Orechy a semená majú vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, bielkovín, minerálov a vitamínov. Ich konzumácia je prospešná pre pleť, nervovú sústavu a celkový vývoj organizmu. Ideálne je, keď sú súčasťou raňajok - v tomto čase totiž dodajú telu okamžitú energiu. Hodia sa do müsli, nátierok aj šalátov. Najlepšie sú však, ak sa jedia surové.
Vlašské orechy

Vlašské orechy sa nazývajú aj anglické alebo perzské. Ich výhodou je, že je v nich dostatok telu prospešných omega mastných kyselín a esenciálnych mastných kyselín, ktoré pomáhajú proti kardiovaskulárnym chorobám. Obsahujú aj bielkoviny, vlákninu (dôležitá pre znižovanie cholesterolu v krvi) a draslík. Ich tienistou stránkou je veľa kalórií. Ak si ich však dáte namiesto večere s troškou medu, urobíte niečo pre svoje zdravie. Pôsobia upokojujúco a pozitívne vplývajú na mozog.
Arašidy (búrske oriešky)

Arašidy (búrske oriešky) sú plody podzemnice olejnej, čo je vlastne strukovina. Nejedzte ich solené, dostane sa vám do organizmu zbytočne veľa sodíka a oleja. Ideálne je šúpať si ich priamo zo šupky. Svojou výživnou koncentráciou prevyšujú akúkoľvek potravinu živočíšneho pôvodu. Obsahom uhľohydrátov, proteínov, vitamínu B1, E a niacínu, ale aj vápnika, horčíka a draslíka predstihujú mäso aj vajcia. A to všetko bez cholesterolu a veľkého množstva nasýtených mastných kyselín.
Kešu orechy

Kešu orechy patria k najviac ceneným druhom orechov vôbec. Sú to olejnaté orechy so sladkou, jemnou chuťou, bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny B1 a B2, fosfor, železo, draslík a horčík, ktorý pomáha odstraňovať nervozitu a podráždenosť.
Mandle

Látky, ktoré obsahujú mandle, znižujú hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi. Obsahujú však aj ďalšie vitamíny. Najdôležitejšie sú antioxidanty, ale aj bielkoviny, vlákninu, vápnik, horčík, draslík, zinok, selén či vitamín E.
Tekvicové semená

Tekvicové semená sú bohatým zdrojom zinku a pôsobia priaznivo na prostatu. Odporúčaná denná dávka je 25 až 50 g tekvicových semien denne. Pražené a solené sú síce chutnejšie, ale vhodnejšie sú nepražené a nesolené.
Pohánka jedlá

Pohánka jedlá spevňuje cievne steny. Listy znižujú krvný tlak a uvoľňujú cievy. Semená obsahujú škrob a vlákninu, sú vhodnou potravinou pri bezlepkovej diéte. Používa sa ako príloha k jedlám, alebo samostatne, pripravuje sa podobne ako ryža.
Ľanové semená

Ľanové semená obsahujú látky s podobným účinkom ako estrogény, majú vysoký obsah vlákniny, majú hojivý účinok na tráviaci trakt. Obsahujú aj omega-3 mastné kyseliny s ochranným účinkom na srdce a na imunitný systém. Používajú sa pri zápche, klimaktériu, zápaloch žalúdka a čreva. Treba ich nechať v noci napučať vo vode, ráno sa odporúča zjesť jednu polievkovú lyžicu.
Para orechy

Para orechy majú viac než 66% tuku, ktorý obsahuje až štvrtinu nasýtených mastných kyselín. Nemali by ste ich jesť vo zvýšenej miere, najmä ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu. Pre vysoký obsah vitamínu B1 sú vhodné pre tých, čo trpia podráždenosťou, depresiou, stratou pamäti a zlou koncentráciou. Obsahujú aj proteíny a kalcium.
Lieskové orechy

Lieskové orechy sú olejnaté, jedia sa priamo alebo sa z nich pripravuje orieškové maslo. Sú ľahšie stráviteľné ako mandle alebo vlašské orechy. Už 50 g z nich poskytne energiu, ktorá stačí na hodinu fyzického pohybu. Sú dobrým zdrojom tukov, bielkovín, vitamínov B1 a B6 a minerálov – najmä horčíka, mangánu, fosforu a vápnika. Lieskovce pomáhajú pri prevencii pred obličkovými kameňmi. Okrem toho je v nich dostatok vápnika, ktorý pôsobí proti ukladaniu tukov v tele.
Sezamové semená

Sezamové semená sú ideálnou potravinou na doplnenie vápnika a bielkovín v tele prirodzenou cestou. Majú aj vysoký obsah tuku a fosforu, čím dodávajú energiu pri únave, vyčerpanosti. Semiačko sa dá použiť ako posýpka na pečivo, na kaše, opražené nasucho je vynikajúce na šaláty alebo hlavné jedlo.
Slnečnicové semená

Slnečnicové semená sú bohatým zdrojom vitamínov E, B1 a B5 a obsahujú veľké množstvo minerálov a stopových prvkov – mangánu, horčíku, medi, selénu a fosforu. Najmä vďaka antioxidačným vlastnostiam vitamínu E pôsobia slnečnicové semená protizápalovo a podporujú kardiovaskulárny systém. Vysoký obsah fytosterolov (látky rastlinného pôvodu, ktoré sa podobajú ľudským hormónom) obsiahnutých v slnečnici má vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu, vďaka horčíku zasa pôsobí na upokojenie nervov a svalov a antioxidant selén sa podieľa na prevencii rakoviny. Dve polievkové lyžice slnečnicových semien denne dodajú dennú optimálnu dávku prírodného vitamínu E.
Chia semená

"Chia" je staroveké mayské slovo pre "silu". Chia semená obsahujú antioxidanty, vitamíny, minerály a omega 3 mastné kyseliny, ktoré nás chránia pred civilizačnými ochoreniami.
Makové semená

Mak má výrazne aromatickú, olejovitú a sladkastú chuť, ktorá sa prejavuje najmä po rozdrvení. Má vysoký obsah vápnika, ktorý je potrebný pre normálny rast a vývin kostí u detí, pre udržanie normálneho stavu kostí a zubov a má analgetický účinok.
Konopné semená

Konopné semená sa v poslednej dobe dostávajú do popredia a považujú sa za superpotravinu. Majú bohatý výživový profil a poskytujú rad zdravotných výhod.
Píniové orechy

Píniovým orechom nevenujeme toľko pozornosti, koľko by si v skutočnosti zaslúžili. Okrem vitamínov E a K obsahujú totiť množstvo minerálov, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie imunity, kostí, nervov a srdca.