Slnečnicový olej - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Slnečnicový olej

  Slnečnicový olej je najrozšírenejším olejom vôbec. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E, v 100 g ho obsahuje až 274% ODD, je prospešný pre krásnu a zdravú pokožku, srdce a eliminuje voľné radikály.

  Slnečnicový olej je rastlinný olej vyrábaný zo semien slnečnice. Má svetložltú farbu a jemnú chuť. Technológia výroby slnečnicového oleja bola patentovaná v roku 1716. Slnečnicový olej sa používa prevažne na prípravu šalátov a na varenie, a tiež ako zvláčňujúca zložka v kozmetických prípravkoch. Vzhľadom na vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín, by nemal byť ohrievaný nad teplotu 100°C.

  Obsah vitamínov a minerálov v slnečnicovom oleji

  Slnečnicový olej s vysokým obsahom kyseliny olejovej (70% a viac) v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 10 g nasýtených, 4 g polynenasýtených a 84 g mononenasýtených tukov, lecitín a karotenoidy. Ďalej obsahuje vitamín B8-cholín, E274% ODD a K, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Slnečnicový olej udržuje zdravé srdce, bráni vzniku rakoviny, je protizápalový, podporuje imunitu, udržuje zdravú pokožku, pomáha liečiť ekzém, podporuje trávenie.


  Slnečnicový1

  Slnečnicový olej - 7 účinkov na zdravie

  Slnečnicový olej udržuje zdravé srdce

  Vitamín E, ktorý sa v slnečnicovom oleji nachádza ( v 100 g až 274% ODD) pôsobí ako antioxidant v tele a je priamo spojený s prevenciou srdcových ochorení. Na druhej strane však slnečnicový olej obsahuje množstvo omega 6 mastných kyselín, ktorých konzumácia nie je prospešná pre zdravie, pretože podporujú zápal a stiahnutie ciev.

  Ideálny pomer omega 3 a omega 6 mastných kyselín je 1:3, pričom v slnečnicovom oleji je pomer omega 3 a omega 6 mastných kyselín až 1:700.

  Slnečnicový olej bráni vzniku rakoviny

  Ako sme uviedli už vyššie, slnečnicový olej je bohatý na antioxidanty. Vitamín E je silným antioxidantom, ktorý dokáže eliminovať voľné radikály predtým, ako môžu zmutovať zdravé bunky do rakovinových buniek.

  Slnečnicový olej je protizápalový

  Astma je zápalové ochorenie dýchacích ciest. Môže sa pohybovať od mierneho až po život ohrozujúceho stavu. Slnečnicový olej priaznivo koreloval s nižším množstvom a závažnosťou astmatických záchvatov kvôli jeho protizápalovým vlastnostiam, ktoré sú odvodené z jeho obsahu vitamínov, ako aj užitočných mastných kyselín, ktoré obsahuje.

  Slnečnicový olej podporuje imunitu

  Mastné kyseliny majú významný vplyv na celkový imunitný systém a zvyšujú schopnosť tela odolávať útokom infekcie. Slnečnicový olej je bohatým zdrojom mastných kyselín, ktoré chránia telo posilňovaním membránových bariér, čím sťažujú vstup baktérií a vírusov do tela.

  Slnečnicový2

  Slnečnicový olej udržuje zdravú pokožku

  Slnečnicový olej, bohatý na vitamín E, sa používa na zlepšenie zdravia pokožky a regeneráciu buniek. Pokožka je lepšie chránená pred poškodením slnkom a pred voľnými radikálmi. Antioxidanty, ako vitamín E, neutralizujú voľné radikály, čím chránia pred zničením alebo poškodením zdravých buniek. Môžete pozorovať viditeľné zníženie jaziev, rýchlejšie hojenie rán a zdravšiu pokožku. To je hlavný dôvod, prečo sa slnečnicový olej bežne používa v kozmetických výrobkoch.

  Slnečnicový olej pomáha liečiť ekzém

  Vitamín E v slnečnicovom oleji pomáha pri liečbe atopickej dermatitídy (ekzém). Orálna liečba vitamínom E u 96 pacientov s ekzémom viedla k zlepšeniu a takmer remisii stavu. Olej môže tiež liečiť suchú pokožku, ktorá je ďalším príznakom ekzému.

  Slnečnicový olej podporuje trávenie

  Slnečnicový olej je ľahko stráviteľný a lepšie vstrebaný v tráviacom trakte. Slnečnicový olej má tiež mierne preháňacie vlastnosti, ktoré pomáhajú zabrániť zápche.

  Slnečnicový3

  Cestovinový šalát

  Ako slnečnicový olej nakupovať?

  Slnečnicový olej sa dá kúpiť od rôznych výrobcov v plastovej, v niektorých prípadoch v sklenenej fľaši.

  Ako slnečnicový olej skladovať?

  Slnečnicový olej skladujeme vo fľaši z tmavého skla alebo z plastu, ktorý bol ošetrený ochranou pred ultrafialovým svetlom. Teplo, svetlo a vzduch spúšťajú a urýchľujú oxidáciu oleja.

  Ako slnečnicový olej spotrebovať?

  Slnečnicový olej je najlepšie používať v studenej kuchyni, na rôzne šaláty - či už zeleninové či cestovinové, do pečiva, na výrobu majonézy, na dusenie, pečenie i varenie. Nie je vhodný na vyprážanie.

  čítaj tiež

  Slnečnicové semená - 7 účinkov na zdravie

  Slnečnicové semená - 7 účinkov na zdravie

  Slnečnica sama o sebe je krásna dekoratívna rastlina, ale to, čo mnohí nedokážu oceniť, sú výhody, ktoré majú slnečnicové semená pre naše telo. Semená obsahujú až 234% ODD vitamínu E, ktorý je najsilnejší antioxidant.

  organicfacts.net