Arašidy (búrske oriešky) - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Arašidy (búrske oriešky)

  Arašidy sú strukovina pestovaná hlavne pre jej semená. Atypicky medzi plodinami strukovín sa arašidové struky vyvíjajú skôr podzemne než nadzemne. Arašidy sú plodmi podzemnice olejnej.

  Arašidy sú podobné v chuti a nutričnom profile ako orechy, ako sú napr. vlašské orechy a mandle, a ako kulinárske orechy sú často podávané podobným spôsobom v západných kuchyniach.

  Obsah vitamínov a minerálov v arašidoch

  Arašidy majú v 100 g 570 kalórií, 49 g tukov, 16 g sacharidov (z toho 4 g cukry), 9 g vlákniny a 26 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín B, E a aminokyseliny, z minerálnych látok obsahujú mangán, draslík, fosfor, horčík, vápnik, sodík, selén, zinok, železo, meď, omega 3 a omega 6 kyseliny.

  Arašidy pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi, zlepšujú funkcie mozgu, udržujú zdravé srdce, udržujú zdravú pokožku, podporujú rast svalov a pomáhajú pri chudnutí.


  Arašidy2

  POZOR! Arašidy sú alergén

  Bohužiaľ, arašidy sú silným alergénom. Môžu za to práve ich bielkoviny, ktoré majú osobitné usporiadanie, a u alergikov môžu spôsobiť závažnú anafylaktickú reakciu.

  Alergia na arašidy sa môže prejaviť slzením, vyrážkou, opuchmi alebo hnačkou, ale aj dýchavičnosťou, silným poklesom krvného tlaku a celkovým kolapsom organizmu, ktorý môže viesť až k smrti.

  Alergiou však trpí asi 0,5% populácie a vo väčšine prípadov sa prejavuje len miernejšími príznakmi.

  Arašidy - 6 účinkov na zdravie

  Arašidy pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi

  Arašidy majú relatívne nízky obsah sacharidov a cukru a obsahujú mangán, ktorý podporuje metabolizmus tukov a sacharidov, čím umožňuje viac glukózy vstúpiť do svalov a pečeňových buniek, čo pomáha stabilizovať hladiny cukru v krvi. Tieto podmienky sú ideálne na udržanie citlivosti na inzulín.

  Arašidy zlepšujú funkcie mozgu

  Arašidy zlepšujú funkcie mozgu vďaka prítomnosti niacínu a antioxidačného resveratrolu, ktorý zlepšuje prietok krvi do mozgu a má schopnosť predchádzať neurodegeneratívnym ochoreniam mozgu, ako je napríklad Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.

  Arašidy3

  Arašidy udržujú zdravé srdce

  Arašidy majú množstvo prospešných vlastností, ktoré prispievajú k zdraviu srdca. Medzi ne patria dobré tuky, resveratrol a mnoho ďalších mikro minerálov, ktoré uľahčujú jeho optimálnu funkciu. Tým, že tiež zmenšujú obmedzenia krvných ciev, a pomáhajú dopĺňať dobrý cholesterol, sú arašidy vlastne veľká podpora pre vaše srdce.

  Arašidy udržujú zdravú pokožku

  Arašidy sú bohaté na vitamín E a rôzne vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú chrániť zdravie pokožky. Navyše, obsah tuku v arašidoch pomáha kožným bunkám posilniť ich bunkové membrány - bariéru, ktorá zabraňuje nadmernej strate vody. Namiesto toho, aby ste si kúpili drahý hydratačný krém, skúste radšej arašidy.

  Arašidy podporujú rast svalov

  Arašídy sú bohaté na bielkoviny. Aminokyseliny prítomné v nich sú dobré pre správny rast, správnu funkciu svalov a vývoj tela.

  Arašidy pomáhajú pri chudnutí

  Arašidy obsahujú bielkoviny a vlákninu, ktoré obe majú potláčajúce účinky na chuť k jedlu, takže s niekoľkými orechmi medzi jedlami uspokojíte svoju chuť na sladké a navyše zabijete akékoľvek ďalšie chute, ktoré môžete mať.

  Arašidy4

  Ako arašidy nakupovať?

  Odporúčame nakupovať a jesť kvalitné, nepražené a nesolené arašidy. 

  Pozor! Rozhodne sa vyhnite balíčkom solených pražených arašidov a arašidom v cukrovej alebo čokoládovej poleve. Ide o skutočnú kalorickú bombu a obsiahnuté látky sa spolupodieľajú na usadzovaní podkožného tuku.

  Ako arašidy skladovať?

  Arašidy skladujte v chladnom tmavom mieste, najlepšie v chladničke, kde vám vydržia 2-3krát dlhšie ako pri izbovej teplote. Pre maximálnu dĺžku skladovania dajte arašidy do mrazničky a udržujte ich na úrovni 0 stupňov. V tomto stave arašidy zostanú čerstvé až jeden rok.

  Ako arašidy spotrebovať?

  Arašidy je najlepšie konzumovať priamo - jedna malá hrsť denne vám zaistí mnoho zdravotných benefitov. Arašidový olej sa používa ako náhrada olivového oleja na výrobu jedlých tukov, tzv. arašidového masla v potravinárstve. Arašidové maslo môžete natierať na chlieb alebo z neho pripraviť výborné koláčiky či cookies.

  čítaj tiež

  Arašidový olej - 7 účinkov na zdravie

  Arašidový olej - 7 účinkov na zdravie

  Arašidový olej je obzvlášť účinný proti vírusom a plesniam a vďaka vysokému obsahu vitamínu E pomáha udržiavať zdravé a krásne vlasy i pleť.

  naturalfoodseries.com, rungo.hnonline.sk