Obsah článku

  Svetlicový (bodliakový) olej

  Svetlicový olej je jeden z najlepších jedlých olejov na svete, ktorý vyniká vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín. Obsahuje najviac esenciálnej kyseliny linolovej spomedzi všetkých olejov. Tá nám pomáha udržiavať zdravé srdce, zmierňovať príznaky PMS a zlepšovať plodnosť.

  Svetlica farbiarsky (saflor čiže bodliak) je stará kultúrna bylina využívaná predovšetkým v ľudovom liečiteľstve pochádzajúca z východnej Indie. Poznali ju už starí Egypťania, Gréci aj Rimania. V Belgicku sa pridáva do piva, v niektorých krajinách sa používa aj ako korenie. Olej zo semien svetlice patrí medzi najkvalitnejšie jedlé oleje na svete a vyrába sa len lisovaním za studena. Má jemnú, neutrálnu chuť.

  Obsah vitamínov a minerálov vo svetlicovom oleji

  Svetlicový olej v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 8 g nasýtené, 13 g polynanasýtené a 75 g mononenasýtené tuky. Ďalej obsahuje až 45 mg vitamínu E, omega 6 mastnú kyselinu linolovú.

  Svetlicový olej udržuje zdravé srdce, pomáha zlepšovať plodnosť, zmierňovať príznaky PMS, podporuje imunitu, udržuje zdravú pokožku i vlasy.

  Upozornenie

  Ak máte alergiu na ambróziu a iné v tejto rodine, vyhnite sa svetlicovému oleju, pretože je z rovnakej botanickej rodiny a môže spôsobiť alergické reakcie rôznej závažnosti.


  Busenie srdca

  Svetlicový olej - 6 účinkov na zdravie

  Svetlicový olej udržuje zdravé srdce

  Svetlicový olej má veľmi vysoký obsah kyseliny linolovej, omega 6 mastnej kyseliny, čo je prospešný typ kyseliny, ktoré naše telo potrebuje.Táto kyselina pomáha udržať zdravú rovnováhu hladín cholesterolu v tele, čo znižuje šance na rozvoj aterosklerózy, ako aj iné zdravotné stavy, ako je srdcový infarkt a mŕtvica.<

  Svetlicový olej zlepšuje plodnosť

  Porucha reprodukčného zdravia je príznakom nedostatku kyseliny linolovej. Pretože kyselina linolová obsahuje podstatné zložky všetkých bunkových membrán, môže ovplyvniť reprodukčné procesy a zmeniť produkciu prostaglandínov. Reprodukčný systém navyše vyžaduje vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín, aby poskytol plazmatické membrány s tekutosťou, ktorá je nevyhnutná pri oplodnení. Svetlicový olej obsahuje obe zložky - aj kyselinu linolovú aj polynenasýtené mastné kyseliny.

  Svetlicový olej pomáha zmierňovať príznaky predmenštruačného syndrómu PMS

  Počas menštruácie ženy často trpia bolesťou a nepokojom. Kyselina linolová v svetlicovom oleji reguluje prostaglandíny v tele, ktoré spôsobujú dramatické hormonálne výkyvy a symptómy počas menštruácie. Preto môže svetlicový olej znížiť závažnosť symptómov PMS a môže tiež regulovať menštruačné cykly, rovnako ako hormonálne doplnky, bez akýchkoľvek nebezpečných vedľajších účinkov.

  Svetlicovy 1

  Svetlicový olej podporuje imunitu

  Polynenasýtené tuky sú užitočné pri ľudských autoimunitných zápalových ochoreniach. Výskum v USA zistil, že omega 6 mastné kyseliny pomáhajú predchádzať alebo znižovať závažnosť autoimunitného ochorenia zvýšením imunitných funkcií a reguláciou bunkových imunitných reakcií.

  Toto je však pravda len vtedy, keď jete zdravú rovnováhu omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Keď budete jesť nadmerné množstvo omega 6 potravín, rovnako ako výrobky z rastlinných olejov, tak budú mať pro-zápalové účinky.

  Svetlicový olej udržuje zdravú pokožku

  Vysoký obsah kyseliny linolovej v svetlicovom oleji je ideálny pre zvýšenie kvality a vzhľadu vašej pokožky. Kyselina linolová sa spojí s kožným mazom, čím sa odbúrajú póry a redukujú sa čierne bodky, ako aj akné, ktoré je dôsledkom hromadenia mazu pod kožou. Okrem toho, kyselina linolová stimuluje regeneráciu nových kožných buniek, ktoré pomáhajú odstraňovať jazvy a iné škvrny z povrchu pokožky. Keď sa aplikuje priamo na pokožku, môže tiež znížiť viditeľnosť vrások, znížiť ekzém, zápal a začervenanie.

  Svetlicový olej udržuje zdravé vlasy

  Svetlicový olej obsahuje kyselinu olejovú, ktorá je veľmi prospešná pre pokožku hlavy a vlasov. Táto kyselina zvyšuje krvný obeh na pokožke hlavy, stimuluje rast vlasov a posilňuje folikuly. To pomáha udržať vlasy lesklé a zdravé, takže je často používaný v kozmetických aplikáciách. Môžete ho aplikovať priamo do pokožky vlasov alebo ho konzumovať.

  Ako svetlicový olej nakupovať?

  Svetlicový olej si kupujte len lisovaný za studena vo fľaši z tmavého skla.

  Ako svetlicový olej skladovať?

  Svetlicový olej skladujte v chladničke. Je dôležité, aby sa čím menej svetla a vzduchu dostalo do oleja, čím sa zníži pravdepodobnosť oxidácie.

  Ako svetlicový olej spotrebovať?

  Svetlicový olej je vhodný najmä na prípravu jedál za studena, používa sa na zeleninové šaláty, zálievky, do omáčok. Tepelná úprava ničí jeho blahodárne účinky.

  zdroj: ehabilitace.info, organicfacts.net, draxe.com