Obsah článku

Makadamové orechy sú na živiny bohaté elektrárne, ktoré pochádzajú z makadamového stromu. Obsahujú niekoľko základných vitamínov a minerálov, ako je vitamín A, železo, vitamíny B, mangán a folát, ako aj bielkoviny, zdravé tuky a antioxidanty. Tieto pozoruhodné živiny sú to, čo dáva týmto neuveriteľným orechom ich pôsobivé zdravotné výhody.
Čo to makadamové orechy sú?
Makadam obsahuje obal z tvrdých semien, ktorý je uzavretý v zelenej šupke, ktorá sa neskôr rozdelí, keď orech dozrieva. Makadamový orech pochádza z Austrálie, má krémovo biele jadro tvorené 65 – 75% oleja a 6 – 8% cukru. Po pražení sa stáva konzistentnejším vo farbe aj štruktúre. Vzhľad sa však môže medzi rôznymi odrodami značne líšiť; kým niektoré obaly semien sú hladké, iné sú drsnejšie a kamienkové.
Hoci niekoľko druhov je jedovatých, existujú dva jedlé druhy. Jednou je makadam s hladkou škrupinou alebo Macadamia integrifolia a druhou je makadam s hrubou škrupinou, tiež známy ako Macdamia tetraphylla.

Nutričné hodnoty makadamového orecha
Zatiaľ čo makadamový orech môže mať vyšší obsah tuku a viac kalórií, má nižší obsah omega 6 ako niektoré iné orechy. Obsahuje tiež pôsobivé množstvo živín vrátane mangánu, tiamínu a medi. Navyše viac ako polovica sacharidov v makadamových orechoch pozostáva z vlákniny, čo z nich robí skvelú voľbu pre zdravú stravu.
28 g surových makadamových orechov obsahuje približne 203 kalórií, 4 g sacharidov, 2,2 g bielkovín, 21,4 g tuku, 2,4 g vlákniny, 1,2 mg mangánu (58% ODD), 0,3 mg tiamínu (23% ODD), 0,2 mg medi (11% ODD), 36,7 mg horčíka, 1 mg železa, 53,1 mg fosforu, 0,1 mg vitamínu B6.
Makadamové orechy – 7 účinkov na zdravie
Makadamové orechu udržujú zdravé srdce
Makadamové orechy obsahujú zdravé tuky, ktoré môžu pomôcť udržať tepny v dobrom stave. Keďže sú bohaté na mononenasýtené tuky, môžu tiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov, čo sú rizikové faktory koronárnych srdcových chorôb.
V štúdii, ktorú uskutočnilo oddelenie nutričných vied, bola subjektom podávaná jedna porcia makadamových orechov denne a porovnávaná s kontrolnou skupinou. V priebehu štúdie tí, ktorí konzumovali makadamové orechy, zaznamenali zníženie hladiny cholesterolu a zlepšené ukazovatele zdravia srdca.
Podľa Americkej srdcovej asociácie môže byť vychutnanie si niekoľkých porcií makadamových a iných orechov v rámci vyváženej stravy prospešné pre zdravie srdca. Na maximalizáciu potenciálnych výhod makadamových orechov je však najlepšie konzumovať jednu porciu približne 42 g celých orechov naraz.
Makadamové orechy pomáhajú bojovať s chorobami
Makadam obsahuje flavonoidy, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek tým, že ich chránia pred toxínmi z prostredia. Tieto fenomenálne flavonoidy pôsobia aj ako antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi a chránia pred chronickými ochoreniami.
Fenolové kyseliny, flavonoidy a stilbény pomáhajú poskytnúť užitočné antioxidanty, ktoré môžu bojovať proti chorobám, ako je rakovina. Z tohto dôvodu sú orechy – vrátane makadamových – často považované za jednu z najlepších potravín v boji proti rakovine, ktoré môžete konzumovať.
Niektoré dôkazy tiež ukazujú, že makadamové orechy môžu pomôcť znížiť riziko metabolického syndrómu, skupiny stavov, ktoré zvyšujú riziko srdcových chorôb, mŕtvice a cukrovky. Niektoré z týchto ochorení zahŕňajú zvýšený krvný tlak, hladinu cukru v krvi, nadmerný brušný tuk a vysoké hladiny cholesterolu.

Makadamové orechy pomáhajú pri chudnutí
Makadam obsahuje príjemnú rovnováhu živín a mononenasýtených tukov, ktoré vám pomôžu udržať pocit sýtosti medzi jedlami. Mononenasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v makadamových orechoch, môžu skutočne pomôcť obmedziť a znížiť chuť do jedla. Nielen to, ale makadamy obsahujú kyselinu palmitolejovú, ktorá pomáha urýchliť spaľovanie tukov, aby sa zabránilo priberaniu. Okrem toho makadamové orechy obsahujú vlákninu, ktorá môže podporiť sýtosť a stabilizovať hladinu cukru v krvi, ako aj komplexné sacharidy, ako sú lignany, hemicelulóza, amylopektíny, sliz, gumy a nerozpustná celulóza.
Makadamové orechy udržujú zdravé trávenie
Makadam, bohatý na rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, vám pomáha cítiť sa sýty a zároveň odstraňuje toxíny z tela a podporuje zdravé trávenie. Ako potravina bohatá na meď podporuje makadamový orech aj využitie železa a napomáha správnym enzymatickým reakciám. Navyše má vysoký obsah vlákniny, ktorá podporuje rast prospešných baktérií v črevách na zlepšenie trávenia a imunitnej funkcie.
Makadamové orechy udržujú zdravé kosti
Makadamové orechy obsahujú veľa fosforu, mangánu a horčíka, ktoré pomáhajú pri mineralizácii kostí a zubov a zlepšujú transport a vstrebávanie živín. Vápnik pomáha pri tvorbe zubov a kostí, zatiaľ čo mangán pomáha telu ukladať nové kostné tkanivo tam, kde je to potrebné, takže kosti zostávajú zdravé a silné, aj keď starnete. Medzitým horčík ovplyvňuje sekréciu určitých hormónov, ktoré ovplyvňujú tvorbu kostí a zároveň podporujú integritu kostry.
Makadamové orechy udržujú zdravý mozog a nervový systém
Meď, tiamín, horčík a mangán, ktoré sa nachádzajú v makadamových orechoch, pomáhajú pri produkcii neurotransmiterov, čo sú dôležité chemikálie, ktoré vysielajú signály do mozgu. Makadamové orechy majú tiež vysoký obsah kyseliny olejovej a palmitolejovej, ktoré obe prispievajú k zdravej funkcii mozgu. Okrem toho makadamy obsahujú omega 9 mastné kyseliny, ktoré sú typom mastných kyselín, o ktorých sa predpokladá, že pomáhajú zlepšovať náladu, zlepšujú pamäť a odvracajú neurologické ochorenia. Napríklad jeden zvierací model ukázal, že kyselina eruková, ktorá je typom omega 9 mastnej kyseliny, by mohla byť terapeutická proti kognitívnym poruchám, ako je Alzheimerova choroba.
Makadamové orechy znižujú príznaky chronického zápalu a artritídy
Štúdia dospela k záveru, že makadam by mohol byť prospešný pri liečbe reumatoidnej artritídy. Výskumníci poznamenali, že „nízka toxicita týchto extraktov a ich inhibičná bioaktivita proti Proteus spp. naznačujú ich potenciál pri blokovaní nástupu reumatoidnej artritídy. Z tohto dôvodu môže byť makadamový orech doplnkom k akémukoľvek plánu na liečbu artritídy.

Riziká a vedľajšie účinky konzumácie makadamových orechov
- S mierou sú makadamové oriešky nepochybne chutnou a zdravou voľbou k plnohodnotnej strave. Napriek mnohým výhodám makadamových orechov je však dôležité dbať na veľkosť porcie. Pretože majú relatívne vysoký obsah kalórií a tuku, je najlepšie konzumovať jednu porciu, aby ste zabránili priberaniu.
- Okrem toho si pred nákupom skontrolujete aj štítok s prísadami. Je to preto, že mnohé orechy boli potiahnuté konzervačnými látkami, olejmi a tonami soli, čo všetko môže znížiť potenciálne prínosy makadamových orechov pre zdravie.
- Majú tiež vysoký obsah fosforu, čo je dôležité pre každého, kto môže mať problémy s obličkami. Ak máte problémy s obličkami, poraďte sa so svojím lekárom alebo dietológom, aby ste predišli negatívnym vedľajším účinkom.
- Je tiež dôležité mať na pamäti alergie na orechy, ktoré sú bežné. Ak máte alergiu na stromové orechy, mali by ste sa vyhýbať makadamovým a iným druhom orechov. Ak po konzumácii pociťujete akékoľvek príznaky potravinovej alergie, okamžite prestaňte orechy konzumovať a poraďte sa so svojím lekárom.
Ako makadamové orechy skladovať
Uistite sa, že makadamy skladujete na chladnom mieste, ako je chladnička alebo špajza a priebežne kontrolujte, či neobsahujú vlhkosť, a tak nestratili svoje výhody. Rovnako ako iné kuchynské oleje, aj olej z makadamových orechov by sa mal skladovať na chladnom a tmavom mieste, aby nezhustol.
Ak dávate prednosť praženým makadamovým orechom, ponúkame návod, ako si ich môžete vyskúšať vyrobiť doma:
- Predhrejte rúru na 100-120 °C.
- Uložte orechy na plech. Najlepšie je opekať kúsky podobnej veľkosti kvôli konzistencii.
- Pečte asi 10 minút a sledujte ich, pretože teploty v rúre sa môžu líšiť.
- Vyberte z rúry hneď, ako začnú jemne hnednúť.
- Nechajte ich vychladnúť.
- Skladujte v tesne uzavretej nádobe.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: australian-macadamias.org, stockphoto.com