Obsah článku

  Konopný olej

  Konopný olej sa používa po tisícročia. Vďaka obsahu nenasýtených mastných kyselín omega 3 a omega 6 patrí medzi najcennejšie rastlinné oleje. Navyše je hypoalergénny, takže je vhodný aj na citlivú detskú pokožku.

  Konopný olej sa získava lisovaním konopných semien. Nerafinovaný konopný olej lisovaný za studena je svetlo až tmavo zelený, s orechovou príchuťou. Čím tmavšia je jeho farba, tým viac chutí a vonia ako tráva.

  Obsah vitamínov a minerálov v konopnom oleji

  Približne 49% hmotnosti konope tvorí jedlý olej, ktorý obsahuje 76% esenciálnych mastných kyselín. Konopný olej obsahuje ideálny pomer omega 3 a omega 6 mastných kyselín - 1:3, čo zodpovedá rovnováhe vyžadovanej ľudským telom. Ďalej obsahuje nasýtené, polynenasýtené tuky, vitamín A, D a E, kanabinoidy, terpény, chlorofyl, proteín globulín edestín, z minerálov obsahuje vápnik, horčík, draslík a železo.

  Konopný olej je protizápalový, znižuje oxidačný stres, udržuje zdravý mozog, podporuje imunitu, udržuje zdravé srdce, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


  Konopny 3

  Konopný olej - 7 účinkov na zdravie

  Konopný olej je protizápalový

  Konope sa v celej histórii používa pre svoje vlastnosti zmierňujúce bolesť. Bolesť môže mať rôzne zdroje, ale jedným z vinníkov v tele je zápal, ktorý môže zasiahnuť kĺby, svaly a tkanivá. Kanabinoidy v konopnom oleji majú účinok na zápal a poskytujú vítanú úľavu.

  Konopný olej znižuje oxidačný stres

  Oxidačný stres je nevyhnutným vedľajším produktom života. Príliš veľa spracovaných potravín, znečisťujúcich látok v životnom prostredí, cvičenia s vysokou intenzitou a stres môžu prispieť k škodlivej úrovni oxidačného stresu. Je to zlé pre telo, pretože časom môžu voľné radikály poškodiť bunky a dokonca aj DNA. Najlepší liek na oxidačný stres sa nachádza v rastlinách a bylinkách bohatých na antioxidanty. Dobrou správou je, že konopný olej obsahuje silné antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom a znižujú oxidačný stres.

  Konopný olej udržuje zdravý mozog

  Obsah mastných kyselín v konopnom oleji je dobrý pre mozog, ktorý vyžaduje veľa zdravých tukov, aby fungoval správne. Olej z konopných semien je bohatý na polyfenoly, ktoré pomáhajú chrániť mozog pred zápalom.

  Olej z konopných semien obsahuje tiež kanabinoidy, ktoré sa viažu na špecializované receptory v mozgu. To môže zmierniť úzkosť, najmä sociálnu úzkosť. Olej má tiež antidepresívne účinky.

  Esenciálne mastné kyseliny v oleji podporujú zdravie mozgu tým, že zlepšujú pamäť a bránia poklesu kognitívnych schopností súvisiacich s vekom.

  Konopný olej podporuje imunitu

  Omega 3 kyseliny a kyselina gama linolénová (GLA) robia z konopného oleja skvelý prostriedok na oslabený imunitný systém. Olej posilňuje imunitu a tak má svoje miesto v období chrípok a prechladnutí.

  Konopny 1

  Konopný olej udržuje zdravé srdce

  Bioaktívne látky nachádzajúce sa v konopnom oleji znižujú hladinu cholesterolu v krvi a chránia srdce. Olej má omega 6 a omega 3 mastné kyseliny v optimálnom pomere 3:1, čo je výhodné pre kardiovaskulárne zdravie. Podľa štúdie užívanie 30 ml oleja každý deň počas štyroch týždňov znižuje pomer celkového cholesterolu k HDL cholesterolu, ktorý môže podporovať zdravie srdca. Esenciálne mastné kyseliny v konope pomáha znížiť hladiny nezdravých tukov v tele, a to zlepšuje kardiovaskulárne zdravie.

  Konopný olej udržuje zdravú pokožku

  Vitamíny a mastné kyseliny v konopnom oleji pomáhajú udržiavať zdravú pokožku, chránia pred zápalmi, oxidáciou a inými príčinami starnutia pokožky. Lokálna aplikácia konopného oleja posilňuje pokožku, je schopná odolávať infekcii a pomáha liečiť celý rad kožných ochorení ako je ekzém, dermatitída, svrab, psoriáza, varikózny ekzém, zápaly kože a akné. Konopný olej tiež upokojuje spálenú pokožku a pomáha aj pri hojení rán.

  Konopný olej udržuje zdravé vlasy

  Ak sú vaše vlasy suché a krehké, skúste na ne aplikovať malé množstvo konopného oleja ako hĺbkový kondicionér pred šampónom. Mastné kyseliny v konope pomáhajú zvlhčiť vlasy a vlasovú pokožku. Práve preto sa mastné kyseliny často používajú vo vlasových šampónoch, kondicionéroch a sérach. Omega 3 kyseliny v konopnom oleji tiež pomôžu pridať lesk, skrotiť nepoddajné vlasy a dodajú im silu.

  Konopny 2

  Ako konopný olej nakupovať?

  Keď kupujete konopný olej dajte si pozor aby bol nerafinovaný, lisovaný za studena. Balený musí byť vo fľaši z tmavého skla. Pozor treba dávať na vysoko nenasýtené oleje a oleje nízkej kvality, ktoré samovoľne oxidujú a rýchlo sa kazia.

  Ako konopný olej skladovať?

  Konopný olej skladujte na chladnom a tmavom mieste. Konopný olej možno pre dlhodobé skladovanie zmraziť.

  Ako konopný olej spotrebovať?

  Konopný olej má relatívne nízku teplotu rozkladu a preto nie je vhodný pre smaženie a fritovanie. Využíva sa primárne ako olej v studenej kuchyni pri príprave čerstvých šalátov, na dochutenie hotových jedál, do pomazánok a nátierok, na hrianky a ako potravinový doplnok.

  čítaj tiež

  Konopné semená - 7 účinkov na zdravie

  Konopné semená - 7 účinkov na zdravie

  Konopné semená sa v poslednej dobe dostávajú do popredia a považujú sa za superpotravinu. Majú bohatý výživový profil a poskytujú rad zdravotných výhod.

  zdroj: cs.wikipedia.org, thegoodinside.com, medicalnewstoday.com, stylecraze.com