Arašidový olej - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Arašidový olej

  Arašidový olej je obzvlášť účinný proti vírusom a plesniam a vďaka vysokému obsahu vitamínu E pomáha udržiavať zdravé a krásne vlasy i pleť.

  Arašídový olej je typ rastlinného oleja, ktorý pochádza z arašidov. Arašidový olej je v niektorých krajinách známy aj ako podzemnicový olej a často sa používa v ázijskej kuchyni a pre exotické jedlá vďaka svojej jedinečnej chuti.

  POZOR! Arašidový olej je alergén

  Tí, ktorí sú alergickí na arašidy, môžu konzumovať vysoko rafinovaný arašidový olej, ale mali by sa vyvarovať prvého lisu organického oleja. Väčšina vysoko rafinovaných arašidových olejov je zbavená arašidových alergénov a ukázalo sa, že sú bezpečné pre drvivú väčšinu ľudí s alergiou na arašidy.

  Arašidový olej lisovaný za studena však nemá odstránnené alergény, a preto môže byť veľmi nebezpečný pre ľudí s alergiou na arašidy.

  Obsah vitamínov a minerálov v arašidovom oleji

  Arašidový olej v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 17 g nasýtené, 32 g polynenasýtené a 46 g mononenasýtené tuky, fytosteroly, beta sitosterol, vitamín E 105% ODD, omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny.

  Arašidový olej udržuje zdravé srdce, bráni vzniku rakoviny, je protivírusový, pomáha pri artritíde, podporuje trávenie, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


  Búšenie Srdca

  Arašidový olej - 7 účinkov na zdravie

  Arašidový olej udržuje zdravé srdce

  Arašídový olej obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny, ako je kyselina olejová, ktoré zvyšujú hladiny HDL - „dobrého" cholesterolu v krvi. Tento prospešný cholesterol v skutočnosti pomáha zoškrabať a znížiť "zlý" cholesterol (LDL) a znížiť riziko vzniku ischemickej choroby srdca a mŕtvice.

  Resveratrol, prírodný antioxidant v arašidovom oleji, pomáha znižovať krvný tlak, čo znižuje stres na kardiovaskulárny systém.

  Arašidový olej bráni vzniku rakoviny

  Arašidový olej obsahuje fytosteroly a najmä beta sitosterol, ktorý má schopnosť chrániť telo pred rakovinou hrubého čreva, prostaty a prsníka. Tieto prírodné rastlinné zlúčeniny majú schopnosť inhibovať produkciu karcinogénov a rast rakovinových buniek. Konzumácia fytosterolov môže byť tiež pozitívne spojená so zvýšenou aktivitou antioxidačných enzýmov a zníženým oxidačným stresom.

  Arašidový olej je protivírusový

  Arašidový olej má vďaka resveratrolu účinky na vírusy a plesňové infekcie, ktoré sú obzvlášť citlivé na tento antioxidant. U väčšiny testovaných vírusov má resveratrol spomaľujúci účinok na ich replikáciu - zdvojenie. Tento účinok sa preukázal u ľudských herpes vírusov, chrípkových vírusov, cytomegalovírusu, vírusu Epstein-Barrovej a niektorých živočíšnych vírusov.

  Artritída1

  Arašidový olej pomáha pri artritíde

  Arašídový olej má protizápalové a analgetické vlastnosti. Možno ho aplikovať lokálne na postihnuté kĺby, aby sa zmiernili klasické prejavy artritídy. Olej pred aplikáciou zahrejte, aby sa zlepšila cirkulácia, čo môže pomôcť pri zmierňovaní bolesti.

  Arašidový olej podporuje trávenie

  Arašídový olej pôsobí ako mierne laxatívum pri samostatnom užívaní. Tento zdravotný prínos je výraznejší u oleja lisovaného za studena. Pravidelné užívanie oleja podporuje normálne fungovanie pečene, podporuje vylučovanie žlče a zmierňuje zápchu.

  Arašidový olej udržuje zdravú pokožku

  Arašidový olej je bohatý na vitamín E. V 100 g ho obsahuje 105% ODD a je obzvlášť dôležitý pre zdravie pokožky. Chráni ju pred účinkami voľných radikálov, ktoré spôsobujú vrásky, pigmentové škvrny a iné príznaky predčasného starnutia.

  Arašidový olej udržuje zdravé vlasy

  Arašidový olej je vhodný pre všeobecnú starostlivosť o vlasy. Dá sa použiť na odstránenie rozštiepených koncov a vlasom dodáva silu. Masírovanie arašidového oleja do pokožky hlavy posilňuje vlasy od koreňov, čo zabraňuje vypadávaniu vlasov, eliminuje vznik lupín a dokonca kožnej choroby - psoriázy. Nanášajte neriedený arašidový olej priamo na pokožku hlavy a vykonajte jemnú masáž. Olej opláchnite vodou a pokožku už ďalej nečistite.

  Arašidový3

  Vyprážené stehienka v arašidovom oleji

  Ako arašidový olej nakupovať?

  Arašidový olej si vyberajte za studena lisovaný najlepšie extra panenský. Balený by mal byť v sklenej fľaši.

  Ako arašidový olej skladovať?

  Arašidový olej skladujte na chladnom a tmavom mieste. Neotvorený arašidový olej vám vydrží cca jeden rok. Po otvorení ho spotrebujte do 4-6 mesiacov, pretože môže zoxidovať (zožltnúť, zatuchnúť).

  Ako arašidový olej spotrebovať?

  Arašidový olej môžete pridať do dressingu, šalátu, majonéz, omáčok, hodí sa na smaženie, fritovanie, grilovanie, pečenie a dusenie. Použiť ho môžete aj na pečenie koláčov.

  https://www.organicfacts.net/h...

  https://www.naturalfoodseries.com/11-...