Obsah článku

  Čaje

  Čaj je nápoj, pripravovaný obvykle lúhovaním lístkov rastliny čajovníka v horúcej vode. Názov čaj sa taktiež používa pre samotné lístky. Označenie čaj sa bežne využíva aj pre iné odvary a nálevy z rôznych rastlín a bylín, prípadne sušeného ovocia (napríklad tzv. bylinkové čaje alebo ovocný čaj).

  Pestovanie a spracovanie čajovníka

  Čaj vzniká spracovaním listov čajovníka. Z botanického hľadiska je čajovník (lat. Camellia sinensis) stále zelený krík, dorastajúci v prírode do výšky 5 až 15 metrov, výnimočne až okolo tridsať metrov. Na plantážach sú kríky udržiavané do výšky okolo jedného metra. Umožňuje to pohodlnejší zber čajových lístkov, mechanizáciu zberu a zvyšuje úrodu.

  Divoký čajovník rástol v juhovýchodnej Ázii, pri hraniciach Číny a Indie. Ako domestikovaná rastlina sa pestuje na mnohých miestach s vhodnými podmienkami. Medzi krajiny známe produkciou čaju patria Čína, India, Pakistan, Irán, Srí Lanka, Taiwan, Japonsko, Indonézia, Nepál, Austrália, Argentína a Keňa. Najlepšie sa mu darí v monzúnovom podnebí v subtropickom a tropickom páse, rastie na kyslejších pôdach, od hladiny mora až po nadmorské výšky okolo 2 500 m.

  Listy čajovníka sú dlhé od troch do dvadsaťpäť centimetrov a široké medzi jedným až desiatimi centimetrami. Dospelé listy sú hrubé, hladké a kožnaté, s krátkou stopkou. Čajové listy sa väčšinou zbierajú niekoľkokrát do roka, v niektorých oblastiach prakticky celý rok. Lístky sa zbierajú podľa takzvaných zberových formúl určujúcich, ktorú časť výhonku odštipnúť. Obvykle sú cennejšie mladšie a menšie lístky pri špičke výhonku a pupeň. Kvalitnejšie čaje sú vyrábané len z vrchných dvoch lístkov a pupeňa.

  Ďalšie spracovanie sa deje rôznymi spôsobmi, ktoré vedú k rôznym „druhom“ čaju. Základným faktorom je stupeň oxidácie (často sa využíva z chemického hľadiska nesprávny názov fermentácia). Tradičné je delenie do štyroch základných skupín

  Zelený čaj

  Zelený čaj sa líši od čierneho spôsobom spracovania. Zelený čaj sa nefermentuje, len sa suši teplým vzduchom. Čím si zachováva farbu a má horkejšiu chuť ako čierny, čo spôsobuje vysoký obsah trieslovín, ktoré spomaľujú proces starnutia buniek, čo je veľmi dôležité, má protirakovinové účinky. Obsahuje látku katechín EGCG, ktorý blokuje enzým urokináza, ktorý produkujú rakovinové bunky. Zelený čaj upravuje krvný tlak, zabraňuje kôrnateniu ciev, odbúrava cholesterol z krvi. Obsahuje množstvo vitamínu C, A. Vysoký obsah fluoru pôsobí preventívne proti zubnému kazu. Príprava: pri príprave zeleného čaju treba dbať na teplotu vody, ktorá by nemala presahovať teplotu 90 stupňov, 1 čaj. lyžičiek (2 g) na 200 ml vody. Doba lúhovania: 1,5 – 2 min.

  Jedenásť dôvodov prečo piť zelený čaj:

  • znižuje riziko ochorenia na rakovinu
  • znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb
  • zlepšuje stav chrupu a kostí
  • zvyšuje obranyschopnosť organizmu pri chrípkových a iných vírusových ochoreniach
  • zabraňuje infekciám
  • posilňuje cievy
  • znižuje obsah cholesterolu, zvlášť typu LDL
  • je prirodzeným diuretikom
  • osviežuje telo a zbavuje ho únavy a napätia
  • napomáha lepšej pamäti a sústredeniu
  • má vynikajúcu chuť

  Rozdiel medzi zeleným a čiernym čajom

  Zelený i čierny čaj sa vyrába z listov rastliny Camellia sinensis, avšak procesy, ktoré listy podstúpia pri spracovaní sú iné. Listy určené na čierny čaj sú plne okysličené zatiaľ čo listy na zelený čaj sú pred vysušením ľahko naparené. Nasledujúci obrázok bližšie zobrazuje prípravu zeleného a čierneho čaju.

  Čierne čaje najčastejšie pochádzajú z plantáží v Afrike, Indii, na Srí Lanke a v Indonézii, zatiaľ čo zelené čaje pochádzajú z krajín ďalekého Východu ako Čína a Japonsko.

  5

  Obsah flavonoidov v čiernych a zelených čajoch

  Čierny aj zelený čaj obsahujú približne rovnaké množstvo flavonoidov avšak líšia sa v ich chemickom zložení. Zelený čaj obsahuje viac jednoduchých flavonoidov zvaných katechíny, zatiaľ čo v čiernom čaji sa počas spracovania oxidáciou vytvárajú z týchto jednoduchých flavonoidov komplexnejšie druhy zvané theaflavíny a thearubigíny. Nasledujúca tabuľka uvádza priemerné hodnoty pre rôzne druhy flavonoidov nachádzajúcich sa v zelenom a čiernom čaji, i keď tieto hodnoty sa menia v závislosti od druhu listu, prostredia rastu, spracovania, výroby a iných faktorov.

  Maté

  Maté je najobľúbenejší nápoj južnej Ameriky. Má vysoký obsah kofeínu a v kombinácii s ostatnými látkami má pozvoľný a rovnomerný povzbudivý účinok. Vďaka čomu domorodí obyvatelia vydržia dlhodobé fyzické vypätie bez prísunu potravy. Podobne ako u čaju obsahuje kofeín, ktorý má pozitívny vplyv na činnosť mozgu a pritom nezaťažuje srdce. Okrem toho obsahuje viac než 20 aminokyselín, vitamíny B1, B2, C. Minerálne látky magnézium, mangán, vápnik, železo a fosfor. Maté pôsobí močopudne, odbúrava tukové vrstvy v tele a maximálne zhodnocuje prísun živín z požitej potravy. Príprava: 1 čaj. lyžička čaju na 200 ml vody. Čaj sa najprv zmáča teplou vodou na pár min. a šálka sa doplní práve vriacou vodou, čaj sa lúhuje 3 min.

  Lapacho

  Lapacho čaj Inkov považuje sa za liečivú rastlinu s mnohostrannými účinkami. Je to produkt z vnútornej červenej kôry stromov Lapacho Colorado a Lapacho Morado. Odstraňuje z tela nečistoty ako ťažké kovy. Normalizuje a posilňuje činnosť vnútorných orgánov ako pečeň, obličky, slezinu. Umrtvuje niektoré druhy plesní a baktérií, ktoré spôsobujú ochorenia. Zlepšuje prekrvenie tela. Posilňuje srdce a krvný obeh. Odstraňuje chudokrvnosť. Ma pozitívny vplyv na liečenie leukémie. Zamedzuje vytváraniu opuchov, odstraňuje usadeniny v krvnom obehu. Povzbudzuje látkovú výmenu, ma liečivé účinky pre diabetikov, zamedzuje neskorším problémom, ktoré z diabetu vznikajú. Nervovému systému prepožičiava vyššiu odolnosť, chronické ochorenia ako mnohonásobná skleróza, Parkinsonova choroba, alebo reuma, ich priebeh pozitívne nabúrava. Znižuje bolesť, má kladný vplyv na odstránenie migrény. Lieči vyrážky a zahnisané miesta. Pomáha pri liečení zápalov. Pozitívne ovplyvňuje zdravý spánok. Príprava: 1 čajová lyž. kôry na 250 ml vody. Čaj sa najprv varí 5 min. a potom sa lúhuje ďalších 15 min. Nesmú sa používať na prípravu čaju nádoby z hliníka.

  Ovocný čaj, nápoj pre všetky generácie

  Ovocné čaje sú vhodné pre celú populáciu predovšetkým pre deti. Neobsahujú teín ani kofeín. Sú vyrobené z prírodných surovín a možno ich piť bez obmedzenia. Ideálne zahasia smäd a príjemne osviežia. Naviac obsahujú vitamín C, ktorý pôsobí preventívne proti chrípke a nachladeniu. Jednotlivé zložky možno po vylúhovaní zjesť, je to sušené ovocie! Príprava: kopcom naplnená čaj. lyžička na 150 ml vody, lúhujeme 5 – 8 min., zalievame práve vriacou vodou.

  Čierny čaj

  Všetkých viac ako 3000 známych druhov čajov pochádza z lístkov čajového kríka CAMELLIA SINENSIS a jeho odrôd rastúcich v trópoch a subtrópoch. Čierny čaj vzniká tak, že lístky čaju sa najskôr rozdrvia, potom sa nechajú na vzduchu kvôli fermentácii a napokon sa sušia. Tento čaj obsahuje biochemickú látku FLAVONOID, ktorý obsahuje ovocie a zelenina. Tieto látky zabraňujú poškodeniu buniek, zabraňujú hromadeniu krvných doštičiek a tým predchádzajú tvoreniu zrazenín, ktoré vedú k väčšine infarktov a mozgových príhod. Obsahuje aj fluorid, ktorý posilňuje zubnú sklovinu a pomáha predchádzať tvorbe zubného kazu. Ďalej obsahuje povzbudzujúci a spružujúci kofeín (2 – 4 %). Príprava: 1 čaj. lyžičku čaju na šálku, zaliať práve vriacou vodou. Doba lúhovania 2,5 – 5 min.

  Pu – Erh - čaj čínskych cisárov

  Pu – Erh bol pripravovaný z obrovských zelených listov čajovníka druhu Cammelia assamica stlačených do tvaru koláča, ktoré boli tak dlho fermentované až získali červenohnedú farbu. V dávnych dobách patril medzi najvyberanejšie čajové odrody, ktoré boli podávané len na cisárskom dvore, preto názov cisársky čaj. V tradičnej čínskej medicíne je považovaný za liečivo. Vedecky overené účinky sú overené v týchto troch oblastiach. Má nízky obsah kofeínu (teínu).

  Pu – Erh je účinným pomocníkom v boji s nadváhou a je nazývaný aj požieračom tukov. Príprava: ako čierny čaj.

  Pu – Erh redukuje hladinu cholesterolu v krvi. Pri pravidelnom pití 3 šálok denne, možno znížiť cholesterol až o 13% za mesiac.

  Pu – Erh aktivizuje látkovú výmenu v pečeni pri znižovaní hladiny alkoholu v krvi. Vďaka pitiu čaju prebieha odbúravanie alkoholu v krvi dvakrát rýchlejšie. Ďalšie klinicky overené účinky - ochrana pred infekčnými chorobami - uľahčuje trávenie tučných jedál - prečisťuje organizmus - posilňuje imunitný systém - pôsobí antidepresívne.

  Rooibos- nektár z južnej Afriky

  Rooibos sa pestuje len v Kapskej provincii. Rastlina sa spracováva kvasením a sušením, čím získava svoju typickú červenú farbu a príjemnú chuť. Neobsahuje kofeín. Pre vysoký obsah minerálov je obzvlášť vhodný pre športovcov. Doporučuje sa na tíšenie podráždenosti, bolesti hlavy, má ukľudňujúci účinok na nervovú sústavu, pozitívne pôsobí na zvýšený krvný tlak. Pomáha pri pálení záhy, žalúdočnej nevoľnosti, zápche, obsahuje utišujúce látky, ktoré zmierňujú žalúdočné kŕče. Je vhodný aj pre deti, lebo neobsahuje kofeín. Pomáha vysporiadať sa s alergiami ako senná nádcha, astma, alebo ekzém. Rooibos pri priamom kontakte s pokožkou utišuje svrbenie a ekzémy. Obsahuje železo, draslík, meď, dôležité minerály pre látkovú výmenu. V rooibose je veľmi málo tanínu a preto nie je bránený prísun železa do tela ako u iných nápojov. Dokáže naplniť dennú spotrebu vápnika, mangánu a fluóru. Taktiež obsahuje zinok nepostrádateľný rovnako ako magnézium pre nervový systém. Sodík má pozitívny vplyv na rovnováhu tekutín v tele. Neobsahuje kyselinu štavelovú a preto ju môžu piť aj tie osoby, ktoré trpia obličkovými kameňmi. Rooibos pôsobí z rána povzbudivo, cez deň výborne zahasí smäd a večer uvoľňuje napätie. Čaj z rooibosu môže nahradiť v kuchyni tekutiny pri pečení a prepožičať im svoju farbu a chuť. Príprava: 1 čaj. lyžičku na 200 ml vriacej vody. Lúhujeme 5 min.

  Ajurvédske čaje –čaje klasického indického liečiteľstva

  Slovo Ajurvéda je vytvorené z dvoch slov a to „ájú" – znamená život a „véda" je znalosť alebo veda. Indická Ajurvéda je zrejme najstarší a najdokonalejší prepracovaný systém liečby na svete. Človeka nedelí na kusy a časti ako moderná medicína, ale považuje ho za nedeliteľný celok, ktorý sa skladá z tela, zmyslov, mysle a duše. Celkový prístup zahŕňa spojenie zdravia fyzického, mentálneho a duševného. Ajurvéda dbá na prevenciu, propagáciu zdravého životného štýlu a užívania Ajurvédskych liekov, ktoré pôsobia jemne v súlade s prírodou. Ajurvéda vytvára podmienky také, aby sa pacient mohol vyliečiť pomocou samoozdravovacích schopností sám. Ajurvéda nevníma chorobu ako nepriateľa, ale nápravné opatrenie prírody, ktorá nás upozorňuje na nedostatky.

  • Ženšeňovým koreňom sa k nám dostal najväčší poklad čínskej medicíny. Obsahuje vitamíny, minerálne látky a mastné kyseliny, predovšetkým však cenné ginzengoidy. Tieto poriadne povzbudia imunitný systém, pričom si samy nájdu najslabšie miesta. Zvyšuje odolnosť voči stresu a celkovo posilňuje telesnú a duševnú kondíciu organizmu.
  • Medovka obsahuje veľa éterických olejov, predstavuje klasický prostriedok na upokojenie nervov.
  • Klinček má pozitívny účinok predovšetkým na dušu, zaháňa pochmúrne myšlienky, tíši a zmierňuje bolesti.
  • Kardamon sa používa na povzbudenie krvného obehu a vylučovania hormónov, pomáha však aj pri nedostatočnej chuti do jedla a zlepšuje náladu.
  • Škorica stimuluje krvný obeh, pôsobí antisepticky, stabilizuje vnútornú harmóniu a posilňuje dušu, upokojuje ju a privádza novú energiu. Pokladá sa za prostriedok očisťujúci celý organizmus.
  • Sladké drievko zbavuje pochmúrnej nálady, pomáha pri prechladnutí a nervozite.
  • Nové korenie má výborné liečivé účinky na všetky druhy nervozity, stres a pri pocite preťaženia.
  • Badián otvára zmysly a zbavuje strachu.
  • Koriander patrí tradične k prostriedkom proti démonom prejavujúcim sa posadnutosťou a vzrušením postihnutého. Dnes sa vie, že pôsobí na uvoľnenie kŕčov, mierne povzbudzuje a má antibakteriálne účinky.
  • Šafrán posilňuje srdce, otvára ho a umožňuje hlbšie vnímanie.

  Čaje