Pu-erh čaj - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Pu-erh čaj

  O čaji pu-erh

  Pu'er alebo pu-erh je druh kvaseného čaju vyrábaného v provincii Yunnan v Číne. Fermentácia v súvislosti s výrobou čaju zahŕňa mikrobiálnu fermentáciu a oxidáciu čajových lístkov po ich vysušení, valcovaní a stlačení do tvaru koláča, ktoré boli tak dlho fermentované až získali červenohnedú farbu. Čím je pu-erh starší, tým býva viac cenený, pričom nezriedka sa predáva aj 15 až 20-ročný. Vyznačuje sa plnou, zemitou chuťou.

  Všetky druhy pu-erh čaju sú vytvorené z máochá, prevažne neoxidovaného zeleného čaju spracovaného z čajovníka Camellia sinensis, čo je typ čínskeho čaju s veľkými listami, ktorý sa nachádza v horách južného a západného Yunnanu.

  Zrelé alebo staršie surové pu-erh sa omylom kategorizovalo ako podkategória čierneho čaju kvôli tmavočervenej farbe listov a nápoja. Pu-erh však vo svojich zrelých aj starých formách prešiel sekundárnou oxidáciou a fermentáciou spôsobenou rastom organizmov v čaji a oxidáciou voľných radikálov, čím sa stal jedinečným typom čaju. Táto divergencia vo výrobnom štýle nielen odlišuje chuť a textúru čaju pu-erh, ale vedie aj k pomerne odlišnému chemickému zloženiu výslednej varenej tekutiny.

  Obsah vitamínov a minerálov v pu-erh čaji

  Pu-erh obsahuje hlavne antioxidanty - polyfenoly, katechíny a flavonoly, zanedbateľné množstvo kofeínu, sacharidov, bielkovín a draslíka.

  Pu-erh čaj je antibakteriálny, protizápalový, pomáha detoxikovať telo, podporuje trávenie, pomáha znižovať stres, zlepšuje kvalitu spánku, zmierňuje príznaky metabolického syndrómu.

  Postup prípravy čaju pu-erh

  Jednu čajovú lyžičku zalejte 200 ml vodou, ktorá má teplotu 90-95 °C. Nechajte lúhovať 2,5-5 minút a môžete piť. Ten istý vyluhovaný čaj môžete zalievať aj 3-4krát, ale doba lúhovania sa predlžuje. Pri poslednom lúhovaní je to až 15 minút.


  Pu Erh1

  Pu-erh čaj - 7 účinkov na zdravie

  Pu-erh čaj je antibakteriálny

  Jeho antibakteriálne vlastnosti pomáhajú chrániť vaše telo pred škodlivými baktériami, ako je napríklad E. coli. Môžete ho použiť aj lokálne, aby ste pomohli liečiť mierne bakteriálne stavy, ako je akné.

  Pu-erh čaj je protizápalový

  Protizápalové vlastnosti čaju pomáhajú zmierniť začervenanie, opuch a iné podráždenie. Môže tiež upokojiť bolesť spôsobenú zápalovými stavmi, ako je artritída. Čaj môžete aplikovať lokálne na liečbu zapálenej kože, alebo piť šálku-dve, ktoré pomôžu uzdraviť vaše telo.

  Pu-erh čaj pomáha detoxikovať telo a chudnúť

  Pu-erh čaj pomáha odstrániť telesné toxíny a pomáha veľmi účinne odbúravať nadbytočný tuk a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Práve jeho pozitívne účinky pri odbúravaní tuku preslávili tento čaj po celom svete. Výskumy v Číne ukazujú, že pri silnej nadváhe je možné zhodiť 9 kg za mesiac. Pri strednej nadváhe okolo 5,8 kg a pri ľahkej nadváhe asi 2,8 kg za mesiac. Iné štúdie dokazujú, že u ľudí vo veku 35-55 rokov sa pri pití tohto čaju prejavilo trvalé chudnutie o 3-9 kg za mesiac. Odporúča sa piť pu-erh pred každým tučným jedlom.

  Pu-erh čaj podporuje trávenie

  Šálka čaju pu-erh môže byť presne to, čo potrebujete na zlepšenie trávenia a upokojenie žalúdočných ťažkostí. Ukázalo sa, že pomáha vyvážiť baktérie v žalúdku a črevách a pomáha telu stráviť ťažké jedlá.

  Pu Erh3

  Pu-erh čaj pomáha znižovať stres

  Pu-erh čaj pomáha znížiť stres reguláciou a ochranou nervového systému. Ukázalo sa tiež, že kyselina gama-aminomaslová (GABA), ktorá sa nachádza v pu-erh, znižuje úroveň úzkosti, takže si sadnite a relaxujte pri pití čaju pu-erh.

  Pu-erh čaj zlepšuje kvalitu spánku

  Hoci čaj obsahuje kofeín, môže v skutočnosti pomôcť zlepšiť kvalitu spánku. Vzhľadom na jeho účinky na úzkosť môže pu-erh tiež pomôcť utíšiť myseľ, aby ste sa mohli pokojne spať. Pu-erh tiež podporuje produkciu melatonínu, ktorý pomáha regulovať spánok.

  Pu-erh pomáha zmierniť príznaky metabolického syndrómu

  Metabolický syndróm (MS) je odborný termín, ktorý zastrešuje rad rizikových faktorov alebo chorôb, ktoré sa často vyskytujú spoločne a vedú k predčasným komplikáciám zdravotného stavu. Metabolický syndróm, tiež nazývaný syndróm X alebo syndróm inzulínovej rezistencie, je diagnostikovaný vtedy, keď osoba spĺňa tri a viac z nasledujúcich podmienok: brušná obezita (obvod pásu: muži viac ako 102 cm, ženy viac ako 88 cm), vysoká hladina triacylglycerolov, nízka hladina HDL cholesterolu, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cukru v krvi.

  Pu-erh znižuje hladinu cukru v krvi, znižuje obezitu a krvný tlak. Navyše zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a zabraňuje poškodeniu voľnými radikálmi. Inými slovami, pomáha riešiť všetkých päť faktorov tohto syndrómu.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  https://www.healthline.com/hea...

  https://www.rehabilitace.info/...