Obsah článku

Cícer je súčasťou rodiny strukovín a jeho orechová chuť a zrnitá textúra sa dobre páruje s niekoľkými ďalšími potravinami a prísadami. Cícer má vysoký obsah bielkovín a je vynikajúcou náhradou mäsa vo vegetariánskej a vegánskej strave a neobsahuje žiadny lepok, takže je ideálny pre celiatikov.
Cícer pochádza z Indie, bol však domestikovaný už v dávnych dobách a v dnešnej dobe nie sú známe prírodné populácie. Občasne splaňuje. Pestuje sa pre zrno ako strukovina, ku konzumácii sa ako zelenina používajú ako celé struky, tak aj semená, či mladé výhonky. Rod cícer zahŕňa asi 43 druhov a je rozšírený od východného Stredomoria po Strednú Áziu. Najviac divo rastúcich druhov sa vyskytuje v strednej a západnej Ázii, kde sa cícer objavujú od nížin až po päťtisícové pohoria. Najväčšími producentmi sú India, Austrália, Mjanmarsko, Pakistan a Turecko.
Obsah vitamínov a minerálov v cíceri
Cícer v 100 g obsahuje 364 kalórií, 4,55 g tukov, 59,39 g sacharidov (z toho 0,94 g cukry), 11,84 g vlákniny, 2 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C, E, K, betakarotén a z minerálnych látok obsahuje draslík, horčík, vápnik, sodík, železo, fosfor, mangán, molybdén, zinok, selén, omega 6 a omega 3 mastné nenasýtené kyseliny.
Cícer bojuje proti rakovine, znižuje zápal v tele, pomáha udržiavať zdravie srdca a zdravé kosti, reguluje hladinu cukru v krvi, je bohatý zdroj antioxidantov, je ideálny pre ženy, udržuje zdravú pokožku, bráni vypadávaniu vlasov, je vhodný pre vegetariánov i celiatikov.
Cícer - Nutričné hodnoty
(100g)1323kj
2
59.39g
0.94g
4.55g
11.84g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

Cícer - 10 účinkov na zdravie
Cícer bojuje proti rakovine
Hoci minerál selén nie je prítomný vo väčšine ovocia a zeleniny, možno ho nájsť v cíceri. Pomáha enzýmom pečene správne fungovať a detoxikovať niektoré rakovinotvorné zlúčeniny v tele. Okrem toho selén zabraňuje zápalu a znižuje rýchlosť rastu nádoru. Cícer obsahuje aj kyselinu listovú, ktorá hrá úlohu pri syntéze a oprave DNA, a tak pomáha predchádzať tvorbe rakovinových buniek z mutácií v DNA. Saponíny, fytochemikálie prítomné v cíceri, bránia rakovinovým bunkám množiť sa a šíriť sa po celom tele.
Cícer znižuje zápal v tele
Cholín v cíceri pomáha pri spánku, svalovom pohybe, učení a pamäti. Cholín tiež pomáha udržiavať štruktúru bunkových membrán, napomáha prenosu nervových impulzov, pomáha vstrebávať tuk a znižuje chronický zápal.
Cícer pomáha udržiavať zdravie srdca
Vysoký obsah vlákniny, draslíka, vitamínu C a vitamínu B6-pyridoxínu podporuje zdravie srdca. Cícer obsahuje značné množstvo vlákniny, čo pomáha znížiť celkové množstvo cholesterolu v krvi, čím sa znižuje riziko srdcových ochorení.
Cícer pomáha udržiavať zdravé kosti
Železo, fosfát, vápnik, horčík, mangán, zinok a vitamín K v cíceri prispievajú k budovaniu a udržiavaniu štruktúry a sily kostí. Hoci fosfát a vápnik sú dôležité v kostnej štruktúre, starostlivá rovnováha týchto dvoch minerálov je nevyhnutná pre správnu mineralizáciu kostí - spotreba prílišného fosforu s príliš malým príjmom vápnika môže viesť k úbytku kostnej hmoty. Tvorba kostnej matrice vyžaduje minerálny mangán a železo a zinok hrajú rozhodujúcu úlohu pri výrobe a dozrievaní kolagénu. Adekvátna spotreba vitamínu K je dôležitá pre dobré zdravie kostí, pretože zlepšuje vstrebávanie vápnika a môže znížiť vylučovanie vápnika močom, aby sa zabezpečilo, že na stavbu a opravu kostí bude k dispozícii dostatok vápnika. Nízky príjem vitamínu K je spojený s vyšším rizikom zlomenín kostí.
Cícer reguluje hladinu cukru v krvi
Cícer má veľké množstvo rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha regulovať hladinu cukru v krvi optimalizáciou trávenia. Bráni vzniku diabetu tým, že zabezpečuje normálnu hladinu inzulínu a cukru v krvi.

Cícer je bohatý zdroj antioxidantov
Antioxidačné zlúčeniny nachádzajúce sa v cíceri zahŕňajú polyfenoly, fytonutrienty, betakarotén a vitamíny. Znižujú oxidačný stres v tele a zabraňujú chronickým ochoreniam. Antioxidanty vyhľadávajú voľné radikály, nebezpečné vedľajšie produkty bunkového metabolizmu, ktoré spôsobujú, že zdravé bunky zmutujú. Tieto antioxidanty majú tiež potenciál chrániť telo pred chronickými ochoreniami.
Cícer je ideálny pre ženy
Konzumácia cíceru je bezpečný a prirodzený spôsob, ako čeliť menopauzálnym a postmenopauzálnym symptómom, ako sú nočné potenie, výkyvy nálady a návaly horúčavy. Cícer obsahuje rastlinné hormóny známe ako fytoestrogény, ktoré napodobňujú prirodzený ženský hormón estrogén.
Cícer udržuje zdravú pokožku
Prítomnosť mangánu v cíceri zlepšuje zdravie pokožky a udržuje tvorbu vrások a jemných línií na uzde. Mangán v podstate zabraňuje vráskam tým, že zvráti škodlivý účinok voľných radikálov. Táto strukovina tiež obsahuje prvok molybdén, ktorý odstraňuje sulfity, čo poskytuje detoxikačný účinok na kožu. Ďalšie životne dôležité živiny ako folát, zinok a vitamíny opravujú poškodenie UV žiarením a preťažením toxínmi, pričom udržujú pokožku vláčnu a žiariacu.
Cícer bráni vypadávaniu vlasov
Vzhľadom na vysoký obsah bielkovín a železa môže cícer pôsobiť ako nádherný prírodný doplnok pre tých, ktorí zažívajú vypadávanie vlasov. Táto strukovina je tiež bohatá na vitamín A, B a E, spolu s omega 6 mastnými kyselinami, ktoré zlepšujú zdravie pokožky hlavy a zvyšujú krvný obeh.
Cícer pre vegetariánov i celiatikov
Cícer je dôležitým zdrojom proteínov potrebných pre rast a vývoj, ako aj riadne hojenie a oprava v celom tele. Sú ideálnou voľbou pre vegetariánov, ktorí chcú zabezpečiť, aby mali správny príjem živín.
Cícer v sebe nemá ani gram lepku, takže ideálnou potravinou pre celiatikov.

Ako cícer nakupovať?
Cícer je dostupný v sušenej alebo konzervovanej forme.
Ako cícer skladovať?
Pokiaľ si kúpite sušený cícer uskladnite ho v dobre uzatvárateľnej nádobe, takto vám vydrží aj niekoľko rokov. Pri konzervovanom sa riaďte dátumom spotreby na konzerve.
Ako cícer spracovať?
Cícer sa dá pripravovať na všetky možné spôsoby, na sladko i slano. Uvarený cícer môžete pridať do šalátov, k cestovinám, do nátierok alebo do jemného pyré. Medzi veľmi obľúbené recepty z cíceru patrí humus, čo je nátierka vyrobená práve z tejto zdravej strukoviny.
zdroj: medicalnewstoday.com, organicfacts.net, womanonly.cz