Obsah článku

  Tigrie orechy

  Tigrie orechy (Cyperus esculentus) - šachor jedlý alebo zemné mandle - bola jednou z prvých zaznamenaných rastlín pestovaných v starovekom Egypte, často varená v pive, pražená alebo podávaná s medom.

  „Tigrí orech“ sa v skutočnosti vzťahuje na hľuzy jeho väčšej rastliny Cyperus esculentus, ktorá sa v Španielsku pestuje široko, ale v mnohých ďalších krajinách sa považuje za burinu. Zďaleka to však nie je len „burina“, ale zaujímavým využitím tigrích orechov je ich nedávno preskúmaný potenciál ako novej formy biopaliva. Používajú sa tiež ako kozmetický výrobok, spomaľujú starnutie kožných buniek a ako rybárska návnada.

  Jedným z populárnych použití tigrích orechov je vytvorenie sladkého mliečneho nápoja známeho ako „horchata de chufa“, ktorý je obzvlášť obľúbený v Španielsku. Nie je to však len chutná prísada do občerstvenia alebo nápoja. Tigrie orechy sú tiež vysoko antioxidačné potraviny a môžu pomôcť predchádzať srdcovým chorobám, čo z neho robí praktický doplnok do vašej špajze.

  Obsah vitamínov a minerálov v tigrích orechoch

  Tigrie orechy v 30 g obsahujú 120 kalórií, 7 g tukov, 9 g sacharidov, 2 g bielkovín a 10 g vlákniny. Ďalej obsahujú vitamín B6-pyridoxín, vysoký obsah vitamínu E a antioxidantov, z minerálnych látok obsahujú železo, horčík, zinok, draslík.

  Tigrie orechy poskytujú vysoké množstvo antioxidantov a vlákniny, majú antibakteriálne vlastnosti, pracujú ako prebiotikum, pomáhajú s cukrovkou, pomáhajú znížiť cholesterol a zlepšiť sexuálny život.

  Upozornenie

  Aj keď je to extrémne zriedkavé, bolo zaznamenaných niekoľko prípadov alergií na tigrie orechy. Ak pocítite príznaky alergickej reakcie, ihneď sa poraďte so svojim lekárom.

  Tigrie orechy2

  Tigrie orechy - 7 účinkov na zdravie

  Tigrie orechy obsahujú vysoké množstvo antioxidantov

  V tele môžu voľne prúdiace molekuly kyslíka vytvárať voľné radikály, inak nazývané oxidačné poškodenie. Toto poškodenie môže nakoniec viesť k chorobám, ako sú srdcové choroby a rakovina. Je dôležité konzumovať stravu bohatú na antioxidanty, aby ste sa časom chránili pred oxidačným poškodením, a tigrie orechy sú skvelým zdrojom antioxidantov. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E a kyseline olejovej vám tieto „orechy“ pomôžu chrániť telo pred chorobami.

  Niektoré štýly prípravy menia antioxidačné vlastnosti tigrích orechov, aj keď sú pre vás všetky prospešné. Napríklad pri príprave horchaty používanie klíčiacich tigrích orechov pomáha zachovať vyšší obsah antioxidantov ako používanie čerstvých tigrích orechov.

  Tigrie orechy poskytujú skvelý zdroj vlákniny

  Jedna porcia (30 g) tigrích orechov má neuveriteľných 10 gramov vlákniny, čo vám poskytne takmer polovicu dennej potreby. Vláknina je dôležitou súčasťou výživy. Keď ju tráviaci systém neabsorbuje, prejde systémom, zachytí toxíny, odpad, častice tuku a cholesterolu a vylúči ich zo systému.

  Vláknina vám pomáha neustále sa cítiť sýty, udržiavať zdravé trávenie, predchádzať srdcovým chorobám, chudnúť a predchádzať cukrovke. To je dobrá správa pre fanúšikov tigrích orechov, pretože obsahujú viac vlákniny na porciu ako mnoho iných odporúčaných potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako sú quinoa alebo chia semienka.

  Tigrie orechy majú antibakteriálne vlastnosti

  Ďalšou výhodou tigrieho orecha je schopnosť bojovať proti baktériám v ľudskom tele. Jedna štúdia zistila, že extrakty z Cyperus esculentus skutočne majú účinky bojujúce proti baktériám na niekoľko nebezpečných ľudských patogénov, vrátane salmonely a E coli. Cyperus esculentus je tiež na zozname niekoľkých diétnych rastlín, ktoré je možné použiť proti bežným bakteriálnym infekciám, najmä pre tých, u ktorých sa v menej rozvinutých krajinách vyvinula rezistencia na antibiotiká.

  Bez ohľadu na to, kde žijete, je dôležité doplniť stravu posilňovačmi imunitného systému, ako sú tigrie orechy. Jedlo bojujúce proti baktériám vám pomáha v boji proti infekciám a vírusom, preto nezabúdajte na túto dôležitú súčasť výživy.

  Tigrie orechy pracujú ako prebiotikum

  Tigrie orechy síce pomáhajú bojovať so zlými baktériami v tele, ale pomáhajú aj tráviacemu traktu tým, že pôsobia ako prebiotikum „odolného škrobu“. Prebiotiká fungujú tak, že slúžia ako zdroje energie („palivo“) pre pozitívne črevné baktérie, ktoré zaisťujú hladký chod celého tráviaceho systému.

  Pretože rýchly posun v črevnej mikroflóre môže dočasne narušiť žalúdok, je dobré zavádzať prebiotiká „odolného škrobu“ do stravy postupne. To môže pomôcť vyhnúť sa dočasnej plynatosti alebo nadúvaniu. Je známe, že tigrie orechy, jedené v dobrých a zdravých dávkach, zmierňujú plynatosť a hnačku, takže by ste sa nemali obávať krátkeho nadúvania.

  Tigrie orechy2

  Tigrie orechy pomáhajú s cukrovkou

  Hrozí vám cukrovka alebo problémy so zvýšeným cukrom? Tigrie orechy môžu byť skvelým doplnkom. Nerozpustná vláknina v týchto hľuzách pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi, pretože je to druh uhľohydrátu, ktorý nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

  Štúdia z roku 2015 sa zamerala na účinky Cyperus rotundus - ktorý má mnoho podobných antioxidačných schopností, aké má tigrí orech - na diabetické myši. Po troch týždňoch vedci zistili, že liečba indikuje antidiabetické účinky. To ukazuje pozitívne znaky na to, že tigrí orech funguje ako liečba cukrovky.

  Tigrie orechy pomáhajú znižovať zlý cholesterol

  Aj keď existuje veľa dezinformácií o dobrom a zlom cholesterole, je stále dôležité udržiavať zdravú úroveň každého z nich. Je dokázané, že tigrie orechy znižujú hladinu LDL cholesterolu a vyrovnávajú hladinu cholesterolu tým, že ho vďaka obsahu vlákniny lepšie absorbujú.

  Tigrie orechy pomáhajú zlepšiť sexuálny život

  Predbežná štúdia z roku 2015 sa zamerala na to, ako konzumácia tigrích orechov ovplyvnila kopulačné správanie samcov potkanov. Výsledky štúdie ukázali, že tigrie orechy zlepšujú sexuálnu výkonnosť potkanov, čo odvodzuje možný prínos aj pre sexuálnu výkonnosť mužov. Okrem iných faktorov potkany vykazovali zvýšené hladiny testosterónu.

  zdroj: draxe.com

  zdroj obrázky: draxe.com, fairdinkumseeds.com, abcnews.go.com