Obsah článku

    Borelióza

    Prejavuje sa najskôr rozsiahlou červenou vyrážkou (Erythema migrans), ktorá môže byť rôznej veľkosti, zvyčajne postupne v strede vybledne. Avšak nie vždy sa táto vyrážka objaví po uštipnutí hmyzom a ani uštipnutie si nemusí človek všimnúť. Vtedy môže ochorenie prejsť do ďalších, ťažšie liečiteľných štádií.

    Lymskú boreliózu spôsobujú štyri hlavné druhy baktérií, ktoré prenášajú kliešte.

    Borrelia burgdorferi a Borrelia mayonii spôsobujú lymskú boreliózu v Spojených štátoch, zatiaľ čo Borrelia afzelii a Borrelia garinii sú hlavnými príčinami v Európe a Ázii.

    Borélia sa na Slovensku vyskytuje asi u 10% kliešťov. Kliešte však neprenášajú len baktérie borélie, ale môžu prenášať aj iné koinfekcie ako napr. bartonela, babesia, ehrlichia a iné, ktoré môžu liečbu lymskej choroby komplikovať.

    Len menšina uhryznutí kliešťom vedie k borelióze. Predpokladá sa, že na rozvoj ochorenia musí byť kliešť prisatý na tele aspoň 24 hod. Čím dlhšie zostane kliešť na pokožke, tým väčšie je riziko ochorenia.

    Lymskou boreliózou pravdepodobne ochoriete, ak žijete alebo trávite čas v trávnatých a husto zalesnených oblastiach, kde sa dobre darí kliešťom prenášajúcim boreliózu. V oblastiach napadnutých kliešťami je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia.

    Vyrážka u boreliózy na ruke
    Vyrážka u boreliózy na ruke

    Borelióza - príznaky

    Príznaky lymskej boreliózy sa líšia. Spravidla sa objavujú v etapách, ale etapy sa môžu aj prekrývať.

    Skoré príznaky

    Na mieste uhryznutia kliešťom alebo odstránení kliešťa sa často objaví malá, červená hrčka, ktorá sa podobá na hrčku po uštipnutí komárom. Tento normálny výskyt nenaznačuje lymskú boreliózu.

    Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť do jedného mesiaca po infikovaní:

    • vyrážka - od troch do 30 dní po uhryznutí infikovaným kliešťom sa môže objaviť rozširujúca sa červená oblasť, ktorá sa niekedy v strede vyjasní a vytvorí tvar býčieho oka. Vyrážka sa počas dní pomaly rozširuje a môže sa rozšíriť na 30 centimetrov. Spravidla nie je svrbiaca alebo bolestivá, ale môže byť na dotyk teplá.

    Vyrážka je jedným z charakteristických znakov lymskej boreliózy, aj keď nie u každého s boreliózou sa vyrážka objaví. U niektorých ľudí sa táto vyrážka objaví na viac ako jednom mieste na tele.

    Ďalšie príznaky

    Vyrážku môžu sprevádzať:

    • horúčka
    • zimnica
    • únava
    • bolesti tela
    • bolesti hlavy
    • stuhnutosť krku
    • opuchnuté lymfatické uzliny

    Neskoršie príznaky

    Pokiaľ sa borelióza nelieči hneď, môžu sa v priebehu nasledujúcich týždňov až mesiacov objaviť nové príznaky lymskej infekcie. Tie zahŕňajú:

    • vyrážka - môže sa objaviť na iných miestach tela
    • bolesť kĺbov - záchvaty silnej bolesti kĺbov a je obzvlášť pravdepodobné, že opuchy postihnú vaše kolená, ale bolesť sa môže z jedného kĺbu do druhého presunúť
    • neurologické problémy - týždne, mesiace alebo dokonca roky po infekcii sa môže objaviť zápal membrán obklopujúcich váš mozog (meningitída), dočasné ochrnutie jednej strany tváre (Bellova obrna), znecitlivenie alebo slabosť končatín a porucha pohybu svalov

    Menej časté príznaky

    Niekoľko týždňov po infekcii sa u niektorých ľudí vyvinie:

    • problém so srdcom, napríklad nepravidelný srdcový rytmus
    • zápal očí
    • zápal pečene (hepatitída)
    • silná únava

    Kedy vyhľadať lekára

    • ak vás uhryzol kliešť a máte príznaky
    • ak si myslíte, že vás kliešť uhryzol a máte príznaky lymskej boreliózy - najmä ak žijete v oblasti, kde sa borelióza vyskytuje - kontaktujte svojho lekára. Liečba boreliózy je účinnejšia, ak sa začne včas.
    • navštívte svojho lekára, aj keď príznaky vymiznú - absencia príznakov neznamená, že choroba zmizla. Neliečená lymská borelióza sa môže šíriť do ďalších častí tela niekoľko mesiacov až rokov po infekcii a spôsobiť artritídu a problémy s nervovým systémom. Kliešte môžu prenášať aj ďalšie choroby, ako je babezióza a horúčka Colorado.
    Borelióza - liečba
    Borelióza - liečba

    Borelióza - liečba

    Na liečbu boreliózy sa používajú antibiotiká. Všeobecne bude zotavenie rýchlejšie a úplnejšie, čím skôr začne liečba.

    Perorálne antibiotiká

    Jedná sa o štandardnú liečbu lymskej choroby v počiatočnom štádiu. Patria sem zvyčajne doxycyklín pre dospelých a deti staršie ako 8 rokov alebo amoxicilín alebo cefuroxím pre dospelých, mladšie deti a tehotné alebo dojčiace ženy.

    Obvykle sa odporúča 14 až 21-denná kúra antibiotikami, ale niektoré štúdie naznačujú, že kúry trvajúce 10 až 14 dní sú rovnako účinné.

    Intravenózne antibiotiká

    Ak ochorenie postihuje centrálny nervový systém, lekár vám môže odporučiť liečbu intravenóznym antibiotikom počas 14 až 28 dní. Toto je účinné pri eliminácii infekcie, hoci zotavenie sa z vašich príznakov vám môže trvať istý čas.

    Intravenózne podávané antibiotiká môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky, napríklad nižší počet bielych krviniek, miernu až silnú hnačku, kolonizáciu alebo infekciu inými organizmami rezistentnými na antibiotiká, ktoré nesúvisia s lymskou boreliózou.

    Po liečbe má malý počet ľudí stále nejaké príznaky, ako sú bolesti svalov a únava. Príčina týchto pretrvávajúcich príznakov, známych ako syndróm po lymskej borelióze, nie je známa a liečba ďalšími antibiotikami nepomáha.

    Borelióza - prevencia
    Borelióza - prevencia

    Borelióza - prevencia

    Proti lymskej borelióze neexistuje očkovanie.

    Najlepším spôsobom, ako zabrániť lymskej chorobe, je vyhnúť sa oblastiam, kde žijú kliešte, najmä zalesnené, košaté oblasti s vysokou trávou.

    Riziko vzniku lymskej boreliózy môžete znížiť pomocou niekoľkých jednoduchých opatrení:

    • Zakryte sa - v zalesnených alebo trávnatých plochách noste topánky, dlhé nohavice zastrčené do ponožiek, tričko s dlhým rukávom, čiapku a rukavice. Snažte sa dodržiavať chodníky a vyhýbajte sa prechádzkam cez nízke kríky a vysokú trávu. Udržujte svojho psa na vodítku.
    • Používajte repelenty proti hmyzu - naneste na pokožku repelent proti hmyzu s 20% alebo vyššou koncentráciou. Deťom by mali nanášať repelent rodičia, vyhýbať sa treba ich rukám, očiam a ústam. Majte na pamäti, že chemické repelenty môžu byť toxické, preto postupujte opatrne. Výrobky s permetrínom aplikujte na oblečenie.
    • Urobte všetko pre to, aby ste chránili svoj dvor pred kliešťami - odstraňujte listy z trávnika a pravidelne trávnik koste. Skladujte drevo úhľadne na suchých, slnečných miestach, aby ste odradili hlodavce, ktoré prenášajú kliešte.
    • Kontrolujte svoje oblečenie, seba, svoje deti a domácich miláčikov, či nemajú prichytené kliešte - buďte obzvlášť ostražití, keď trávite čas v zalesnených alebo trávnatých oblastiach. Kliešte často nie sú väčšie ako špendlíková hlavička, takže ich možno neobjavíte, pokiaľ nebudete hľadať opatrne.
    • Je užitočné sprchovať sa, akonáhle prídete do interiéru - kliešte často zostávajú na pokožke celé hodiny, kým sa neprisajú. Sprchovanie a používanie handričky by mohlo odstrániť ešte neprisaté kliešte.
    • Nepredpokladajte, že ste imúnny - lymskou boreliózou môžete ochorieť viackrát.
    • Kliešťa čo najskôr odstráňte pinzetou - jemne uchopte kliešťa blízko jeho hlavičky. Kliešťa nestláčajte ani nedrvte, ale ťahajte opatrne a rovnomerne. Po odstránení celého kliešťa ho zlikvidujte vložením do alkoholu alebo spláchnutím do toalety a na miesto uhryznutia naneste antiseptikum.

    Výskyt lymskej boreliózy na Slovensku od roku 2010

    rok hodnota
    2010 1054
    2011 852
    2012 754
    2013 998
    2014 680
    2015 708
    2016 1104
    2017 806
    2018 981
    2019 761

    zdroj: sk.wikipedia.org, mayoclinic.org