Kešu orechy - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Kešu orechy

  Kešu - obličkovec západný, je tropický stálozelený strom, ktorý produkuje semeno kešu a jablko kešu. Môže rásť do výšky cca 14 m, ale trpasličí strom kešu rastie do 6 m. Trpasličí strom sa ukázal byť rentabilnejší, so skoršou zrelosťou a vyššími výnosmi. Jeden urastený obličkovec môže za rok vyprodukovať až 40-50 kg kešu orieškov.

  Kešu je pôvodom zo Strednej Ameriky, Karibských ostrovov a severnej časti Južnej Ameriky. Portugalskí kolonisti v Brazílii začali vyvážať kešu orechy už v roku 1550. V roku 2017 boli hlavnými výrobcami Vietnam, India a Pobrežie Slonoviny.

  Obsah vitamínov a minerálov v kešu orechoch

  Kešu obsahujú v 100 g 553 kalórií, 44 g tukov, 30 g sacharidov (z toho 6 g cukry), 3,3 g vlákniny, 18 g bielkovín a 23,5 g škrob. Ďalej obsahujú vitamín B, C, E a K, z minerálnych látok obsajú meď, fosfor, horčík, mangán, zinok, železo, selén, draslík, vápnik, sodík, omega 3 a omega 6 kyseliny.

  Kešu udržujú zdravé srdce, pomáhajú s cukrovkou, udržujú zdravé cievy a nervy, udržujú zdravé kosti, znižujú riziko vzniku žlčových kameňov, podporujú imunitu, pomáhajú pri chudnutí.

  Kešu1

  POZOR! Kešu orechy sú alergén

  Pre približne 6% ľudí môžu kešu viesť ku alergickým reakciám, ktoré môžu byť život ohrozujúce. Tieto alergie sú spúšťané bielkovinami nachádzajúcimi sa v orechoch a varenie často tieto proteíny neodstraňuje ani nemení. Reakcie na kešu orechy sa môžu vyskytnúť aj ako dôsledok skrytých zložiek orechov alebo stôp orechov, ktoré sa môžu neúmyselne zaviesť počas spracovania potravín, manipulácie s nimi alebo výroby.

  Pri väčšom množstve hrozí opuch, vyrážka a podráždenie.

  Kešu3

  Kešu orechy - 7 účinkov na zdravie

  Kešu udržujú zdravé srdce

  Kešu orechy sú bohaté na srdcovo zdravé mastné kyseliny.

  Nie všetky tuky sú pre vás zlé a niektoré druhy tuku môžu skutočne pomôcť vášmu zdraviu srdca. Kešu obsahujú zdravé mononenasýtené tuky, vrátane kyseliny olejovej a kyseliny palmitolejovej. Toto sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú spojené s nižšími hladinami nezdravého LDL cholesterolu a vyššími hladinami zdravého HDL cholesterolu. Výsledkom je, že spotreba mononenasýtených tukov v kešu je spojená so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

  Kešu pomáhajú s cukrovkou

  Pacienti s cukrovkou majú niekoľkonásobné vyššie riziko vzniku sdrcového infarktu, mozgovej príhody, poškodenie očí, obličiek a dolných končatín.

  Základným krokom k úspešnej liečbe je úprava životosprávy chorého. K tomu je si potrebné uvedomiť, že metabolizmus horčíka a draslíka sa podieľa na regulácii cukru v krvi, Je známe, že nízky príjem horčíka vedie k metabolickým zmenám a následne k rozvoju cukrovky 2. typu. Metabolické zmeny sa týkajú predovšetkým obéznych ľudí. A u diabetikov horčík zlepšuje metabolizmus cukru a tukov a je jedným z krokov na odstránenie cukrovky.

  Kešu udržujú zdravé cievy a nervy

  Kešu vďaka vysokému obsahu horčíka pomáhajú regulovať neurotransmitery, ktoré posielajú správy do celého mozgu a nervového systému. Meď a železo zase pracujú spoločne a pomáhajú telu formovať sa a používať červené krvinky. To zase udržiava zdravé cievy a nervy.

  Kešu udržujú zdravé kosti

  Minerálom, ktorý udržuje kosti v dobrej kondícii je horčík. Kosti síce obsahujú viac vápnika ako horčíka, ale horčík je tým minerálom, ktorý zaisťuje ich pevnosť.

  Kešu2

  Kešu znižujú riziko vzniku žlčových kameňov

  Žlčové kamene sú tvorené tvrdeným cholesterolom alebo zlúčeninou nazývanou bilirubín a môžu byť veľmi bolestivé. Konzumácia kešu orechov každý deň znižuje riziko bolestivých žlčových kameňov.

  Kešu podporujú imunitu

  Okrem vysokého množstva medi sú kešu veľkým zdrojom zinku. Ak máte nedostatok zinku, ohrozí to fungovanie vášho imunitného systému, pretože tento minerál je dôležitý pre rozvoj buniek imunitného systému, produkciu antioxidačných enzýmov a aktivitu regulátorov imunitného systém.

  Kešu pomáhajú pri chudnutí

  Hoci kešu orechy sú považované za tuky, obsahuje dobrý cholesterol - HDL. Takže na rozdiel od všeobecného presvedčenia, tí, ktorí jedia kešu aspoň dvakrát týždenne, získavajú v porovnaní s tými, ktorí ich jedia menej, nižšiu hmotnosť.

  Kešu4

  Ako kešu nakupovať?

  Kešu sa dajú kúpiť balené i nebalené, pri ktorých si treba dávať pozor, aby na nich neboli známky vlhkosti alebo hmyzu. Ak sú orechy scvrknuté, znamená to, že sú staré.

  Ako kešu skladovať?

  Uchovávajte kešu na chladnom a suchom mieste vo vzduchotesnej nádobe, aby sa zabránilo absorpcii iných potravinových pachov. Pri izbovej teplote nevydržia dlho, ale ak ich chladíte, môžu vydržať až šesť mesiacov. Kešu možno skladovať v mrazničke až jeden rok.

  Ako kešu spotrebovať?

  Najlepšie je kešu konzumovať priamo, ale môžete ich kľudne pridať do pokrmov, napr. do zeleninového šalátu, do indických či čínskych jedál, môžete z nich pripraviť omáčku či pomazánku, pridávajú sa aj do koláčov i keksíkov.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  https://www.healthline.com/nut...

  https://www.stylecraze.com/art...

  https://nuts.com/healthy-eatin...