravenózne (IV) lieky. Niektoré z týchto liekov môžu spôsobovať vážne vedľajšie účinky, preto je dôležité porozumieť ešte pred začatím liečby tomu, čomu môžete čeliť. Z dôvodu možných závažných vedľajších účinkov môže byť tento druh liečby presunutý na čas, kým vaše dieťa nie je staršie alebo sa používa iba na krátke časové obdobie.

  Zmeny životného štýlu

  Ovládanie spúšťačov môže byť jednou z najlepších možností ochrany dieťaťa proti psoriáze. Cvičenie, adekvátny spánok a konzumácia vyváženej stravy vám pomôže udržať zdravé telo vášho dieťaťa. Zdravé telo môže mať menej závažné obdobia ochorenia. Udržiavanie čistoty a zvlhčenia pokožky dieťaťa môže tiež pomôcť znížiť podráždenie pokožky, čo tiež znižuje výskyt psoriázy.

  Liečebné plány

  Lekár dieťaťa môže vyskúšať jednu z týchto procedúr samostatne alebo ich môže kombinovať. Ak prvé ošetrenie nefunguje, nestrácajte nádej. Vy, dieťa a lekár vášho dieťaťa môžete spolupracovať pri hľadaní liekov alebo kombinácií liečby, ktoré pomôžu zmierniť príznaky dieťaťa.

  Domáca liečba psoriázy u detí

  Rybí olej alebo omega-3 tuky

  Výskum ukázal, že omega-3 mastné kyseliny, ktoré ryby a doplnky z rybieho oleja často obsahujú, pomáha zmierniť zápal a zlepšiť autoimunitné ochorenia. V ideálnom prípade je však lepšie konzumovať ryby, ktoré obsahujú omega-3, skôr ako užívať doplnky.

  produkt

  Omega-3 pre deti s pomarančovou príchuťou

  Omega-3 pre deti s pomarančovou príchuťou

  Omega-3 pre deti ponúka vyváženú zmes EPA a DHA na podporu mozgovej činnosti, zraku a činnosti srdca...

  Pozrieť v obchode

  Kapsaicín

  Kapsaicín je súčasťou červenej papriky a preukázal schopnosť bojovať proti zápalom.

  Probiotiká

  Správna rovnováha baktérií v tele môže pomôcť imunitnému systému. Psoriáza je autoimunitné ochorenie, takže pri zvládaní príznakov môžu byť užitočné probiotiká. Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú v jogurte a fermentovaných potravinách, môžete ich konzumovať aj v doplnkoch.

  produkt

  Detské probiotiká 2 miliardy 10 kmeňov

  Detské probiotiká 2 miliardy 10 kmeňov

  Detské probiotiká • sú kombináciou probiotických bakteriálnych kmeňov určených na podporu gastrointestinálneho zdravia a zdravého imunitného systému• zdravá črevná flóra pomáha vytvárať priaznivé prostredie pre vstrebávanie potrebných živín• malé deti často trpia rôznymi nevoľnosťami a bolesťami bruška• probiotiká normalizujú priechod tráveniny črevami a pôsobia pri zlom zažívaní...

  Pozrieť v obchode
  Psoriaza2

  Aloe vera

  Tradičná medicína dlho používa gél z rastliny aloe vera na ošetrenie kožných rán. Aplikácia masti obsahujúcej aloe vera môže tiež pomôcť znížiť začervenanie, šupinatenie a zápal, ktorý spôsobuje psoriáza.

  produkt

  ESI Aloe Vera gél čistý - 200 ml

  ESI Aloe Vera gél čistý - 200 ml

  TELOVÝ GÉL ALOE VERA na rôzne kožné problémy  pri lupienke, atopickej dermatitíde a iných ekzémoch pre lepšie hojenie  zmierňuje svrbenie, podráždenie, začervenanie a opuch  pri hemoroidoch - urýchľuje hojenie rán a popálenín posilňuje drobné cievky a zamedzuje ich praskaniu  ničí baktérie a plesne počas opaľovania na ochranu pokožky pred slnečným žiarením po opaľovaní na upokojenie podráždenej alebo spálenej pokožky po uštipnutí hmyzom na potlačenie svrbenia a opuchu protizápalové účinky  PRE BÁBATKÁ: upokojenie citlivej detskej pokožky, vhodné na zaparený zadoček  PRE DETI: na drobné odreniny, otlaky a opuchy, po uštipnutí hmyzom  PRE MLÁDEŽ: hojí akné, má protizápalové účinky - vhodné pri lupinách a na vyživenie vlasov  PRE ŽENY: vyživenie a hydratácia pokožky, vhodné ako podklad pod krém na tvár ráno i večer PRE MUŽOV: po holení na upokojenie pokožky a zahojenie prípadných poranení  PRE SENIOROV: na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov  Upozornenie: vyrobené z čistej šťavy Aloe Vera lisovanej za studena, bez parabénov...

  Pozrieť v obchode

  Kurkumín

  Kurkumín je účinná látka v korení kurkuma, ktorá môže zmierniť zápal v tele a môže tiež znížiť psoriatickú aktivitu.

  Oregonské hrozno

  Oregonské hrozno je rastlinný liek, ktorý môže upokojiť imunitnú odpoveď pri psoriáze a je „bezpečný a účinný“ pri liečbe ľahkej až stredne ťažkej psoriázy.

  Spúšťače psoriázy u detí

  Zatiaľ nikto presne nevie, čo spôsobuje psoriázu, existuje niekoľko spúšťačov, ktoré môžu spôsobiť prepuknutie nákazy. Tie zahŕňajú:

  • infekcie
  • podráždenie kože
  • stres
  • obezita
  • chladné počasie

  Vyhýbanie sa alebo nájdenie spôsobov ovládania týchto spúšťačov môže pomôcť znížiť výskyt alebo závažnosť prepuknutia psoriázy.

  Výskyt psoriázy u detí

  Psoriáza je u detí pomerne častá. Väčšina ľudí prežíva svoju prvú epizódu psoriázy vo veku od 15 do 35 rokov, ale u detí sa môže vyvinúť oveľa skôr a u dospelých oveľa neskôr. V jednej štúdii sa zistilo, že 40% dospelých so psoriázou malo príznaky už v detskom veku.

  U niektorých detí môžu byť príznaky psoriázy menej závažné ako rastú, u iných môžu pokračovať po celý život.

  healthline.com