Obsah článku

  Borákový olej

  Olej z boráku lekárskeho, ako bežná liečebná metóda v tradičnej medicíne, používaná stovky rokov, má mnohostranné využitie - od liečby pokožky až po zníženie bolesti. Najpriaznivejším aspektom použitia borákového oleja, či už lokálne na kožu alebo vnútorne, je to, že má silné protizápalové účinky.

  Borákový olej (BO) je prírodná látka, ktorá poskytuje vysoké hladiny GLA, čo je typ polynenasýtených mastných kyselín. Pochádza zo semien rastliny boráku lekárskeho, ktorá má druhové meno Borago officinalis a je pôvodom zo severnej Afriky a Európy.

  Kyselina gama-linolénová sa v ľudskej strave nenachádza vo vysokých množstvách. Preto väčšina ľudí užíva doplnky, vrátane BO a pupalkového oleja. Štúdie ukazujú, že olej z borákového semena je tvorený zhruba 23% GLA, čo z neho robí jeden z najbohatších zdrojov. (Na porovnanie, pupalkový olej má asi 9%.) To znamená, že môže byť účinný, aj keď sa denne užije menej oleja, čo tiež predstavuje nižšie riziko vedľajších účinkov.

  Borakovy1

  Ako borákový olej funguje?

  Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny hrajú dôležitú úlohu v boji proti chorobám, pretože spoločne pomáhajú kontrolovať uvoľňovanie molekúl zodpovedných za reakcie tela na zápaly (niektoré z nich sú prostaglandíny, leukotriény a cytokíny nazývané interleukíny).

  Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam a schopnosti bojovať proti zápalom patrí medzi výhody borákového oleja schopnosť pomôcť liečiť široké spektrum krátkodobých aj dlhodobých chorôb ako:

  • príznaky PMS (vrátane bolesti alebo citlivosti prsníkov, úzkosti a vyrážok na koži)
  • stratu kostí a osteoporózu (najmä v kombinácii s doplnkami na stavbu kostí, ako sú omega-3 rybie oleje)
  • príznaky ADHD
  • kožné poruchy vrátane ekzému alebo atopickej dermatitídy
  • príznaky menopauzy, vrátane návalov horúčavy a nočného potenia
  • hormonálna nerovnováha vrátane adrenálnej insuficiencie
  • pretrvávajúca únava alebo syndróm chronickej únavy
  • bolesť reumatoidnej artritídy
  • zvládanie stresu
  • cukrovka
  • podpora produkcie materského mlieka
  • respiračná tieseň, bronchitída, nachladnutie, kašeľ a horúčky
  • alkoholizmus
  • bolesť a opuch
  • prevencia srdcových chorôb a mŕtvice

  Doplnky stravy obsahujúce kyselinu gama-linolenovú sa považujú za užitočné pri liečbe zápalových ochorení, pretože pomáhajú napraviť chybné premeny tukov na metabolity, ako je prostaglandín E1. Keď telo nie je schopné dokončiť dôležitý metabolický krok, ktorý udržiava určité enzýmy na príslušných úrovniach, ľahšie sa v priebehu času nebezpečne zvýši zápal, ktorý je koreňom väčšiny chorôb.

  Predpokladá sa tiež, že kyselina gama-linolénová má účinky posilňujúce krvný obeh a pozitívne vplýva na metabolické procesy.

  Borakovy2

  Borákový olej - 7 účinkov na zdravie

  Borákový olej bojuje s ekzémom a kožnými poruchami

  Jedným z najlepšie preskúmaných spôsobov použitia BO je liečba kožných ochorení, ako sú ekzémy a atopická dermatitída. Ukázalo sa, že BO pomáha napraviť nedostatky v kožných lipidoch (olejoch), ktoré sú spôsobené nízkymi hladinami aktivity delta-6-desaturázy. Môže tiež obnoviť normálne kyslé pH pokožky a zvýšené epidermálne hladiny enzýmov, ktoré chránia pokožku.

  Keď pokožka nemôže vytvárať dostatok ochranných olejov, výsledkom je nesprávna regulácia imunitného systému, zvýšený zápal a špecifické imunitné reakcie, ktoré majú za následok vzplanutie pokožky, vrátane typických pre ekzémy a atopickú dermatitídu.

  Pretože ľudská pokožka nedokáže syntetizovať GLA z prekurzorov kyseliny linolovej alebo kyseliny arachidonovej, BO pomáha pôsobiť ako prírodný liek na ekzém u ľudí, ktorí už majú príliš málo esenciálnych mastných kyselín kritických pre zdravie pokožky. Zatiaľ čo ľudia s atopickou dermatitídou najčastejšie používajú pre svoje prospešné tuky pupalkový olej, borák lekársky obsahuje dva až trikrát viac GLA ako pupalkový, a preto môže byť lepšou voľbou.

  Aj keď sú výsledky štúdií zmiešané a nie každá štúdia ukazuje, že BO môže u väčšiny pacientov zlepšiť ekzém alebo atopickú dermatitídu, niektorí ľudia na liečbu reagujú pozitívnejšie než ostatní. Niektoré štúdie zistili, že u ľudí užívajúcich až 720 miligramov GLA denne počas dvoch mesiacov došlo k významnému zlepšeniu zdravia kožnej bariéry.

  Borákový olej má protizápalové vlastnosti

  Okrem podpory zdravej imunitnej reakcie môže mať BO pozitívne účinky na bunkovú smrť (apoptózu) toxických buniek. Akonáhle sa GLA dostane do tela, premení sa na látku nazývanú kyselina dihomo-y-linolenová (DGLA), ktorá pôsobí ako prekurzor prostaglandínov a zlúčenín leukotriénu, ktoré imunitný systém produkuje. DGLA znižuje zápal, pretože inhibuje syntézu leukotriénu, ktorá je čiastočne zodpovedná za vyvolávanie autoimunitných reakcií a trombotických účinkov. Zdá sa, že ľudia užívajúci omega-3 mastné kyseliny spolu s BO majú ešte lepšie výsledky.

  Borákový olej pomáha v boji proti rakovine

  Je známe, že BO má antimutagénne vlastnosti a antioxidačné schopnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti rastu rakovinotvorných buniek. V laboratórnych štúdiách BO vykazoval cytotoxické aktivity, ktoré významne skracujú životnosť toxických buniek a zároveň predlžujú životnosť zdravého hostiteľa. Suplementácia BO sa odporúča aj na ochranu DNA a kvôli jeho schopnosti znižovať základné oxidačné genetické poškodenie, ktoré prispieva k rozvoju chorôb.

  Borákový olej môže znížiť príznaky artritídy

  Zdá sa, že BO funguje ako prírodný liek na bolesť pri reumatoidnej artritíde, najmä ak sa používa v kombinácii s inými konvenčnými liekmi proti bolesti. Existuje dôkaz, že niektorí ľudia zaznamenávajú pokles bolesti kĺbov, opuchov a závažnosti citlivosti už po šiestich týždňoch pravidelnej liečby BO.

  Borakovy3

  Borákový olej pomáha liečiť respiračné infekcie

  Zistilo sa, že BO pomáha zlepšovať funkciu pľúc, a to aj u ľudí s respiračnými infekciami a poruchami, ako je syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS). BO môže pomôcť urýchliť dobu hojenia spojenú s kašľom, nachladnutím alebo chrípkou; skrátiť čas strávený v nemocnici alebo užívaním liekov; a zastaviť zhoršovanie respiračných symptómov.

  Borák obsahuje sliz, lepkavú zmes rastlinných cukrov, ktoré môžu pôsobiť ako expektorant a vytvárať hlieny u pacientov s respiračnými problémami a kašľom.

  Borákový olej pomáha rastu a vývoju detí

  Existuje dôkaz, že dojčatá a predčasne narodené deti, ktoré dostávajú BO, majú lepšie miery rastu a vývoja. Doplnenie omega-6 mastných kyselín z BO (a prospešných doplnkov omega-3) pomáha podporovať rozvoj centrálneho nervového systému a znižuje riziká spojené s predčasným pôrodom.

  Borákový olej pomáha k zníženiu akumulácie tuku a prírastku hmotnosti

  Ak máte problém schudnúť, tu je dobrá správa: existujú dôkazy, že BO môže prispieť k menšiemu hromadeniu telesného tuku v porovnaní s rafinovanejšími tukmi. Konkrétne, GLA má za následok viac akumulácie hnedého tuku, ale menej bieleho tuku. Zdá sa, že to súvisí so zvýšením génovej expresie, ktorá kontroluje rast hnedého tukového tkaniva v porovnaní s rastom bieleho tukového tkaniva. Vedci sa domnievajú, že štíhli ľudia majú tendenciu mať viac hnedého tuku ako ľudia s nadváhou alebo obezitou a hnedý tuk môže pôsobiť viac než biely tuk. Ďalšie štúdie na zvieratách naznačujú, že BO môže tiež pomôcť zlepšiť citlivosť na inzulín a bojovať proti inzulínovej rezistencii, ktorá je spojená s diabetom 2. typu.

  Bezpečnosť a vedľajšie účinky borákového oleja

  Aj keď sa BO považuje za všeobecne bezpečný pre vnútorné aj lokálne použitie, niektorí ľudia majú pri jeho užívaní problémy s trávením, najmä vo väčších dávkach. Tie zahŕňajú mäkkú stolicu, hnačku, grganie, nadúvanie, bolesti hlavy a alergickú reakciu ako žihľavka a opuch.

  Je borákový olej škodlivý pre pečeň?

  Existuje diskusia o tom, či niektoré zložky nachádzajúce sa v boráku môžu alebo nemusia byť škodlivé pre pečeň. V minulosti malo toxicitu malé percento ľudí, ktorí užívali BO, a všetci výrobcovia sú teraz povinní predávať certifikované BO „bez hepatotoxických PA“, aby sa vyhli aj malým stopám karcinogénov.

  Tehotné ženy by nemali používať BO kvôli svojmu potenciálu vyvolať pôrod. BO má tiež schopnosť pôsobiť ako riedidlo krvi, takže nie je vhodný pre kohokoľvek, kto užíva lieky ako aspirín alebo warfarín.

  Okrem toho, ak ste v minulosti zaznamenali epileptické záchvaty, je dôležité, aby ste sa pred použitím tohto doplnku porozprávali so svojím lekárom. Požiadajte o ďalšie informácie o tom, ako môže borák interagovať s akýmikoľvek liekmi na záchvaty, ktoré užívate.

  zdroj: draxe.com