Obsah článku

  Ryžový olej

  Ryžový olej je prírodný zázrak, ktorý stabilizuje rozbúrené hormóny, zreguluje vám cholesterol, zbaví vás zápalov a navyše po jeho užívaní budete mať krásnu pleť a hustejšie vlasy.

  Ryžový olej je olej extrahovaný z tvrdej vonkajšej hnedej vrstvy ryže nazývanej plevy (ryžové šupky). Olej má jemnú a neutrálnu chuť a svetlohnedú farbu. Má veľmi vysoký dymový bod 232 °C, čo je dôvod, prečo sa bežne používa na varenie pri vysokých teplotách.

  Obsah vitamínov a minerálov v ryžovom oleji

  Ryžový olej v 100 g obsahuje 880 kalórií, 100 g tukov, 20 g nasýtené, 35 polynenasýtené a 39 mononenasýtené tuky. Ďalej obsahuje vitamín E a fytosteroly, omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny.

  Ryžový olej udržuje zdravé srdce, bráni vzniku rakoviny, je hypoalergénny, dokáže stabilizovať hladiny hormónov, je protizápalový, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


  Ryzovy 3

  Ryžový olej - 7 účinkov na zdravie

  Ryžový olej udržuje zdravé srdce

  Ryžový olej má najlepšie možné zloženie mononenasýtených, polynenasýtených a nasýtených tukov v porovnaní so všetkými ostatnými rastlinnými olejmi. Táto rovnováha mastných kyselín znamená, že hladina cholesterolu v tele je znížená, pretože prospešné formy cholesterolu skutočne znižujú LDL alebo zlé formy cholesterolu v tele. To pomáha predchádzať ochoreniam ako je ateroskleróza a následné postihnutia, ako je infarkt a mŕtvica.

  Ryžový olej bráni vzniku rakoviny

  Ryža a produkty z nej sú dlhodobo hodnotené z hľadiska ich schopnosti znižovať riziko rakoviny. Ryžový olej vykazuje jedinečný potenciál na prevenciu kolorektálneho karcinómu (rakovina hrubého čreva). Je schopný znižovať bunkovú proliferáciu (chorobný rast tkaniva), ako aj znížiť zápal. Mnohé štúdie tiež naznačujú, že ryžový olej preukázal chemopreventívny účinok proti rakovine prsníka a rakovine kože.

  Ryžový olej je hypoalergénny

  Ryžový olej je svojou povahou hypoalergénny. Olej nespôsobuje žiadne alergické reakcie pri použití vo varení a môže tiež upokojiť existujúcu alergickú reakciu v tele. Môže tiež zabrániť precitlivenosti na iné nezvyčajné alergény.

  Ryžový olej dokáže stabilizovať hladiny hormónov

  Ďalšou pozoruhodnou schopnosťou ryžového oleja je, že dokáže stabilizovať hladiny hormónov. Obzvlášť vhodný je teda pre ženy v menopauze, ale ocenia ho aj tie, ktoré doslova ničia príznaky predmenštruačného syndrómu.

  Ryzovy 1

  Ryžový olej je protizápalový

  Ryžový olej je vďaka svojmu unikátnemu zloženiu veľmi efektívny v boji s chronickými zápalmi, ktoré spôsobujú zdravotné komplikácie, ako je napríklad osteoporóza, osteoartróza, cukrovka alebo rakovina.

  Ryžový olej udržuje zdravú pokožku

  Ryžový olej je užitočný pri liečbe rôznych kožných porúch, ako je napríklad ružienka, akné, ekzém. Hydratačné vlastnosti ryžového oleja sú výborným prostriedkom na suchú pokožku. Olej je veľmi ľahký a poskytuje pokožke hydratáciu bez toho, aby sa mastila. Vitamín E v ryžovom oleji urýchľuje hojenie rán, zvyšuje regeneráciu buniek, vyhladzuje pokožku, znižuje vrásky a poskytuje ochranu pred spálením slnkom.

  Ryžový olej udržuje zdravé vlasy

  Inositol je sacharidová zlúčenina, ktorá zabraňuje vzniku lupín a znižuje rozštiepené konce. Táto zlúčenina sa nachádza vo veľkom množstve v ryžovom oleji. Tento olej obsahuje aj mastné kyseliny ako omega 3, ktoré zabraňujú predčasnému šediveniu vlasov. Vitamín E zasa zvyšuje rast vlasov u tých, ktorí trpia vypadávaním vlasov. Obsahuje aj omega 6 mastné kyseliny, ktoré podporujú rast vlasov zvýšením novovytvorených folikulov.

  Ako ryžový olej nakupovať?

  Ryžový olej si kupujte za studena lisovaný vo fľaši z tmavého skla.

  Ako ryžový olej skladovať?

  Ryžový olej skladujte na suchom a tmavom mieste.

  Ako ryžový olej spotrebovať?

  Ryžový olej má pomerne všestranné použitie. Je skvelý v šalátových dresingoch a marinádach, na grilovanie, pečenie, vyprážanie ba i do koláčov a sušienok.

  zdroj: organicfacts.net, parenting.firstcry.com, prostreno.cz