Ľudský organizmus potrebuje k zdravému fungovaniu primeranú dennú dávku tukov.

Dobrou voľbou sú rastlinné oleje. Získavajú sa z rastlín, alebo z ich semien. Kvalita a vlastnosti každého oleja závisia od toho, či je lisovaný za studena, alebo za tepla. Závisí od toho, koľkokrát sa jeho lisovanie opakuje.

Najkvalitnejšie oleje sú lisované za studena.

Z prvého lisovania-extra panenský olej, alebo extra virgin. Označenie panenský platí pre lisovanie za studena. Nemusí byť z prvého lisovania. Všetky rastlinné oleje obsahujú vitamíny a minerály. Okrem toho obsahujú i nenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Obsahujú fytoestroly, fosfolipidy i stopové prvky. Priaznivo ovplyvňujú hladinu cholesterolu. Pomáhajú v prevencii vzniku srdcovocievnych ochorení. Popisuje sa ich preventívny a ochranný účinok proti vzniku nádorových ochorení.

Najväčší zdravotný význam má ich použitie v studenej kuchyni a pri príprave čerstvých šalátov.

Pre použitie oleja pri tepelnej úprave jedál je dôležitým ukazovateľom takzvaný bod dymenia. Je to teplota, pri ktorej začne vznikať dym. V tomto momente dochádza v oleji k znehodnoteniu užitočných látok a dochádza k vzniku škodlivých látok a splodín. Ná základe týchto poznatkov platí, že niektoré rastlinné oleje by sa na varenie a pečenie vôbec nemali používať ( napríklad konopný, alebo ľanový olej ). Naopak niektoré sú veľmi vhodné. Napríklad avokádový olej do 270 °C, slnečnicový olej do 245 °C. Sójový olej sa vyznačuje tým, že sa teplom mení jeho aróma. Používa sa hlavne v čínskej kuchyni a to do teploty 240 °C. Repkový olej do 238 °C, arašidový do 230 °C a olivový do 180 °C.


Olivový olej

Olivovy

Olivový olej patrí k najčastejšie používaným olejom. Sýto zelený pochádza z nezrelých olív, má výraznejšiu a ostrejšiu chuť. Tmavší vzniká pri lisovaní zrelých plodov. Má jemnejšiu a lahodnejšiu chuť. Olivový olej je ľahko stráviteľný. Má priaznivý vplyv na trávenie a metabolizmus. Znižuje prekyslenie organizmu, má protizápalový účinok a je vhodný i pre deti.


Slnečnicový olej

Slnecnicovy

Slnečnicový olej je najrozšírenejším olejom vôbec. Obsahuje vyššie percento kyseliny linolovej s priaznivým účinkom na cholesterol. Má najmenšie množstvo škodlivého cholesterolu zo všetkých olejov. Má neutrálnu chuť a dlhú dobu životnosti.


Repkový olej

Repkovy

Repkový olej lisovaný za studena má podobné vlastnosti ako častejšie používaný olivový olej.


Avokádový olej

Avokadovy

Avokádový olej sa vyrába z dužiny avokáda. Priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi. Má pozitívne účinky na vysoký krvný tlak a pôsobí protinádorovo. Znáša i veľmi vysoké teploty. Preto sa odporúča na smaženie a restovanie.


Arašidový olej

Arasidovy

Arašidový olej má jemnú orieškovú chuť. Je vhodný na varenie a na prípravu ázijských jedál a gurmánskych špecialít.


Konopný olej

Konopny

Konopný olej sa vďaka svojej chuti hodí do šalátov a tiež na dochutenie hotových jedál. Posilňuje imunitu, obsahuje protizápalové zložky a antioxidanty.


Mandľový olej

Mandlovy

Mandľový olej sa používa na prípravu šalátov, dresingov a na zjemnenie hotových jedál. Má pozitívne účinky na pokožku.


Sezamový olej

Sezamovy

Sezamový olej pôsobí upokojujúco na pokožku. Pozitívne ovplyvňuje trávenie. Chráni a povzbudzuje nervový systém. Zlepšuje pamäť. Pôsobí antidepresívne.


Ľanový olej

Lanovy

Ľanový olej znižuje riziko infarktu a ostatných srdcovocievnych ochorení. Má vysoký obsah lignanu. Tým pôsobí protizápalovo a protinádorovo. Tento olej nie je vhodný na tepelnú úpravu.


Sójový olej

Sojovy

Sójový olej je vhodný na varenie, ale nie na smaženie. Neobsahuje sacharidy, mali by ho preto uprednostňovať diabetici. Vďaka vysokému obsahu lecitínu sa používa na pečenie bez použitia vajec.


Tekvicový olej

Tekvicovy

Tekvicový olej chráni srdce i cievy. Pomáha pri ťažkostiach s prostatou. Pôsobí proti lámaniu nechtov a vypadávaniu vlasov. Olej vhodný pre studenú kuchyňu.


Ryžový olej

Ryzovy

Ryžový olej sa neprepaľuje. Olej vhodný na pečenie a grilovanie. Často používaný v ázijskej kuchyni. Olej plný antioxidantov.


Kokosový olej

Kokosovy

Kokosový olej poskytuje organizmu rýchlu energiu, stimuluje imunitu. Používa sa rovnako dobre v studenej i teplej kuchyni.


Jednotlivé oleje sa navzájom odlišujú svojim zložením i obsahom jednotlivých látok. Mali by sa preto striedať a navzájom vhodne dopĺňať. Pre pestrosť jedla a pre pozitívne účinky každého druhu používaného oleja.


Oleje