Obsah článku

  Olej z vlašských orechov

  Olej z vlašských orechov je v povedomí ľudí možno menej známym druhom panenského oleja, avšak jeho nutričná hodnota ho radí medzi vysoko kvalitné zdroje tukov. Keďže odborníci na výživu odporúčajú pravidelnú konzumáciu orechov i semien, práve olej z vlašských orechov je jednou z možných alternatív. Vyrába sa lisovaním za studena a má jemnú orechovú príchuť.

  Aby boli zachované všetky jeho cenné látky, nachádza svoje uplatnenie najmä v studenej kuchyni. Zahriatím totiž stráca vitamíny. Orechový olej je vynikajúcim prírodným produktom, a tak ho nájdete aj ako súčasť v celej rade kozmetických liečebných prípravkov.

  Obsah vitamínov a minerálov v oleji z vlašských orechov

  Olej z vlašských orechov v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 9 g nasýtené, 23 g mononenasýtené a 63 g polynenasýtené tuky - najmä kyseliny alfa-linolénovej (14%) a kyseliny linolovej (58%), kyseliny olejovej (13%). Ďalej obsahuje vitamín E a K.

  Olej z vlašských orechov udržuje zdravé srdce, pomáha pri liečbe psoriázy a ekzému, pomáha zlepšovať mužskú plodnosť, udržuje zdravý mozog, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravú pokožku, je protiplesňový.


  Kesu 3

  Olej z vlašských orechov - 7 účinkov na zdravie

  Olej z vlašských orechov udržuje zdravé srdce

  Aterosklerotický plak je spôsobený kombináciou zlého cholesterolu, vysokého príjmu tukov, funkcie inzulínu a zápalových procesov v reakcii na cievne poškodenie. Olej z vlašských orechov pomáha znížiť tieto usadeniny, pretože je bohatý na polynenasýtené a mononenasýtené tuky bez cholesterolu, ktoré sú účinné na zníženie hladiny transportného proteínu LDL. To zase znižuje pravdepodobnosť ukladania usadenín v krvných cievach, ako aj samotný protizápalový tuk. Je to dokonalý scenár na zlepšenie zdravia srdca a ciev.

  Olej z vlašských orechov pomáha pri liečbe psoriázy a ekzému

  Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, kde vlastný imunitný systém spustí rýchly rast a zvýšené olupovanie buniek pokožky. Hydratáciou pokožky pomáha olej z vlašských orechov upokojiť svrbenie spojené s ochorením a znižuje pravdepodobnosť vzniku otvorených rán. Kvôli viskóznej povahe oleja z vlašských orechov sa odporúča aplikovať ho na noc a opláchnuť ho ráno po prebudení.

  Olej z vlašských orechov môže tiež pomôcť ľuďom, ktorí trpia zápalovými stavmi kože, ako je ekzém a lupienka. Oba tieto stavy sú autoimunitné poruchy, ktoré spôsobujú vyrážky, opuchy a podráždenie. Aplikácia orechového oleja na postihnutú oblasť pokožky môže pomôcť upokojiť začervenanie, podráždenie a opuch. Na ošetrenie pokožky olejom z vlašských orechov ju buď aplikujte priamo na postihnutú časť tela alebo pridajte niekoľko kvapiek do vane a nechajte olej pôsobiť na pokožku.

  Olej z vlašských orechov pomáha zlepšovať mužskú plodnosť

  Olej z vlašských orechov je veľmi užitočným nástrojom pri mužskej neplodnosti, pretože zlepšuje niekoľko parametrov plodnosti, ktoré výrazne zvyšujú pravdepodobnosť úspešného tehotenstva. Po prvé - zlepšuje počet spermií, ale tiež zlepšuje ich pohyblivosť a celkovú morfológiu (tvar). Abnormálne tvarované spermie majú ťažkosti vstúpiť a splynúť s ženským vajíčkom, a majú tendenciu neprežiť cestu do krčka maternice. Po druhé - olej zlepšuje prietok krvi, čo umožňuje mať silnejšiu erekciu, ak je zdrojom problému.

  Vlassky 2

  Olej z vlašských orechov udržuje zdravý mozog

  Olej z vlašských orechov pomáha zachovať kognitívne funkcie, oddialiť alebo úplne zabrániť vzniku rôznych neurodegeneratívnych stavov. Pretože veľká časť týchto porúch sa vzťahuje na zápal a tvorbu abnormálnych mozgových proteínov, olej z orechov s protizápalovým účinkom pomáha zabrániť vzniku tohto ochorenia. Pomáha tiež pri zlepšovaní prietoku krvi do mozgu, pri zachovaní kognitívnych zručností až do vysokého veku.

  Olej z vlašských orechov bráni vzniku rakoviny

  Nenasýtené tuky sú prírodné antioxidanty a bojujú proti oxidačnému poškodeniu, ktoré môže spôsobiť rakovinu. Olej z vlašských orechov má teda jedinečný potenciál na prevenciu rakoviny. Vlašské orechy sú schopné preprogramovať gény, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny u ľudí, čo je vynikajúci model prevencie.

  Olej z vlašských orechov udržuje zdravú pokožku

  Olej z vlašských orechov obsahuje na vitamín E, antioxidačnú živinu, ktorá vyživuje pokožku. Udržiava pokožku hydratovanú, znižuje praskanie a pravdepodobnosť infekcií, ktoré sa dostanú do kože a spôsobia štrukturálnu degradáciu.

  Olej z vlašských orechov je protiplesňový

  Kvôli svojim antifungálnym vlastnostiam môžete použiť olej z vlašských orechov pre celý rad bežných plesňových infekcií, ako je atletická noha, svrbenie a dokonca kandida. Olej z vlašských orechov môžete aplikovať priamo na postihnuté miesto alebo ho kombinovať s antifungálnym esenciálnym olejom pre ešte väčšie účinky.

  Vlassky 1

  Ako olej z vlašských orechov nakupovať?

  Olej z vlašských orechov si kupujte nerafinovaný za studena lisovaný vo fľaši z tmavého skla. Rafinovaný olej sa vylisuje, ale zmiešava sa z inými zložkami (rozpúšťadlá), aby sa získal najvyšší percentuálny podiel oleja.

  Ako olej z vlašských orechov skladovať?

  Olej skladujte na suchom a tmavom mieste pri teplote do 25 stupňov. Po otvorení ho skladujte v chladničke.

  Ako olej z vlašských orechov spotrebovať?

  Olej z vlašských orechov sa uprednostňuje v studených jedlách, ako sú šalátové zálievky. Neodporúča sa na ňom variť pri vysokej teplote, pretože má tendenciu znižovať chuť oleja a produkovať miernu horkosť.

  čítaj tiež

  Vlašské orechy - 7 účinkov na zdravie

  Vlašské orechy - 7 účinkov na zdravie

  Často sú najjednoduchšie potraviny najlepšie pre vaše zdravie, a to je určite prípad orechov, v ktorých Matka príroda vytvorila takmer dokonalý balíček proteínov, zdravých tukov, vlákniny, rastlinných sterolov, antioxidantov a mnohých vitamínov a minerálov.

  zdroj: naturalfoodseries.com, superzdrave.cz