Čaje

Čaj je nápoj, pripravovaný obvykle lúhovaním lístkov rastliny čajovníka v horúcej vode. Názov čaj sa taktiež používa pre samotné lístky. Označenie čaj sa bežne využíva aj pre iné odvary a nálevy z rôznych rastlín a bylín, prípadne sušeného ovocia (napríklad tzv. bylinkové čaje alebo ovocný čaj).

Pestovanie a spracovanie čajovníka

Čaj vzniká spracovaním listov čajovníka. Z botanického hľadiska je čajovník (lat. Camellia sinensis) stálezelený krík, dorastajúci v prírode do výšky 5 až 15 metrov, výnimočne až okolo tridsať metrov. Na plantážach sú kríky udržiavané do výšky okolo jedného metra. Umožňuje to pohodlnejší zber čajových lístkov, mechanizáciu zberu a zvyšuje úrodu.

Divoký čajovník rástol v juhovýchodnej Ázii, pri hraniciach Číny a Indie. Ako domestikovaná rastlina sa pestuje na mnohých miestach s vhodnými podmienkami. Medzi krajiny známe produkciou čaju patria Čína, India, Pakistan, Irán, Srí Lanka, Taiwan, Japonsko, Indonézia, Nepál, Austrália, Argentína a Keňa. Najlepšie sa mu darí v monzúnovom podnebí v subtropickom a tropickom páse, rastie na kyslejších pôdach, od hladiny mora až po nadmorské výšky okolo 2 500 m.

Listy čajovníka sú dlhé od troch do dvadsaťpäť centimetrov a široké medzi jedným až desiatimi centimetrami. Dospelé listy sú hrubé, hladké a kožnaté, s krátkou stopkou. Čajové listy sa väčšinou zbierajú niekoľkokrát do roka, v niektorých oblastiach prakticky celý rok. Lístky sa zbierajú podľa takzvaných zberových formúl určujúcich, ktorú časť výhonku odštipnúť. Obvykle sú cennejšie mladšie a menšie lístky pri špičke výhonku a pupeň. Kvalitnejšie čaje sú vyrábané len z vrchných dvoch lístkov a pupeňa.

Ďalšie spracovanie sa deje rôznymi spôsobmi, ktoré vedú k rôznym „druhom“ čaju. Základným faktorom je stupeň oxidácie (často sa využíva z chemického hľadiska nesprávny názov fermentácia). Tradičné je delenie do štyroch základných skupín

Zelený čaj

Zelený čaj sa líši od čierneho spôsobom spracovania.Zelený čaj sa nefermentuje , len sa suši teplým vzduchom.Čím si zachováva farbu a má horkejšiu chuť ako čierny, čo spôsobuje vysoký obsah trieslovín,ktoré spomaľujú proces starnutia buniek, čo je veľmi dôležité, má protirakovinové účinky.Obsahuje látku katechin EGCG ,ktorý blokuje enzym urokináza,ktorý produkujú rakovinové bunky.Zelený čaj upravuje krvný tlak,zabraňuje kornateniu ciev, odbúrava cholesterol z krvi.Obsahuje množstvo vitamímu C, A. Vysoký obsah fluoru pôsobí prevenívne proti zubnému kazu.Pri príprave zeleného čaju treba dbať na teplotu vody, ktorá by nemala presahovať teplotu 90 oC, 1 čaj. Lyž. (2 g) na 200ml vody.Doba lúhovania:1,5 – 2 min.

Jedenásť dôvodov prečo piť zelený čaj:

 • Znižuje riziko ochorenia na rakovinu
 • Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb
 • Zlepšuje stav chrupu a kostí
 • Zvyšuje obranyschopnosť organizmu pri chrípkových a iných vírusových ochoreniach
 • Zabraňuje infekciám
 • Posiľňuje cievy
 • Znižuje obsah cholesterolu, zvlášť typu LDL
 • Je prirodzeným diuretikom
 • Osviežuje telo a zbavuje ho únavy a napätia
 • Napomáha lepšej pamäti a sústredeniu
 • Má vynikajúcu chuť

Rozdiel medzi zeleným a čiernym čajom

Zelený i čierny čaj sa vyrába z listov rastliny Camellia sinensis, avšak procesy, ktoré listy podstúpia pri spracovaní sú iné. Listy určené na čierny čaj sú plne okysličené zatiaľ čo listy na zelený čaj sú pred vysušením ľahko naparené. Nasledujúci obrázok bližšie zobrazuje prípravu zeleného a čierneho čaju.

Čierne čaje najčastejšie pochádzajú z plantáží v Afrike, Indii, na Srí Lanke a v Indonézii, zatiaľ čo zelené čaje pochádzajú z krajín ďalekého Východu ako Čína a Japonsko.

Rozdiel medzi čiernym a zeleným čajom

Rozdiel medzi čiernym a zeleným čajom

Obsah flavonoidov v čiernych a zelených čajoch

Čierny aj zelený čaj obsahujú približne rovnaké množstvo flavonoidov avšak líšia sa v ich chemickom zložení. Zelený čaj obsahuje viac jednoduchých flavonoidov zvaných katechíny, zatiaľ čo v čiernom čaji sa počas spracovania oxidáciou vytvárajú z týchto jednoduchých flavonoidov komplexnejšie druhy zvané theaflavíny a thearubigíny. Nasledujúca tabuľka uvádza priemerné hodnoty pre rôzne druhy flavonoidov nachádzajúcich sa v zelenom a čiernom čaji, i keď tieto hodnoty sa menia v závislosti od druhu listu, prostredia rastu, spracovania, výroby a iných faktorov.

Mate

Mate je najoblúbenejší nápoj južnej Ameriky.Má vysoký obsah kofeínu a v kombinácii s ostatnými látkami má pozvoľný a rovnomerný povzbudivý účinok. Vďaka čomu domorodí obyvaťelia vydržia dlhodobé fyzické vypätie bez prísunu potravy.Podobne ako u čaju obsahuje kofein ,ktorý má pozitívny vlyv na činnosť mozgu a pritom nezaťažuje srdce.Okrem toho obsahuje viac než 20 aminokyselin,vitamíny B1, B2, C. Minerálne látky magnezium, mangán, vápník, železo a fosfor. Mate pôsobí močopudne, odbúrava tukové vrstvy v tele a maximálne zhodnocuje prísun živín z požitej potravy. .Príprava:1čaj. lyž. čaju na 2dl.Čaj sa najprv zmáča teplou vodou na pár min.a šálka sa doplní práve vriacou vodou,čaj sa lúhuje 3min.

Lapacho

Lapacho čaj Inkov považuje sa za liečivú rastlinu s mnohostrannými účinkami.Je to produkt z vnútornej červenej kôry stromov Lapacho Colorado a Lapacho Morado. Odstraňuje z tela nečistoty ako ťažké kovy. Normalizuje a posiluje činnosť vnútorných orgánov ako pečeň,ladviny,slezinu. Umrtvuje niektoré druhy pliesní a baktérií,ktoré spôsobujú onemocnenia. Zlepšuje prekrvenie tela. Posiluje srdce a krvný obeh. Odstraňuje chudokrvnosť. Ma pozitivný vplyv na liečenie leukemie. Zamedzuje vytváraniu opuchov, odstraňuje usadeniny v krvnom obehu. Povzbudzuje látkovú výmenu, ma lečivé účinky pre diabetikov,zamedzuje neskorším potiažom ktoré z diabetu vznikajú. Nervovému systému prepožičiava vyššiu odolnosť,chronické ochorenia ako mnohonásobná skleróza,Parkinsonova choroba, alebo reuma,ich priebeh pzitivne nabúráva. Snižuje bolesť,ma kladný vplyv na odstránenie migrény. Lieči vyrážky a zahnisané miesta.Pomáha pri liečení zánetov. Pozitívne ovplyvňuje zdravý spánok. Príprava : 1čajová lyž. kôry na 250ml vody. Čaj sa najprv varí 5min.a potom sa lúhuje ďalších 15 min.Nesmú sa používať na prípravu čaju nádoby z hliníka.

Ovocný čaj, nápoj pre všetky generácie

Ovocné čaje sú vhodné pre celú populáciu predovšetkým pre deti. Neobsahujú teín ani kofeín. Sú vyrobené z prírodných surovín a možno ich piť bez obmedzenia.Ideálne zahasia smäd a príjemne osviežia.Naviac obsahujú vitamín C, ktorý pôsobí preventívne proti chrípke a nachladeniu. Jednotlivé zložky možno po vylúhovaní zjesť, je to sušené ovocie! Príprava:kopcom naplnená čaj. lyž. na 1,5 ml vody, lúhujeme 5 – 8 min.,zalievame práve vriacou vodou.

Čierny čaj

Všetkých viac ako 3000 známych druhov čajov pochádza z lístkov čajového kríka CAMELLIA SINENSIS a jeho odrôd rastúcich v trópoch a subtrópoch. Čierny čaj vzniká tak, že lístky čaju sa najskôr rozdrvia, potom sa nechajú na vzduchu kvôli fermentácii a napokon sa sušia. Tento čaj obsahuje biochemickú látku FLAVONOID, ktorý obsahuje ovocie a zelenina. Tieto látky zabraňujú poškodeniu buniek, zabraňujú hromadeniu krvných doštičiek a tým predchádzajú tvoreniu zrazenín, ktoré vedú k väčšine infarktov a mozgových príhod. Obsahuje aj fluorid , ktorý posilňuje zubnú sklovinu a pomáha predchádzať tvorbe zubného kazu.Ďalej obsahuje povzbudzujúci a spružujúci kofeín (2 – 4 %).Príprava 1čaj. lyž.čaju na šálku, zaliať práve vriacou vodou. Doba lúhovania 2,5 – 5 min.

Pu – Erh - čaj čínských císarov

Pu – Erh bol pripravovaný z obrovských zelených listov čajovníka druhu Cammelia assamica stlačených do tvaru koláča, ktoré boli tak dlho fermentované až získali červenohnedú farbu.Vdávnych dobách patril medzi najvyberanejšie čajové sorty,ktoré boli podávané len na císárskom dvore,preto názov cisársky čaj.V tradičnej čínskej medicíne je považovaný za liečivo.Vedecky overené účinky su overené v tychto troch oblastiach.Má nízky obsah kofeinu(teinu).

Pu – Erh je učinným pomocníkom v boji s nadváhou a je nazývaný aj požieračom tukov.Príprava: ako čierny čaj.

Pu – Erh redukuje hladinu cholesterolu v krvi.Pri pravidelnom pití 3 šálok denne, možno ho znížiť až o 13% za mesiac.

Pu – Erh aktivizuje látkovú výmenu v pečeni pri znižovaní hladiny alkoholu v krvi.Vďaka pitiu čaju prebieha odbúravanie alkoholu v krvi dva krát rýchlejšie. Dalšie klinicky overené účinky: - ochrana pred infekčnými chorobami - uľachčuje trávenie tučných jedál - prečisťuje organizmus - posiluje imunitný systém - pôsobí antidepresívne.

Rooibos- nektár z južnej Afriky

Rooibos sa pestuje len v Kapskej provincii.Rastlina sa spracováva kvasením a sušením, čím získava svoju typickú červenú farbu a príjemnú chuť. Neobsahuje kofeín.Pre vysoký obsah minerálov je obzvlášť vhodný pre športovcov. Doporučuje sa na tíšenie podráždenosti,bolesti hlavy,má ukludňujúci účinok na nervovú sústavu,pozitívne pôsobí na zvýšený krvný tlak. Pomáha pri pálení žáhy, žalúdočnej nevolnosti, zácpe, obsahuje utišujúce látky,ktoré zmierňujú žalúdočné kŕče.Je vhodný aj pre deti,lebo neobsahuje kofeín. Pomáha vysporiadať sa s alergiami ako senná nádcha,astma,alebo ekzém. Rooibos pri priamom kontakte s pokožkou utišuje svrbenie akné a ekzémy. Obsahuje železo, draslík, meď, dôležité minerály pre látkovú výmenu. V rooibisi je veľmi málo tanínu a preto nie je bránený prísun železa do tele ako u rady iných nápojov. Dokáže naplniť dennú spotrebu vápnika,manganu a fluoru.Taktiež obsahuje zinok nepostrádateľný rovnako ako magnézium pre nervový systém.Sodík má pozitívny vplyv na rovnováhu tekutín v tele. Naobsahuje kys. štavelovú a preto ju môžu pit aj tie osoby ,ktoré trpia ľadvinovými kameňmi. Rooibos pôsobí z rána povzbudivo,cez deň výborne zahasí smäd a večer uvolňuje napätie. Čaj z rooibosu môže nahradiť v kuchyni tekutiny pri pečení a prepožičat im svoju farbu a chuť. Príprava:1čaj. lyž na 2,0dl vriacej vody.lúhujeme 5 min. Rooibos.

Ájurvédské čaje –čaje klasického indického liečiteľstva

Slovo Ajurvéda je vytvorené z dvoch slov a to „ájú" – znamená život a „véda" je znalosť alebo veda. Indická Ajurvéda je zrejme najstaršií a najdokonalejšií prepracovaný systém liečby na svete.Človeka nedelí na kusy a časti ako moderná medicína, ale považuje ho za nedeliteľný celok, ktorý sa skladá z tela, zmyslov, mysle a duše .Celkový prístup zahŕňa spojenie zdravia fyzického ,mentálného a duševného. Ajurvéda dbá na prevenciu,propagáciu zdravého životného štýlu,a užívania Ajurvédských liekov , ktoré pôsobia jemne v súlade s prírodou. Ajurvéda vytvára podmienky také , aby sa pacient mohol vyliečiť pomocou samoozdravovacích schopností sám. Ajurvéda nevníma chorobu ako nepriateľa, ale nápravné opatrenie prírody ,ktorá nás upozorňuje na nedostatky.Ženšeňovým koreňom sa k nám dostal najväčší poklad čínskej medicíny. Obsahuje vitamíny,minerálne látky a mastné kyseliny,predovšetkým však cenné ginzengoidy.Tieto poriadne povzbudia imunitný systém ,pričom si samy nájdu najslabšie miesta. Zvyšuje odolnosť voči stresu a celkovo posilňuje telesnú a duševnú kondíciu organizmu. Medovka obsahuje veľa eteríckých olejov,predstavuje klasický prostriedok na upokojenie nervov.Klinček má pozitívny účinok predovšetkým na dušu,zaháňa pochmúrne myšlienky,tíši a zmierňuje bolesti.Kardamón sa používa na povzbudenie krvného obehu a vylučovania hormónov, pomáha však aj pri nedostatočnej chuti do jedla a zlepšuje náladu.Škorica stimuluje krvný obeh,pôsobí anisepticky, stabilizuje vnútornú harmóniu a posiluje dušu,upokojuje ju a privádz novú energiu. Pokladá sa za prostriedok očisťujúci celý organizmus.Sladké drievko zbavuje pochmúrnej nálady,pomáha pri prechladnutiu a nervozite.Nové korenie výborné liečivé účinky na všetry druhy nervozity,stres a pri pocite preťaženia.Badián otvára zmysly a zbavuje strachu.Koriander patrí tradične k prostriedkom proti démonom prejavujúcim sa posadnutosťou a vzrušením postihnutého.Dnes sa vie,že pôsobí na uvolnenie kŕčov,mierne povzbudzuje a má antibakteriálne účinky.Šafran posilňuje srdce,otvára ho a umožňuje hlbšie vnímanie.