Pohánka jedlá - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Pohánka jedlá

  Pohánka je veľmi prospešná ľudskému organizmu, preto by mala patriť k stáliciam nášho jedálnička. Okrem toho, že pohánka patrí medzi bezlepkové potraviny, obsahuje aj rad minerálnych látok a rutín, ktorý podporuje vstrebávanie vitamínu C a priaznivo pôsobí na cievy a celý cievny systém vôbec.

  „Pohánka“ - tento názov môže naznačovať, že ide o druh obilnín podobný pšenici. Ale pohánka nemá nič spoločné s pšenicou. V skutočnosti je to semeno, ktoré úzko súvisí s rebarborou, šťaveľom a krídlatkou. Tieto semená podobné zrnám majú jedinečný trojuholníkový tvar, majú rovnakú veľkosť ako zrná pšenice a typickú hnedú farbu. Aby boli jedlé, musí byť ich vonkajší obal odstránený pomocou špeciálneho mlecieho zariadenia. Pretože semená pohánky sú bohaté na komplexné sacharidy, označuje sa ako pseudocereálie.

  Pohánka bola domestikovaná a najprv sa pestovala vo vnútrozemskej juhovýchodnej Ázii, asi okolo roku 6000 pnl, a odtiaľ sa rozšírila do Strednej Ázie a Tibetu a potom na Blízky východ a do Európy.

  Pohánka je bezlepková!

  Keďže pohánka neobsahuje lepok, môže ju konzumovať ľudia s poruchami súvisiacimi s gluténom, ako je celiakia, citlivosť na celiakiu alebo dermatitis herpetiformis (forma celiakie, ktorá sa prejavuje ako zápalové kožné ochorenie).

  Obsah vitamínov a minerálov v pohánke

  Pohánka v 100 g obsahuje 343 kalórií, 3,4 g tukov, 71,5 g sacharidov, 10 g vlákniny, 13 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú a vitamín C, antioxidanty, aminokyseliny, polyfenoly a rutín. Z minerálnych látok obsahuje horčík, mangán, fosfor, zinok, železo, draslík, selén, vápnik, meď, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Pohánka jedlá chráni pred rakovinou prsníka, má pozitívny vplyv na cievy a žily, udržuje zdravé srdce, znižuje krvný tlak, bráni vzniku osteoporózy, chráni telo pred pôsobením voľných radikálov, je skvelým zdrojom bielkovín, pomáha redukovať hmotnosť.


  Pohánka1

  Pohánka jedlá - 7 účinkov na zdravie

  Pohánka chráni pred rakovinou prsníka

  Výskum ukázal, že konzumácia stravy bohatej na vlákninu z celých zŕn, ako je pohánka, znižuje riziko rakoviny prsníka. Pre premenopauzálne (štádium pred menopauzou) ženy konzumácia celozrnnej vlákniny znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Antioxidačné vlastnosti pohánky sa často používajú ako antidotum (protilátka) pre röntgenové žiariče. Antioxidanty, lignany (sú typy polyfenolov, ktoré chránia bunky pred účinkami škodlivých voľných radikálov) hrajú dôležitú úlohu pri prijímaní estrogénov, a preto sú prospešné pre ženy počas alebo po menopauze. Rastlinné lignany sa v črevách konvertujú na živočíšne lignany. Jeden z nich, nazývaný enterolaktón, chráni pred rakovinou prsníka a inými formami rakoviny súvisiacimi s hormónmi.

  Pohánka má pozitívny vplyv na cievy a žily

  Pohánka obsahuje rutín, ktorého najväčšie prínosy sú predovšetkým schopnosť liečiť krehkosť krvných kapilár a zvyšovať pružnosť ciev tým, že posilní ich výstelku a tým sa zníži krvácanie a zabráni sa ich kolapsu.

  Pohánka udržuje zdravé srdce

  Pohánka je bohatá na vitamíny skupiny B, najmä niacín, kyselina listová a vitamín B6 a je veľmi prospešná pre kardiovaskulárne zdravie. Tieto vitamíny znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi. Niacín spôsobuje zvýšenie lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL), ktoré ďalej zvyšujú silu krvných ciev a odstraňovanie cholesterolu. Minerály ako železo, horčík, fosfor, meď a mangán pomáhajú znižovať krvný tlak a zlepšujú okysličovanie krvi. Pohánka obsahuje vysoko kvalitné proteíny, ktoré odstraňujú povlaky tvoriace triglyceridy a lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL). Pohánka je preto veľmi prospešná pre ľudí so slabými srdcovými funkciami a inými kardiovaskulárnymi problémami.

  Pohánka2

  Pohánka znižuje krvný tlak

  Pohánka je dobrým zdrojom horčíka, ktorý napomáha k zlepšeniu krvného tlaku relaxáciou krvných ciev. To prirodzene znižuje krvný tlak bez použitia škodlivých chemikáli - liekov. Pohánka bráni vzniku osteoporózy Mangán prítomný v pohánke zabezpečuje zdravú štruktúru kostí tým, že vytvára esenciálne enzýmy na budovanie kostí a pôsobí ako koenzým na podporu metabolickej progresie v ľudskom tele. Horčík je tiež prospešný pre zdravie kostí a zubov. Prenáša nervové impulzy a pomáha pri výrobe energie. Uľahčuje vstrebávanie vápnika do tela a zabraňuje vzniku osteoporózy. Tak pohánka prispieva k zdravej štruktúre kostí.

  Pohánka chráni telo pred pôsobením voľných radikálov

  Polyfenolové antioxidanty pôsobia ako terapeutické činidlá proti poškodeniu voľnými radikálmi, tiež nazývanými reaktívne kyslíkové formy alebo „oxidačný stres.“ Antioxidanty podporujú bunkovú funkciu tým, že chránia DNA pred poškodením a bránia vzniku zápalu alebo vzniku rakovinových buniek.

  Pohánka je skevelým zdrojom bielkovín

  Konzumácia pohánky je skvelým zdrojom bielkovín na rastlinnej báze. Toto semeno obsahuje 12 aminokyselín - „stavebné kamene bielkovín“, ktoré podporujú energiu, rast a svalovú syntézu. Má viac bielkovín ako akákoľvek forma ryže, pšenice, prosa alebo kukurice.

  Pohánka pomáha redukovať hmotnosť

  Celozrnná pohánka môže byť veľmi užitočná pri chudnutí. Pohánka má v porovnaní s pšenicou alebo jačmeňom menej kalórií. Neobsahuje nasýtené tuky a cholesterol a je bohatána vlákninu a bielkoviny. Táto kombinácia hrá dôležitú úlohu pri potláčaní chuti k jedlu, regulácii hladiny cukru v krvi, uľahčovaní správneho trávenia a budovaní svalovej hmoty.
  Pohánka3

  Pohánkové lievance

  Ako pohánku nakupovať?

  Pohánku nájdete v obchodoch ako celé zrná, pohánka lámanka, pohánkové krúpy, šupky, múka, krupica, vločky, cestoviny, pukance, instantná kaša, nápoj, čaj i sušienky.

  Ako pohánku skladovať?

  Pohánka, či už celá alebo múka, sa najlepšie skladuje vo vzduchotesných nádobách na chladnom mieste. Celá pohánka sa môže skladovať až jeden rok v mrazničke alebo 6 mesiacov v špajzi. Pohánková múka sa najlepšie skladuje v mrazničke a vydrží až 6 mesiacov. Ak zrná alebo múka majú zápach po otvorení tak ju vyhoďte.

  Ako pohánku spotrebovať?

  Pohánka má všestranné využitie, môžete ju pripravovať na sladko aj slano, variť, zapekať i vyprážať. Môžete si z nej pripraviť kašu, rizoto, šalát, mäsovo-zeleninové či zeleninové placky, palacinky, lievance, pridať ju môžete do polievky, chleba, koláčov.

  https://www.stylecraze.com/art...