Slnečnicové semená - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Slnečnicové semená

  Slnečnica sama o sebe je krásna dekoratívna rastlina, ale to, čo mnohí nedokážu oceniť, sú výhody, ktoré majú slnečnicové semená pre naše telo. Semená obsahujú až 234% ODD vitamínu E, ktorý je najsilnejší antioxidant.

  Slnečnicové semená sú plody slnečnice ročnej. Semená sa zbierajú z veľkých kvetinových hláv rastliny, ktoré môžu merať viac ako 30 cm v priemere. Jediná slnečnicová hlava môže obsahovať až 2 000 semien. Existujú dva hlavné druhy slnečnicových plodín. Jeden druh sa pestuje na semená, ktoré konzumujete, zatiaľ čo druhý, sa pestuje pre olej. Semená slnečnice, ktoré konzumujete, sú obalené v nejedlých čierno-bielych pruhovaných škrupinách, nazývaných aj trupy. Tie, ktoré sa používajú na extrakciu slnečnicového oleja, majú pevné čierne škrupiny. Semená slnečnice majú jemnú, orechovú príchuť a pevnú, ale jemnú textúru.

  Obsah vitamínov a minerálov v slnečnicových semenách

  Slnečnicové semená v 100 g obsahujú 584 kalórií, 51,5 g tukov, 20 g sacharidov (z toho 2,6 g cukry), 8,6 g vlákniny a 21 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, vitamín B1-tiamín až 129% ODD, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín až 103% ODD, B7-biotín, B8-cholín, B9-kyselinu listovú, vitamín C a vitamín E až 234% ODD. Z minerálnych látok obsahujú fosfor, mangán, horčík, selén, meď, zinok, železo, draslík, vápnik, sodík, molybdén a chróm, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Slnečnicové semená pomáhajú znižovať zápal, udržujú zdravé srdce, udržujú zdravé kosti, pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi, majú detoxikačný účinok, udržujú zdravú pokožku a vlasy, podporujú dobrú náladu a pokojný spánok.


  Slnečnicové1

  Slnečnicové semená - 7 účinkov na zdravie

  Slnečnicové semená pomáhajú znižovať zápal

  Kým krátkodobý zápal je prirodzená imunitná reakcia, chronický zápal je rizikovým faktorom mnohých chronických ochorení. Zvýšené hladiny zápalového markera C-reaktívneho proteínu v krvi sú spojené so zvýšeným rizikom ochorenia srdca a diabetu typu 2. Vitamín E, na ktorý sú slnečnicové semená bohaté, pomáha znižovať hladiny tohto proteínu.

  Slnečnicové semená udržujú zdravé srdce

  Vysoký krvný tlak je hlavným rizikovým faktorom srdcových ochorení, čo môže viesť k srdcovému infarktu alebo cievnej mozgovej príhode. Zlúčenina v slnečnicových semenách blokuje enzým, ktorý spôsobuje, že sa krvné cievy stláčajú. V dôsledku toho pomáha krvným cievam uvoľniť sa a znížiť krvný tlak. Horčík v slnečnicových semenách tiež pomáha znižovať hladiny krvného tlaku.

  Okrem toho slnečnicové semená sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, najmä kyselinu linolovú. Telo používa kyselinu linolovú, aby vytvorila zlúčeninu podobnú hormónu, ktorá uvoľňuje krvné cievy a podporuje nižší krvný tlak. Táto mastná kyselina tiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu.

  Slnečnicové semená udržujú zdravé kosti

  Kosť je živé tkanivo, ktoré si vyžaduje výživu, ako mnohé iné časti tela, aby si zachovala svoju ideálnu funkciu. Hoci väčšina ľudí si myslí, že vápnik je zodpovedným za zdravie kostí, je to len jeden z tímov živín, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie kostí, pričom podporné minerály majú veľmi dôležitú úlohu. Sú to najmä horčík, fosfor a meď, ktoré zabezpečujú správnu mineralizáciu kostí. Mineralizácia kostí je mechanizmus, ktorý má zaručiť, že kosť má určitú „hustotu“, aby sa podporila jej zodpovednosť nesúca váhu. Bez správnej mineralizácie je kosť štrukturálne slabá a náchylná k ľahkým zlomeninám.

  Slnečnicové semená pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi

  Konzumácia veľkého množstva orechov a semien ako súčasť svojich denných jedál, ukázala pozitívnu súvislosť s nižšou mierou vývoja diabetu, komplikáciami vyplývajúcimi zo zhoršenia cukrovky a celkovým riadením hladiny cukru v krvi. V tomto prípade obsahujú slnečnicové semená vlákninu, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi, zatiaľ čo horčík pomáha zlepšiť citlivosť na inzulín. Výsledkom tejto kombinácie je zlepšenie kontroly glykémie pre väčšinu ľudí, ktorí semená konzumujú.

  Slnečnicové2

  Slnečnicové semená majú detoxikačný účinok

  Selén je dôležitým minerálom, pokiaľ ide o pomoc pri odstraňovaní odpadového materiálu z tela, ktorý zohráva úlohu v mnohých biologických procesoch. Zohráva úlohu pri udržiavaní najsilnejšieho prirodzeného antioxidantu glutatiónu, ktorý pečeň používa na ochranu pred účinkami metabolizmu odpadu. Ukázalo sa tiež, že selén pomáha stimulovať opravu poškodených buniek v dôsledku pôsobenia toxínov na ne.

  Slnečnicové semená udržujú zdravú pokožku a vlasy

  Slnečnicové semená sú vynikajúcim zdrojom vitamínu E, ktorý zohráva neodmysliteľnú úlohu pri zdraví a údržbe pokožky. Vitamín E znižuje oxidačné poškodenie kožných buniek spôsobených UV žiarením, pomáha odrážať niektoré z nich a pomáha udržiavať mladistvú pokožku.

  Slnečnicové semená tiež podporujú prekrvenie pokožky hlavy, čím stimulujú rast nových vlasov. To možno pripísať minerálom ako vápnik, horčík, draslík a železo, ktoré stimulujú tvorbu nových krvných buniek. Vitamín E zasa udržuje vlasy mladistvé, bohaté a dodáva im objem.

  Slnečnicové semená podporujú dobrú náladu a pokojný spánok

  Horčík obsiahnutý v slnečnicových semenách má priaznivé účinky na náladu, pomáha zlepšovať hladiny serotonínu v mozgu, neurotransmiter silne determinujúci našu náladu. Pomáha tiež znižovať hladiny stresového hormónu kortizolu, ktorý vo vysokých množstvách tlmí neurotransmitery zodpovedné za dobrú náladu. Slnečnicové semená sú tiež bohaté na aminokyseliny tryptofán, prekurzor dopamínu a ďalších neurotransmiterov, ktoré pomáhajú vniesť pokojný spánok a relaxáciu.

  Slnečnicové3

  Ako slnečnicové semená nakupovať?

  Slnečnicové semená sa predávajú buď v škrupine alebo bez škrupiny.

  Ako slnečnicové semená skladovať?

  Semená skladujte pri izbovej tepolote do 20 stupňov a vlhkosti najviac 70%.

  Ako slnečnicové semená spotrebovať?

  Tie semená, ktoré sú v škrupine, sú obyčajne konzumované ich popraskaním medzi zubami a vypľúvaním škrupiny - ktorá sa neje. Lúpané slnečnicové semená sú všestrannejšie - môžete ich konzumovať samotné, alebo ich môžete pridať do šalátov, pečiva, pesta, jogurtu, musli.

  čítaj tiež

  Slnečnicový olej - 7 účinkov na zdravie

  Slnečnicový olej - 7 účinkov na zdravie

  Slnečnicový olej je najrozšírenejším olejom vôbec. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E, v 100 g ho obsahuje až 274% ODD, je prospešný pre krásnu a zdravú pokožku, srdce a eliminuje voľné radikály.

  https://www.healthline.com/nut...

  https://www.naturalfoodseries....