E221 - Siričitan sodný

Kategória

antioxidanty chemické konzervačné látky

Skóre škodlivosti

5

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Charakteristika

Konzervačný prostriedok s protiplesňovým a antibakteriálnym účinkom, antioxidant, zabraňujúci hnednutiu ovocia a zeleniny. Chráni kyselinu askorbovú pred zničením v ovocí a ovocných džúsoch. Ničí vitamín B1 v potravinách. Jedná sa o suchý, korozívny prášok.

Použitie

Používa sa pri výrobe piva, vína, nealkoholických nápojov. Nájdeme ho vo výrobkoch zo zemiakov, sušenom ovocí, marmeládach, džemoch, mrazených jablkách. Používa sa tiež ako bieliaci prostriedok pri sušení ovocia.

Výroba

Vyrába sa synteticky prebublávaním oxidu siričitého skrz sodný roztok lúhu. Siričitan sodný obsahuje 51% oxidu siričitého.

Nežiaduce účinky

U citlivých ľudí môže spôsobiť astmatický záchvat, bolesti žalúdka, bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačku, kožné vyrážky. Látka je nebezpečná pre ľudí, ktorí majú problémy s pečeňou a obličkami. Sú dokumentované prípady smrti astmatických pacientov.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-0,7 mg na kilogram telesnej váhy. V USA je zakázané pridávať siričitan sodný do potravín slúžiacich ako zdroj vitamínu B1. Inak je látka v USA povolená. V SR (celej EÚ) je použitie látky povolené s obmedzením na niektoré potraviny.