Pupalkový olej - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Pupalkový olej

  Pupalkový olej je malý-veľký zázrak pri ženských problémoch ako predmenštruačný syndróm, menopauza a dokonca tonizuje maternicové svaly pri príprave na tehotenstvo.

  Pupalkový olej sa získava lisovaním za studena zo semien pupalky dvojročnej.

  Pupalka dvojročná je rastlina (Oenothera biennis), ktorá za priaznivých podmienok môže vyrásť až do výšky 2 m. Jej kvety sú veľké, voňavé a žltej farby. Paradoxne rozkvitajú v zamračených dňoch alebo večer okolo 18 hodiny, opeľujú ju nočné motýle a zhruba po 24 hodinách sa zase zatvárajú.

  Pupalkový olej pochádza zo Severnej Ameriky, kde sa v alternatívnej medicíne využíva už niekoľko storočí.

  Obsah vitamínov a minerálov v pupalkovom oleji

  Pupalkový olej má vysoký obsah polynenasýtených omega 6 mastných kyselín - 72% kyseliny linolovej (LA) a 9% kyseliny gama linolénovej (GLA). Ďalej obsahuje vitamíny skupiny B, z minerálnych látok obsahuje vápnik a horčík.

  Pupalkový olej pomáha liečiť ekzém, zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu, zlepšuje plodnosť, bráni vzniku Alzheimerovej choroby, pomáha zmierniť príznaky artritídy, znižuje úbytok kostnej hmoty, udržuje zdravú pokožku.


  Pupalkový1

  Pupalkový olej - 7 účinkov na zdravie

  Pupalkový olej pomáha liečiť ekzém

  Pupalkový olej pomáha zmierniť príznaky ťažko liečiteľných a bolestivých kožných ochorení, ako je psoriáza a ekzém. Vysoký obsah omega 6 mastných kyselín v pupalkovom oleji pomáha zmierniť príznaky ekzému, ako je svrbenie, začervenanie, olupovanie, vznik pľuzgierikov a hnisajúcich prasklín. Ak máte ekzém alebo psoriázu, odporúča sa aplikovať kombináciu oleja z pupalky s kokosovým olejom lokálne každý deň.

  Pupalkový olej pomáha zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu PMS

  Pupalkový olej prirodzene lieči symptómy PMS kvôli obsahu esenciálnych mastných kyselín. Ukázalo sa, že dostatok omega 6 mastných kyselín, ako je LA a GLA, podporuje celkovú hormonálnu funkciu v tele. Počas ženského predmenštruačného obdobia môžete pociťovať citlivosť prsníkov, nadúvanie, zadržiavanie vody, akné, depresiu, podráždenosť a bolesti hlavy - tieto príznaky ustupujú po použití pupalkového oleja.

  Pupalková olej zlepšuje plodnosť

  Vysoká hladina esenciálnych mastných kyselín prítomných v pupalkovom oleji má priamy vplyv aj na bunky maternice. Tieto kyseliny spôsobujú kontrakciu a uvoľnenie svalového tkaniva a tonizuje maternicové svaly pri príprave na tehotenstvo. Konzumácia pupalkového oleja pre obsah mastných kyselín je najlepšia len vtedy, keď sa prirodzene snažíte otehotnieť - nie pre ženy, ktoré sú už tehotné, pretože kontrakcie maternice môžu byť v tomto stave problematické.

  Pupalkový2

  Pupalkový olej bráni vzniku Alzheimerovej choroby

  Pupalkový olej sa uplatňuje aj ako bojovník proti zápalom, ktoré spôsobuje roztrúsená skleróza. Zároveň posilňuje prenos nervových impulzov, čím eliminuje pamäťové výpadky pri Alzheimerovej chorobe. Za tieto vlastnosti zodpovedajú predovšetkým nenasýtené mastné kyseliny.

  Pupalkový olej pomáha zmierniť príznaky artritídy

  Reumatoidná artritída je typ chronickej artritídy, ktorá sa vyskytuje v kĺboch na oboch stranách tela - ako sú ruky, zápästia alebo kolená. Je to autoimunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém tela napáda vlastné zdravé tkanivá. Užívanie pupalkového oleja významné zlepšenie symptómy súvisiacie s ochorením, vrátane bolesti a rannej stuhnutosti.

  Pupalkový olej znižuje úbytok kostnej hmoty

  Osteoporóza je stav, keď sa v kostiach tvoria malé otvory alebo oslabené oblasti, čo môže viesť k zlomeninám, bolesti a hrbu v hornej časti chrbta. Užívanie pupalkového oleja spolu s rybím olejom a vápnikom znižuje úbytok kostnej hmoty a zvyšuje hustotu kostí u starších ľudí s osteoporózou.

  Pupalkový olej udržuje zdravú pokožku

  Kyselina gama-linolénová (GLA), ktorá sa nachádza v pupalkovom oleji, má množstvo kožných výhod. Silná úroveň antioxidantov pomáha neutralizovať voľné radikály, ktoré chránia pokožku pred oxidáciou v živom tkanive. Zahrnutie tejto výživnej zložky do starostlivosti o pleť je tiež známe tým, že pomáha aj s vyhladením drsných častí tela (lakte, päty, kolená). Pupalkový olej bojuje aj proti tmavým kruhom pod očami, stareckým škvrnám, vráskam a suchej pokožke. Pravidelne používajte pupalkový olej na tvár a krk a dvakrát denne ho užívajte vnútorne pre bezchybný a mladistvý vzhľad pleti.

  Pupalkový3

  Ako pupalkový olej nakupovať?

  Pupalkový olej si kupujte za studena lisovaný vo fľaši z tmavého skla.

  Ako pupalkový olej skladovať?

  Pupalkový olej skladujte na suchom a tmavom mieste pri teplote do 25 stupňov.

  Ako pupalkový olej spotrebovať?

  Pupalkový olej sa používa iba v studenej kuchyni na dochutenie šalátov, zálievok a už hotových pokrmov. Nie je vhodný na tepelné spracovanie.

  Z von ho môžete použiť ako pleťový olej, ako antimykotikum, ako zábal alebo masku na vlasy i na masáž a premastenie v kombinácii s krémom.

  https://bioporadce.cz/pupalkov...

  https://www.rd.com/health/beau...

  https://draxe.com/evening-prim...