Obsah článku

  Ľanový olej

  Ľanový olej je najbohatším rastlinným zdrojom cenných omega 3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravé srdce, trávenie, pokožku i dýchacie cesty.

  Ľanový olej je bezfarebný až žltkastý olej získaný zo sušených zrelých semien ľanu. Má špecifickú, ľahko orechovú chuť. Je výborný na použitie znútra i zvonka vďaka už spomínaným omega 3 mastným kyselinám.

  Obsah vitamínov a minerálov v ľanovom oleji

  Ľanový olej v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 9 g nasýtené, 18 g mononenasýtené a 68 g polynenasýtené tuky, lignan. Ďalej obsahuje vitamín E, omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny.

  Jedna polievková lyžica (15 ml) ľanového oleja obsahuje 7 196 mg omega 3 mastných kyselín. Ľanový olej obsahuje najmä kyselinu alfa-linolénovú - ALA (omega 3 mastná kyselina), ktorá má pozitívny účinok na ľudský organizmus. Bohužiaľ jej schopnosť transformovať sa v ľudskom tele na aktívne formy omega 3 mastných kyselín (EPA - kyselina eikosapentaenová a DHA - kyselina dokozahexaénová) je slabšia a preto jeho konzumácia nemá taký vplyv ako konzumácia rybieho oleja, keďže ten obsahuje priamo DHA a EPA.

  Ak nemáte dostatok omega 3 mastných kyselín DHA a EPA v strave, odporúča sa konzumovať každý deň aspoň 1600 mg omega 3 mastné kyseliny ALA (muži), respektíve 1100 mg (ženy). Samotná jedna lyžica ľanového oleja tak telu dodá dokonca viac kyseliny alfa-linolénovej, než koľko je zhora uvedený limit.

  Ľanový olej udržuje zdravé srdce, bráni vzniku rakoviny, pomáha liečiť atopický ekzém, podporuje trávenie, pomáha liečiť artritídu, zlepšuje ochorenie dýchacích ciest, udržuje zdravé vlasy.

  Odporúčaná denná dávka ľanového oleja

  • Ľanový olej sa odporúča užívať jednu čajovú lyžičku raz-dvakrát denne počas jedla, najlepšie spolu s bielkovinami - jogurt, tvaroh, mlieko, smotana.
  • Pri kožných ochoreniach si olejom potrite postihnuté miesto jedenkrát denne a doplňte liečbu aj vnútorným užívaním.

  Lanovy 2

  Ľanový olej - 7 účinkov na zdravie

  Ľanový olej udržuje zdravé srdce

  Konzumácia potravín s vysokým obsahom kyseliny alfa-linolénovej, ako je ľanový olej, môže pomôcť pri prevencii a liečbe ochorení srdca. ALA pomáha udržiavať normálny srdcový rytmus, pumpovanie srdca a môže tiež znížiť krvné zrazeniny. Kyselina alfa-linolénová je prospešná pre kardiovaskulárny systém a môže znížiť riziko srdcových ochorení znížením vysokého tlaku.

  Ľanový olej bráni vzniku rakoviny

  Ľanový olej má vysoký obsah lignanu, ktorý má antiestrogénne účinky (tzn. že majú schopnosť blokovať účinky estrogénu v niektorých tkanivách) pomáhajú znížiť riziko rakoviny spojenej s hormónmi (prsníka, maternice, vaječníkov a prostaty). ALA v ľanovom oleji znižuje rast rakovinových buniek a indukovanú apoptózu, čo je programovaná bunková smrť rakovinových buniek.

  Ľanový olej pomáha liečiť atopický ekzém

  Ekzém je stav kože, ktorý môže vzniknúť ako alergická reakcia na potraviny a môže mať za následok suchú, zapálenú a svrbiacu červenú pokožku. Esenciálne mastné kyseliny pomáhajú zlepšovať pružnosť pokožky a upokojujú zápal, takže ľanový olej je jednou z najlepších možností zlepšenia zdravia pokožky.

  Lanovy 1

  Ľanový olej podporuje trávenie

  Keďže ľanový olej maže hrubé črevo a funguje ako prírodné laxatívum, je výborný pri udržiavaní pohybu v tráviacom systéme. Tým, že pomáha telu zbaviť sa potravín a odpadu rýchlejšie, pomáha telu detoxikovať a zbaviť sa nadváhy. Ľanový olej má mimo detoxikačnej schopnosti aj dvojitú účinnosť pri zmierňovaní zápchy a zastavovaní hnačky. Takže ľanový olej prospieva tráviacemu systému viacerými spôsobmi.

  Ľanový olej pomáha liečiť artritídu

  Bolesti kĺbov môžu byť veľmi nepríjemné a bránia nám naplno sa tešiť zo života. Ľanový olej je prirodzenou cestou k zvládaniu bolesti pri zápale kĺbov - artritíde. Môže tiež zmierniť bolesť svalov a dolnej časti chrbta.

  Ľanový olej zlepšuje ochorenie dýchacích ciest

  Omega 3 kyseliny pomáhajú pľúcam filtrovať vzduch a bránia oxidačnému poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi v životnom prostredí. Olej z ľanových semien sa používa na liečbu astmy a pri prevencii záchvatov astmy.

  Ľanový olej udržuje zdravé vlasy

  Ľanový olej poskytuje výživu vlasovým folikulom, pretože je bohatý na mastné kyseliny. Omega 3 mastné kyseliny vyživujú vlasové folikuly, sú protizápalové a tak znižujú zápal spojený so stratou vlasov, lupinami a inými vlasovými poruchami.

  Vitamín E v ľanovom oleji poskytuje dodatočnú výživu pre vlasové folikuly a hydratuje pramene.

  Lanovy 3

  Ako ľanový olej nakupovať?

  Ľanový olej si kupujte len panenský, za studena lisovaný vo fľaši z tmavého skla.

  Ako ľanový olej skladovať?

  Ľanový olej rýchlo oxiduje a stáva sa zatuchnutý, s nepríjemným zápachom, pokiaľ ho nedržíte na chladnom a tmavom miestne (chladnička). Spotrebujte ho do dvoch týždňov po otvorení.

  Ako ľanový olej spotrebovať?

  Ľanový olej môžete konzumovať samostatne na lyžička, alebo ho môžete pridávať do už uvarených jedál či do šalátu, jogurtu, tvarohu, džúsu i do smoothie. Ľanový olej sa neodporúča na varenie, pretože stráca svoje nutričné hodnoty.

  čítaj tiež

  Ľanové semená - 7 účinkov na zdravie

  Ľanové semená - 7 účinkov na zdravie

  Ľanové semená sú síce malé, ale veľmi prospešné pre zdravie človeka. Obsahujú až 2200% ODD omega 3 mastných kyselín, ktoré patria k najzdravším tukom a preto by ste ich mali zaradiť do svojho jedálnička každý deň.

  zdroj: naturalfoodseries.com, draxe.com, cs.medlicker.com