Sezamové semená - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Sezamové semená

  Sezamové semená sú malé, biele semienka, ktoré majú mnoho zdravotných výhod a boli používané v ľudovom lekárstve už tisíce rokov. Sú bohaté na minerálne látky, hlavne železo, ktoré je potrebné pre tvorbu červených krviniek a bránia tak vzniku anémie.

  Sezamové semená pochádzajú z Indie a Afriky. Sú považované za najstaršie olejniny na svete a boli kultivované pred viac ako 3500 rokmi. Sezam má mnoho druhov, je tolerantný voči podmienkam podobným suchu a rastie tam, kde iné plodiny zlyhávajú.

  Obsah vitamínov a minerálov v sezamových semenách

  Sezamové semená v 100 g obsahujú 573 kalórií, 50 g tukov, 23 g sacharidov (z toho 0,3 g cukry), 12 g vlákniny a 18 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C a E, z minerálnych látok obsahujú železo 112% ODD, horčík 99% ODD, vápnik 98%ODD, fosfor 90%ODD, zinok, draslík, sodík, meď, mangán, selén, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Sezamové semená znižujú hladinu cholesterolu, bránia vzniku málokrvnosti, podporujú trávenie, znižujú krvný tlak, udržujú zdravé kosti, podporujú imunitu, pomáhajú chrániť pred vznikom rakoviny, udržujú zdravé srdce, udržujú zdravú pokožku a vlasy.


  Sezam1

  POZOR! Sezamové semená sú alergén

  Sezamové semienka a sezamový olej sú pre niektorých ľudí, vrátane dojčiat, vážnym alergénom. Postihuje síce len malé percento celkovej ľudskej populácie, ale alergia na sezam je vysoká u ľudí, ktorí už prejavujú príznaky alergie na iné potraviny.

  Sezamové semená - 10 účinkov na zdravie

  Sezamové semená znižujú hladinu cholesterolu

  Pravidelná konzumácia sezamových semien pomáha znížiť vysoký cholesterol a triglyceridy - čo sú rizikové faktory pre ochorenia srdca. Sezamové semená pozostávajú z 15% nasýtených tukov, 41% polynenasýtených tukov a 39% mononenasýtených tukov. Konzumácia viac polynenasýtených a mononenasýtených tukov v porovnaní s nasýtenými tukmi pomáha znížiť hladinu cholesterolu a znížiť riziko srdcových ochorení. Sezamové semená navyše obsahujú dva druhy rastlinných zlúčenín - lignany a fytosteroly - ktoré majú účinky na zníženie cholesterolu.

  Sezamové semená bránia vzniku málokrvnosti

  Málokrvnosť je najčastejším krvným ochorením, vyvolaným zväčša nedostatkom železa. Kostná dreň potrebuje železo na výrobu hemoglobínu. Bez adekvátneho železa, telo nemôže produkovať dostatok hemoglobínu pre červené krvinky. Sezamové semená obsahujú v 100 g až 112% ODD železa, preto ak máte sklon k anémii mali by ste ich konzumovať pravidelne.

  Sezamové semená podporujú trávenie

  Sezamové semená obsahujú významné množstvo vlákniny, dôležitý prvok zdravého trávenia. Sezam zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie, odstraňuje plynatosť, zápchu a hnačku, zatiaľ čo súčasne chráni zdravie hrubého čreva a znižuje šance na gastrointestinálne ochorenia a rakovinu.

  Sezamové semená pomáhajú znížiť krvný tlak

  Vysoký krvný tlak je hlavným rizikovým faktorom ochorenia srdca a cievnej mozgovej príhody. Sezamové semená majú vysoký obsah horčíka, čo pomáha znížiť krvný tlak. Okrem toho lignany, vitamín E a iné antioxidanty v sezamových semenách pomáhajú zabrániť hromadeniu povlaku v artériách, čo vedie k zdravému krvnému tlaku.

  Sezamové semená udržujú zdravé kosti

  Sezam je najbohatším zdrojom väčšiny anorganických živín. Impozantné hladiny esenciálnych minerálov, ako je zinok, vápnik a fosfor, sú významným stimulom pre zdravie kostí. Tieto minerály sú neoddeliteľnou súčasťou vytvárania nových kostných látok a posilňovania a opravy kostí, ktoré môžu byť oslabené zranením alebo nástupom oslabujúcich stavov kostí, ako je osteoporóza./p>

  Sezam2

  Sezamové semená podporujú imunitu

  Sezamové semená sú dobrým zdrojom niekoľkých živín, ktoré sú dôležité pre imunitný systém, vrátane zinku, selénu, medi, železa, vitamínu B6 a vitamínu. Zinok telo potrebuje na rozvoj a aktiváciu určitých bielych krviniek, ktoré rozpoznávajú a napadajú invázne mikróby. Mierny až stredný nedostatok zinku môže narušiť aktivitu imunitného systému.

  Sezamové semená pomáhajú chrániť pred vznikom rakoviny

  Sezamové semená sú bohaté na lignany rozpustné v oleji, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami a fytáty, vzácnu zlúčeninu, ktorá zabraňuje rakovine a pôsobí ako antioxidant a znižuje účinky voľných radikálov. Voľné radikály sú nebezpečné vedľajšie produkty bunkového metabolizmu, ktoré sú spojené s mnohými formami rakoviny a rôznymi ďalšími stavmi, ako sú srdcové ochorenia, predčasné starnutie a poruchy kognitívnych funkcií. Sezamové semená sú pozitívne spojené so znížením rizika rakoviny leukémie, prsníka, pľúc, pankreasu, hrubého čreva a prostaty.

  Sezamové semená udržujú zdravé srdce

  Prírodné rastlinné lignany rozpustné v oleji prítomné v sezamových semenách sú spojené s redukciou hypertenzie v mnohých výskumných štúdiách. To zase pomáha znižovať tlak na kardiovaskulárny systém a zabraňuje rôznym kardiálnym stavom. Vláknina funguje tiež blahodarne pre srdce, zoškrabaním nebezpečného LDL cholesterolu z tepien a krvných ciev, čím pôsobí ako ochranný prostriedok proti ateroskleróze, srdcovým infarktom a mŕtviciam.

  Sezamové semená udržujú zdravú pokožku

  Sezamové semená obsahujú zinok, dôležitú zložku pri tvorbe kolagénu, ktorý posilňuje svalové tkanivo, vlasy a pokožku. Sezamový olej zase znižuje výskyt popálenín a škvŕn na koži, ako aj príznaky predčasného starnutia.

  Sezamové semená udržujú zdravé vlasy

  Sezamové semená sú bohaté na rastlinné polyfenoly, ktoré pomáhajú podporovať zdravie vlasov. Sezamový olej sa často masíruje do pokožky hlavy, aby sa predišlo predčasnému sfarbeniu a zvýšeniu rastu vlasov v dôsledku prítomnosti vitamínov a minerálov. Aminokyseliny a antioxidanty v tomto oleji pomáhajú vrátiť lesk do matných vlasov.

  Sezam4

  Sezamové cookies

  Ako sezamové semená nakupovať?

  Sezamové semená si môžete kúpiť buď ošúpané alebo neošúpané. Väčšinou však dostať v obchodoch len ošúpané semená.

  Ako sezamové semená skladovať?

  Ošúpané semená možno skladovať vo vzduchotesnej nádobe na chladnom, suchom, tmavom mieste po dobu 1 roka alebo v chladničke či mrazničke.

  Ako sezamové semená spotrebovať?

  Bežne sa sezamové semená pridávajú do šalátov, na chlieb a obilné výrobky, krekry, koláče, polievky alebo ako chrusta na ryby a mäso.

  čítaj tiež

  Sezamový olej - 7 účinkov na zdravie

  Sezamový olej - 7 účinkov na zdravie

  Sezamový olej sa dlhé roky používa pre jeho účinky na zdravie. Môžete ho používať nielen zvnútra ale aj zvonka na celý rad ochorení i ako prevenciu.

  healthline.com, organicfacts.net