Obsah článku

  Lapacho

  O čaji lapacho

  Lapacho alebo taheebo je bylinný čaj vyrobený z vnútornej červenej kôry stromu Lapacho Colorado a Lapacho Morado. Používa sa v bylinnej medicíne niekoľkých domorodcov z Južnej a Strednej Ameriky na liečbu mnohých ochorení.

  Taheebo je všeobecný názov pre vnútornú kôru červeného alebo fialového stromu lapacho. Tento strom rastie vysoko v Andách juhoamerického dažďového pralesa. Fialovo zafarbená vnútorná kôra červeného lapacha bola jedným z hlavných liekov, ktoré používali Inkovia a používa sa viac ako 1000 rokov.

  V oblasti Ánd dosahujú tieto stromy vek až 700 rokov. V európskych podmienkach sa lapacho pestuje len ako izbová rastlina.

  Obsah vitamínov a minerálov v lapacho

  Lapacho obsahuje bielkoviny, sacharidy, tuk, flavonoidy, bioflavonoidy, saponíny, katechíny alebo chinóny, lapachol a beta-lapachon, vitamín A, B, C, D, E, esenciálne mastné kyseliny, z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, sodík, mangán, draslík, fosfor, meď, zinok, selén, kremík a cín.

  Lapacho účinkuje proti rakovine, pomáha telu bojovať s kandidózou, je protizápalové, pomáha liečiť vredy, pomáha pri hojení rán, udržuje zdravý nervový systém, má antivírusové účinky, detoxikuje organizmus, podporuje trávenie, pomáha liečiť cukrovku.

  Postup prípravy čaju lapacho

  Do 250 ml vriacej vody dáme jednu čajovú lyžičku lapacha, necháme 5 minút variť, potom odstavíme a necháme ešte 15-20 minút lúhovať. Môžeme piť ako teplé tak vychladené. K príprave čaju nikdy nepoužívame hliníkový riad.


  Lapacho1

  Lapacho - 10 účinkov na zdravie

  Lapacho je účinné proti rakovine

  Beta-lapachon, ktorý lapacho obsahuje, ukázal, že je účinný proti rôznym rakovinám v bunkových štúdiách, ako napríklad proti ľudským rakovinovým bunkám prsníka, prostaty a leukémie. Zabíja bunky karcinómu prsníka blokovaním estrogénových receptorov a aktiváciou génov bojujúcich proti rakovine. Beta-lapachon môže poškodiť takzvané „proteíny tepelného šoku“, ktoré ďalej blokujú celú dráhu rakoviny. Vďaka tejto jedinečnej aktivite by beta-lapachon mohol zabrániť šíreniu rakovinových buniek, zabrániť v tvorbe nových krvných ciev a spúšťať ich smrť v rakovinových bunkách.

  Lapacho pomáha telu bojovať s kandidózou

  Lapacho pomáha telu bojovať s kandidózou prirodzeným spôsobom. Kandidóza, je bežná kvasinková infekcia, ktorá môže viesť k mnohým zdravotným problémom, od bolestí hrdla až po vážne žalúdočné problémy. Telo zvyčajne produkuje kvasinky v ústach, vagíne, konečníku a zažívacom trakte a v normálnych množstvách zostáva neškodné, ak je však prirodzená rovnováha pH tela narušená, symptómy kandidy sa môžu rýchlo vymknúť spod kontroly. Pitie jedného alebo dvoch šálok čaju lapacho pomáha zabrániť premnoženiu kvasiniek a mykotických infekcií.

  Lapacho je protizápalové

  Juhoamerickí indiáni využívali účinky lapacho predovšetkým ako liek proti vonkajším a vnútorným zápalom. Z odvaru pripravujú obklady, kúpele, ale aj čaj. Táto kôra je totiž silné prírodné antibiotikum a preto má lapacho účinky proti vírusom, baktériám a plesniam. Vďaka tomu sa hodí pri ochorení ako je nádcha, kašeľ, bronchitída (zápal priedušiek), choroby dýchacích ciest, chronické zápaly dutín atď. Tiež sa ním dajú liečiť zápaly tráviaceho traktu.

  Lapacho pomáha liečiť vredy

  Čaj Inkov má veľmi dobrý vplyv na tráviaci systém: znižuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a zvyšuje sekréciu hlienu. Vďaka týmto vlastnostiam je ideálnym nápojom pre ľudí bojujúcich s vredmi.

  Lapacho pomáha pri hojení rán

  Lapacho čaj má silu pomáhať pri hojení kožných rán, vyrážok a infekcií. Bežne sa používa na zníženie začervenania a opuchu v dôsledku kožných infekcií a podráždení. Je to kvôli jeho antifungálnym a antibakteriálnym vlastnostiam.

  Lapacho3

  Lapacho udržuje zdravý nervový systém

  Nervovému systému prepožičiava lapacho vyššiu odolnosť. Pozitívne nabúrava priebeh chronických ochorení ako mnohonásobná skleróza, Parkinsonova choroba alebo reuma.

  Lapacho má antivírusové účinky

  Po tisíce rokov sa lapacho používa ako antivírusová bylina. Aktívne inhibuje (znižuje), usmrcuje alebo zakrýva rast niekoľkých nebezpečných vírusov, vrátane herpesu, detskej obrny, vezikulárnej stomatitídy, leukémie a vírusu Rousovho sarkómu. Beta-lapachon prítomný v lapacho inhibuje enzýmy vo vírusových bunkách, ktoré priamo ovplyvňujú syntézu DNA a RNA. Vírus potom už nie je schopný prevziať kontrolu nad reprodukčnými procesmi bunky, takže sa nemôže replikovať (kopírovať) ani infikovať iné bunky.

  Lapacho detoxikuje organizmus

  Pitie čaju lapacho je jedným z najlepších spôsobov, ako detoxikovať krvné cievy, lymfatický systém, bunky, tkanivá a orgány, čo umožňuje, aby systémy tela fungovali správne a efektívne. Lapacho detoxikuje organizmus odstránením škodlivých toxických látok. Tieto toxíny zahŕňajú ťažké kovy, pesticídy, konzervačné látky a dokonca zvyšky z chemoterapie.

  Lapacho podporuje trávenie

  Lapacho má laxatívny účinok. Uvoľňuje črevá, čo napomáha tráveniu a pravidelnému vyprázdňovaniu. Stimuluje tráviaci systém a pomáha telu zbaviť sa nadbytočných tukov. Je dôležité, aby sa potraviny pohybovali v tele, najmä v hrubom čreve. Hrubé črevo je kanalizačný systém tela a musí byť vyčistené, vyprázdnené a udržiavané tak, aby fungovalo správne. Lapacho je najlepšia a najúčinnejšia rastlina na zlepšenie zdravia žalúdka, liečenie a zmiernenie chorôb, ktoré sa vyskytujú, keď má človek citlivý žalúdok, ako sú napríklad zažívacie ťažkosti, nevoľnosť a nadúvanie.

  Lapacho pomáha liečiť cukrovku

  Cukrovka je ochorenie súvisiace so životným štýlom, ktoré sa šíri ako požiar v dôsledku nahromadeného stresu, nepravidelného stravovania a nevhodného životného štýlu. Lapacho znižuje množstvo cukru v krvi tým, že stimuluje ďalšie vylučovanie inzulínu pankreatickými bunkami, čo prirodzene znižuje hladinu cukru v krvi.

  zdroj: selfhacked.com, tajemstvizdravi.cz, draxe.com