Chia semená - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Chia semená

  "Chia" je staroveké mayské slovo pre "silu". Chia semená obsahujú antioxidanty, vitamíny, minerály a omega 3 mastné kyseliny, ktoré nás chránia pred civilizačnými ochoreniami.

  Semená chia sú oválne, sivé s čiernymi a bielymi škvrnami, ktoré majú priemer približne 1 milimeter. Semená sú hydrofilné, absorbujú až 12-násobok ich hmotnosti, keď sú nasiaknuté vodou a vyvíjajú slizovitý povlak, ktorý dáva potravinám a nápojom výraznú gélovitú textúru.

  Plodiny boli široko pestované Aztékmi a Maymi v predkolumbovských časoch a boli základnou potravou pre mesoamerické kultúry. Semená chia sa pestujú v malom meradle vo svojej rodnej krajine centrálneho Mexika a Guatemaly a komerčne v celej Strednej a Južnej Amerike.

  Obsah vitamínov a minerálov v chia semenách

  Chia semená v 100 g obsahujú 486 kalórií, 31 g tukov, 42 g sacharidov, 34 g vlákniny a 16,5 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B9-kyselinu listovú, C a E, z minerálnych látok obsahujú mangán 130% ODD, fosfor 123% ODD, horčík, vápnik, železo, zinok, draslík, sodík, omega 3 až 1790% ODD a omega 6 mastné kyseliny.

  Chia semená podporujú trávenie, udržujú zdravé srdce, udržujú zdravé kosti, bránia vzniku cukrovky, udržujú zdravú pokožku, pomáhajú redukovať hmotnosť.


  Chia1

  Chia semená - 6 účinkov na zdravie

  Chia semená podporujú trávenie

  Vzhľadom na bohatý obsah vlákniny, chia semená udržujú zdravé trávenie tým, že podporuje pravidelnosť a zvýšenie frekvencie stolice, aby sa zabránilo zápche. Vláknina tiež pôsobí ako prebiotikum, aby poskytla palivo pre prospešné baktérie v čreve, ktoré zohrávajú ústrednú úlohu v mnohých aspektoch zdravia a chorôb.

  Chia semená udržujú zdravé srdce

  Vďaka vysokému obsahu antioxidantov, vlákniny a omega 3 mastných kyselín sú chia semená prospešné pre kardiovaskulárne zdravie. Jeden z najsilnejších prínosov pre zdravie chia semien je ich schopnosť znížiť zápal a znížiť niekoľko rizikových faktorov srdcových ochorení. Zápal môže spôsobiť zvýšené zaťaženie krvných ciev a prispieva k srdcovým ochoreniam. Omega 3 mastné kyseliny fungujú na ochranu srdca znížením krvného tlaku, hladiny cholesterolu a zápalu. Medzitým, vláknina pomáha riadiť hladiny cholesterolu a udržať čisté tepny, čím sa minimalizuje riziko ischemickej choroby srdca.

  Chia semená udržujú zdravé kosti

  Jedným z najväčších prínosov chia semien pre zdravie je schopnosť posilniť zdravie kostí a zachovať hustotu kostí pri znížení rizika závažných stavov, ako je osteoporóza. Je to preto, že semená chia obsahujú vápnik, fosfor a mangán, minerály, ktoré sú neuveriteľne dôležité pre udržanie zdravia kostí.

  Chia2

  Chia semená bránia vzniku cukrovky

  Chia semená pomáhajú predísť metabolickým poruchám, ako je dyslipidémia (predstavujú skupinu často sa vyskytujúcich metabolických ochorení, charakterizovaných kvantitatívnymi a kvalitatívnymi zmenami lipoproteínov v krvnej plazme) a inzulínová rezistencia, čo sú dva faktory spojené s nástupom diabetu. Je to kvôli bohatej ponuke kyseliny alfa-linolénovej a vlákniny obsiahnutej v semenách.

  Chia semená udržujú zdravú pokožku

  Ako jedna z najviac antioxidačných potravín na planéte, pomáhajú chia semená v boji proti predčasnému starnutiu a chránia kožné bunky pred poškodením voľnými radikálmi, aby sa optimalizovalo zdravie vašej pokožky, zabraňujú oxidačnému stresu a zároveň podporujú regeneráciu tkanív a ochranu pred poškodením kože.

  Výskumníci z Mexika nedávno odhalili, že chia semená majú celkovú koncentráciu antioxidantov takmer dvakrát vyššiu, ako sa predtým uvádzalo. Ukázalo sa, že antioxidačná aktivita chia semien zastavila až 70% aktivity voľných radikálov.

  Chia semená pomáhajú redukovať hmotnosť

  Vláknina v chia semenách absorbuje veľké množstvo vody, čo je dôležité pri detoxikácii organizmu. Zároveň sa rozširuje v žalúdku, čím pomáha udržiavať dlhšie pocit plnosti. hia semená obsahujú tiež rastlinné bielkoviny, ktoré pomáhajú zlepšovať metabolizmus, budovať svalovú hmotu a zvyšovať silu, ktorá je potrebná pri cvičení.

  Chia3

  Chia puding

  Ako chia semená nakupovať?

  Chia semená v obchodoch kúpite len balené a nelúpané v rôznych gramážach.

  Ako chia semená skladovať?

  Skladujte chia semená v sklenenej alebo plastovej nádobe s pevným viečkom. Antioxidanty v semenách im umožňujú skladovať celé mesiace na tmavom, chladnom mieste, ako je napr. skriňa alebo špajza. Môžete ich skladovať aj v chladničke, kde vám vydržia až 5 rokov, alebo v mrazničke, kde vydržia až 10 rokov.

  Ako chia semená spotrebovať?

  Chia semená môžete konzumovať samotné, alebo ich môžete pridať do cereálií, kaše, pudingu, smoothies alebo pridať do pečiva. Semená sa môžu tiež rozomlieť a pripraviť na želatínovú substanciu.

  V pečení môžu chia semená nahradiť vajcia. Ak ich použijete ako náhradu vajec pri pečení, skúste zmiešať 1 polievkovú lyžicu semien chia s 3 polievkovými lyžicami vody a potom ich nechať niekoľko minút napučať. Vytvorí sa gél, ktorý sa dá použiť namiesto vajec pri pečení.

  https://draxe.com/chia-seeds-b...