Kokosový olej - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Kokosový olej

  Kokosový olej je jednou z mála potravín, ktoré možno klasifikovať ako "superpotraviny". Jeho jedinečná kombinácia mastných kyselín má pozitívny vplyv na vaše zdravie. Preto by sa mal stať bezpodmienečne súčasťou vášho jedálnička.

  Kokosový olej sa získava lisovaním alebo extrakciou z dužiny zrelých kokosových orechov zozbieraných z kokosovej palmy a to pri teplote topenia od 23 do 26 stupňov.

  Obsah vitamínov a minerálov v kokosovom oleji

  Kokosový olej v 100 g obsahuje 872 kalórií, 99 g tukov, 88 g nasýtené, 6 g mononenasýtené a 2 g polynenasýtené tuky, 0,2 g bielkovín, fytosteroly, polyfenoly. Ďalej obsahuje vitamín E, z minerálnych látok obsahuje vápnik, draslík, sodík, fosfor, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Kokosový olej udržuje zdravé zuby, udržuje zdravý mozog, zlepšuje hojenie rán, udržuje zdravé srdce, chráni pred infekciou močových ciest a obličiek, bráni vzniku rakoviny, je antivírusový a antibakteriálny, podporuje trávenie, udržuje zdravú pokožku.


  Kokosový2

  Kokosový olej - 10 účinkov na zdravie

  Kokosový olej udržuje zdravé zuby

  Kokosový olej je silnou zbraňou proti baktériám vrátane baktérií Streptococcus mutans, baktérií v ústach, ktoré spôsobujú zubný plak, zubný kaz a ochorenie ďasien. Kokosový olej "ťahajte" v ústach po dobu 10 minút a zníži sa vám tak počet baktérií v ústach ako po opláchnutí antiseptickou ústnou vodou. Podľa jednej štúdie denné ťahanie kokosového oleja významne znížilo zápal a povlak u tínedžerov s gingivitídou (zápalom ďasien).

  Kokosový olej udržuje zdravý mozog

  Kokosový olej obsahuje triglyceridy mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom (MCT). Tieto tuky idú priamo z čreva do pečene v podobe ketónov a slúžia ako alternatívny zdroj energie pre váš mozog. MCT majú prínos pre poruchy mozgu, vrátane epilepsie a Alzheimerovej choroby.

  Kokosový olej zlepšuje hojenie rán

  Aplikáciou kokosového oleja na rany redukujete zápalové markery a zvyšujete produkciu kolagénu, hlavnú zložku kože. V dôsledku toho sa rany hoja oveľa rýchlejšie. Ak chcete urýchliť hojenie drobných rezov alebo škrabancov, naneste trochu kokosového oleja priamo na ranu a prikryte ho obväzom.

  Kokosový olej udržuje zdravé srdce

  Kokosový olej má vysoký obsah prírodných nasýtených tukov. Nasýtené tuky nielen zvyšujú "zdravý" HDL cholesterol v tele, ale tiež pomáhajú previesť LDL „zlý“ cholesterol na dobrý cholesterol. Zvýšením HDL v tele pomáha tento olej podporovať zdravie srdca a znižuje riziko srdcových ochorení. Kokosový olej tiež prospieva srdcu znížením vysokých hladín triglyceridov.

  Kokosový olej bráni vzniku rakoviny

  Kokosový olej má dve vlastnosti, ktoré mu pomáhajú bojovať proti rakovine: jedným z nich sú ketóny v oleji. Nádorové bunky nie sú schopné prístupu k energii v ketónoch a sú závislé od glukózy. Ketogénna strava by mohla byť možnou súčasťou pomoci pacientom s rakovinou.

  Druhou kvalitou je obsah mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom v kokosovom oleji. Ako MCT trávia lipidové steny baktérií zabíjajú tiež baktérie helicobacter pylori, o ktorých je známe, že zvyšujú riziko rakoviny žalúdka.

  Výskum navyše ukazuje, že kyselina laurová, ktorá sa nachádza v kokosovom oleji, má protirakovinové účinky tým, že spúšťa anti-proliferačné (pôsobia proti deleniu buniek) a proapoptické (programovaná bunková smrť) účinky.

  Infekcia

  Kokosový olej pomáha chrániť pred infekciou močových ciest a obličiek

  Kokosový olej uvoľňuje a zlepšuje príznaky infekcie močových ciest a infekcie obličiek. MCT v oleji fungujú ako prirodzené antibiotikum tým, že narúšajú lipidový povlak na baktériách a zabíjajú ich.

  Kokosový olej je antivírusový a antibakteriálny

  Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú, ktorá preukázala, že redukuje kandidu, bojuje proti baktériám a vytvára nepriateľské prostredie pre vírusy. Mnohé choroby sú dnes spôsobené nadmerným rastom zlých baktérií, húb, vírusov a parazitov v tele. Môžete nahradiť cukor v strave kokosovým olejom ako prirodzený zdroj paliva, keď ste chorý. Cukor živí rast zlých baktérií. Namiesto toho, užívajte jednu polievkovú lyžicu kokosového oleja trikrát denne.

  Kokosový olej podporuje trávenie

  Kokosový olej zlepšuje trávenie, pretože pomáha telu absorbovať vitamíny rozpustné v tukoch, vápnik a horčík. Ak sa užíva v rovnakom čase ako omega 3 mastné kyseliny, môže byť dvakrát účinnejší, pretože sú ľahko dostupné na strávenie a použitie v tele. Kokosový olej pomáha zlepšiť baktérie a zdravie čriev tým, že zničí zlé baktérie a kandidu. Najmä kandidózna nerovnováha môže znížiť žalúdočnú kyselinu, ktorá spôsobuje zápal a zlé trávenie. To všetko dohromady znamená, že kokosový olej prospieva zdraviu zažívacieho ústrojenstva a pomáha liečiť alebo predchádzať žalúdočným vredom a ulceróznej kolitíde.

  Kokosový olej udržuje zdravú pokožku

  Kokosový olej je úžasný ako čistiaci prípravok na tvár, hydratačný krém a opaľovací krém, ale tiež môže liečiť mnohé kožné poruchy. Mastné kyseliny v kokosovom oleji redukujú zápal vnútorne aj zvonka a zvlhčujú, čo z nich robí skvelé riešenie pre všetky typy kožných ochorení.

  Kokosový olej chráni pokožku a má mnoho antioxidantov, preto je ideálnou voľbou na liečenie pokožky. Okrem toho antimikrobiálne vlastnosti oleja pomáhajú pri liečbe kandidy alebo plesní ako kožného ochorenia.

  Kokosový olej udržuje zdravé vlasy

  Jedinečná štruktúra kyseliny laurovej - hlavnej mastnej kyseliny v kokosovom oleji - preniká do vlasového hriadeľa a vyživuje suché vlasy. Ak sa chcete navyše zbaviť lupín a zhustiť vlasy kokosový olej je ideálny. Masírujte jednu lyžicu oleja zmiešanú s 10 kvapkami esenciálneho oleja rozmarínu do pokožky hlavy po dobu troch minút a nechajte pôsobiť 30 minúť. Potom opláchnite.

  Kokosový3

  Kokosovo-banánové smoothie

  Ako kokosový olej nakupovať?

  Pri nákupe kokosového oleja si vyberte extra panenský kokosový olej, nerafinovaný. Rafinované verzie nie sú také prospešné a strácajú kľúčové živiny.

  Ako kokosový olej skladovať?

  Kokosový olej skladujte na suchom a tmavom mieste.

  Ako kokosový olej spotrebovať?

  Kokosový olej je vhodný pre teplú i studenú kuchyňu. Môžete na ňom variť i piecť, pridať do smoothie, koláčov, šalátov i pripraviť si z neho majonézu.

  https://www.healthline.com/nut...

  https://draxe.com/coconut-oil-...