Aromaterapia

Aromaterapia je liečba alebo prevencia chorôb pomocou éterických olejov.

Využíva éterické oleje a iné aromatické zlúčeniny, s nárokmi na zlepšenie psychickej alebo fyzickej pohody. Je ponúkaná ako doplnková terapia popri štandardných liečebných postupoch alebo ako forma alternatívnej medicíny, namiesto konvenčných liečebných postupov založených na dôkazoch. Aromaterapia používa éterické oleje určitých rastlín, aby posilňovala rovnováhu a harmóniu organizmu z fyzickej aj psychickej stránky. Blahodarný účinok týchto olejov môže byť dôsladkom ich pôsobenia na hormóny a iné chemické látky spostredkúvajúce prenos informácií v tele a mozgu.

História

Používanie éterických olejov - silíc - je známe už od dávnej minulosti, najmenej od roku 4500 pred n.l., keď z nich Egypťania pripravovali parfumy a lieky. Ich kňazi používali éterické oleje aj pri balzamovaní a stopy týchto olejov možno nájsť ešte dnes na múmiách starých tritisíc rokov.

Tieto dávne poznatky uchovávali grécki, rímski a arabskí lekári, ktorých vedecké objavy ovplyvňovali medicínu po dlhé stáročia. Ešte v 18. storočí sa éterické oleje používali v širokom meradle ako liek. Neskôr, v 19. storočí, sa už mnohé z týchto esencií vyrábali synteticky. Bolo to lacnejšie ako získavať oleje z rastlín, a tak nastal odklon od prírodných liečiv.

Modernú aromaterapiu začal používať francúzsky chemik René-Maurice Gattefossé, ktorý v roku 1920 objavil liečivé vlastnosti éterického levanduľového oleja. Podnietilo ho to ku štúdiu antiseptických vlastností éterických olejov a v roku 1937 vydal prvú modernú knihu o aromaterapii.

Aromaterapia

Poraďte sa s aromaterapeutom

Aromaterapeut sa najprv opýta na vaše zdravie, problémy a momentálnu náladu. Spýta sa aj na lieky, ktoré práve užívate, pretože účinok niektorých liečiv, najmä homeopatík, môže ovplyvniť intenzívna vôňa aromatických olejov.

Keď vám terapeut vyberie vhodné oleje, rozhodne o najvhodnejšej liečebnej metóde. Postupovať možno niekoľkými spôsobmi, najbežnejšou formou je však relaxačná masáž celého tela s použitím olejov.

Po masáži musíte chvíľu pokojne odpočívať. Terapeut vám môže odporučiť, aby ste sa niekoľko hodín po masáži nekúpali, aby sa všdetok olej mohol vstrebať. Môžete dostať niektorý olej na použitie doma. Čas ošetrenia vrátane konzultácie trvá asi hodinu.

Liečime sa doma

Pred použitím aromaterapie je dôležité stanoviť spoľahlivú lekársku diagnózu, aby ste správne liečili príznaky, o ktorých sa inak radíte so svojím lekárom. K dispozícii sú rozličné éterické oleje, a mnohé spôsoby liečenia, napr. inhalácie a kúpele, môžete ľahko robiť doma. Predtým ako použijete niektorý éterický olej do kúpeľa alebo na masáž, mali by ste ho zriediť vo vhodnej látke - základnom oleji. Éterický olej zmiešajte so základným olejom v predpísanom pomere. Masážnu zmes si môžete pripraviť aj do zásoby. Pokiaľ vybrané oleje nezlepšia váš zdravotný stav, poraďte sa s liečiteľom - aromaterapeutom.

Pozor by si mali dávať citlivé osoby i tehotné ženy

Hoci éterické oleje môžu pomáhať pri kožných problémoch a po vstrebaní priaznivo účinkovať na celé telo, niektoré môžu spôsobiť alergické reakcie, od kožnej vyrážky až po astmatický záchvat. Používajte preto iba najčistejšie oleje, aby boli vedľajšie účinky a riziká čo najmenšie.

Ak máte citlivú pokožku, epilepsiu, vysoký krvný tlak, alebo ste krátko po operácii, poraďte sa s lekárom alebo terapeutom prv, ako začnete aromaterapiu používať.

V tehotenstve je nevyhnutné vyvarovať sa niektorých éterických olejov. Ak máte nejaké pochybnosti, poraďte sa s lekárom alebo terapeutom.

Počas prvých 20 týždňov tehotenstva nepoužívajte tieto oleje:

bazalkový, cédrový, cyprusový, kajeputový, myrhový, niaouli, rozmarínový, šalviový.

Počas celého tehotenstva nepoužívajte tieto oleje:

angelikový, anízový, borievkový, citrónový, estragónový, feniklový, gáfrový, klinčekový, oregánový, rascový, olej z mäty červenej, petržlenový, saturejkový, škoricový, tymiánový, yzopový, olej z muškátového orieška.

Inhalácia

Spôsoby použitia aromaterapie

Inhalácia

Je to najrýchlejší spôsob, ako dostať éterický olej do krvi. Inhalovať môžete dvojakým spôsobom:

 • nakvapkajte niekoľko kvapiek éterického olej na kúsok látky, priložte si ho k nosu a vdychujte
 • pridajte jednu alebo dve kvapky oleja do misky s horúcou vodou, hlavu aj s miskou si zakryte uterákom a vdychujte paru asi 5 minút

Oba spôsoby dva-trikrát denne opakujte. Príslušný olej môžete použiť aj v odparovači. Inhalácia je vhodná na respiračnú dezinfekciu, dekongestáciu (zvýšené prekrvenie), vykašliavanie a psychologické problémy.

Lokálna aplikácia

Ponoriť sa do kúpeľa, do ktorého ste pridali éterický olej, alebo masáž éterickým olejom, je najjednoduchší spôsob, ako sa účinné látky môžu vstrebať do organizmu.

Prv ako použijete éterický olej na masáž alebo ako prísadu do kúpeľa, musíte ho zriediť vhodnou látkou. Na masáže používajte ako základný olej kvalitný, za studena lisovaný rastlinný olej - napr. mandľový, slnečnicový alebo olej z hroznových jadierok. Keď chcete pripraviť prísadu do kúpeľa, zmiešajte éterický olej s neparfumovaným pleťovým mliekom alebo s neparfumovanou penou do kúpeľa, až potom pridajte zmes do vody.

Éterický a základný olej zmiešajte v pomere

 • štandardná olejová zmes - 30 kvapiek éterického oleja v 20 lyžičkách základného oleja
 • kúpeľová zmes pre mladých, starších a chorých ľudí - 16 kvapiek éterického oleja v 20 lyžičkách základného oleja
 • kúpeľová zmes pre batoľatá do dvoch rokov - 8 kvapiek éterického oleja v 20 lyžičkách základného oleja
 • masážny olej - 8-12 kvapiek éterického oleja v 6-8 lyžičkách základného oleja

Kúpeľ

 • použite asi 10 lyžičiek základného oleja, do ktorého ste pridali 15 kvapiek éterického oleja, pokiaľ by ste do kúpeľa nakvapkali éterický olej bez základného oleja, bude plávať na povrchu a jeho účinok sa oslabí
 • vodu poriadne premiešajte, aby sa olej rozptýlil
 • zavrite dvere a okná kúpeľne a zostaňte v kúpeli asi 10 minút

Aromatické lampy alebo difúzery

Odparovač umožňuje odparovanie éterického oleja do vzduchu. Treba si však uvedomiť, že pri tomto spôsobe je účinná látka iba veľmi málo koncentrovaná, pretože sa zmiešava s vodou. Slúži preto skôr ako upokojujúci prostriedok.

Výroba

Ako sa vyrábajú éterické oleje

Suroviny

Na výrobu éterických olejov sa používajú rôzne čerstvé alebo sušené časti rastlín, ako sú kvety, listy (vňať, vetvičky), drevo, kôra, koreň alebo podzemok, semená, šupky semien a plodov. Využívajú sa mnohé rastlinné druhy.

Postup

 • destilácia - surový rastlinný materiál sa vloží do alembického (destilačného) prístroja nad vodu. Ako sa voda zahrieva, para prechádza rastlinným materiálom a odparuje prchavé zlúčeniny. Výpary prúdia cez cievku, kde kondenzujú späť do kvapaliny, ktorá sa potom zachytáva v prijímacej nádobe.
 • lisovanie - väčšina olejov z citrusových šupiek sa vytláča mechanicky alebo lisovaním za studena (podobne ako extrakcia olivovým olejom). Kvôli relatívne veľkým množstvám oleja v citrusovej kôre a nízkym nákladom na pestovanie a zber surovín sú oleje z citrusových plodov lacnejšie ako väčšina iných éterických olejov. Citrónové alebo sladké pomarančové oleje sa získavajú ako vedľajšie produkty citrusového priemyslu.
 • extrakcia rozpúšťadlom - väčšina kvetov obsahuje príliš málo prchavých olejov, aby sa podrobili expresii, ale ich chemické zložky sú príliš jemné a ľahko denaturované vysokým teplom použitým pri destilácii parou. Namiesto toho sa na extrakciu olejov použije rozpúšťadlo, ako je hexán alebo nadkritický oxid uhličitý. Extrakty z hexánu a iných hydrofóbnych rozpúšťadiel sa nazývajú betóny, ktoré sú zmesou esenciálneho oleja, voskov, živíc a iného lipofilného rastlinného materiálu rozpustného v oleji.
 • vyvarením rastlín, ich častí alebo rastlinných výlučkov či extraktov vo vode (čajovníkový olej)

Zloženie éterických olejov

Z chemického hľadiska sú éterické oleje heterogénne zmesi lipofilných látok, najmä terpénov, ktoré pozostávajú z izoprénových podjednotiek. Ich pachové vlastnosti, biologické a farmakologické účinky spočívajú v aktivite rôznych skupín zložiek, ako sú monoterpény, monoterpenoly, monoterpénketóny, seskviterpény, seskviterpenoly, seskviterpénketóny, estery, aldehydy, fenoly, fenylestery a pod.

Ako nakupovať éterické oleje?

Najkvalitnejšie oleje sa predávajú v tmavých sklených fľaštičkách s etiketou, na ktorej je napísaný latinský názov rastliny a jasne uvedený návod na použitie, prípadne ďalšie poznámky.

Kvalitné oleje sú často označované ako "pravé" alebo "čisté" éterické oleje a vyrábajú sa parnou destiláciou alebo lisovanímm z prírodných rastlinných surovín. Nakupujte iba v uznávaných a serióznych obchodoch, poraďte sa s aromaterapeutom a svoje oleje skladujte na chladnom mieste v dobre uzavretých tmavých fľaštičkách. Oleje sú účinné iba vtedy, ak sú starostlivo extrahované a správne sa skladujú.

Oleje, ktoré potrebujete, si starostlivo vyberajte. Najprv si urobte zoznam tých, ktoré sú účinné na zmierňovanie vašich ťažkostí, a potom z neho vyberte ten najvhodnejší.

Druhy

Druhy éterických olejov

 • "pravé" - "čisté" - vonné oleje extrahované - získavané primárne z kvetov alebo jemných rastlinných tkanív extrakciou rozpúšťadlom alebo superkritickou tekutinou
 • nosné oleje - typicky olejové rastlinné bázické triacylglyceridy, ktoré riedia esenciálne oleje na použitie na koži (napr. olej zo sladkých mandlí)
 • esenciálne oleje - vonné oleje extrahované z rastlín hlavne parnou destiláciou (napr. eukalyptový olej) alebo expresiou - lisovaním (grapefruitový olej)
 • rastlinné destiláty alebo hydrosoly - vodné vedľajšie produkty procesu destilácie (napr. ružová voda). Bežné sú - harmančekový destilát, destilát z ruže a medovky.
 • infúzia - primiešavanie - vodné extrakty rôznych rastlinných materiálov (napr. infúzia harmančeka)
 • oleje na inhalovanie - materiály rastlinného pôvodu s vyšším obsahom olejov sušené, drvené a ohrievané na inhalovanie aromatických olejových pár v priamom inhalačnom procese

Obľúbené aromatické oleje s liečivým účinkom


Olej Mentálne priaznivé účinky Fyzické priaznivé účinky
eukalyptový podporuje bdelosť, vyjasňuje myseľ pomáha proti prechladnutiu, utišuje suchý kašeľ, potláča kožné infekcie, vyrážky, zmierňuje opuchy a svalové bolesti
pakostový pomáha zmierňovať psychický stres a úzkosť tonizuje a čistí kožu, pôsobí proti infekcii v ústach a hrdle, povzbudzuje činnosť pečene, prečisťuje tráviaci systém, pomáha odstraňovať z tela odpadové látky, pôsobí proti opuchom
levanduľový pôsobí proti stresu, úzkosti a depresii povzbudzuje obnovu kožných buniek, zmierňuje kožné zápaly, pomáha hojiť afty, zmierňuje zápach z úst a nevoľnosť
mätový zlepšuje náladu, pomáha liečiť emocionálny šok pomáha zmierňovať kašeľ a krčné infekcie, utišuje črevné kŕče a pálenie záhy, zmierňuje morskú chorobu
olej z parumana spanilého celkovo uvoľňuje, mierni úzkosť, upokojuje aj detské záchvaty zlosti pomáha odstraňovať akné, kožné zápaly a vyrážky, povzbudzuje chuť do jedla, zmierňuje hnačky
rozmarínový zlepšuje pamäť zmierňuje poruchy trávenia a plynatosť, zlepšuje krvný obeh, mierni svalové bolesti, čistí a stimuluje kožu, má protiinfekčné účinky
santalový upokojuje a uvoľňuje účinky proti nespavosti zmierňuje dráždenie v hrdle, zápaly priedušiek a astmu, zmäkčuje suchú kožu, účinkuje proti lupinám, mierni vracanie a hnačky
majoránkový upokojuje a utišuje pri zármutku, osamelosti a strate zmierňuje dýchacie problémy, napr. zápaly priedušiek a astmu, pomáha proti zápche, uvoľňuje svalové kŕče
tea tree (melaleukový) nijaké osobitné účinky pôsobí antisepticky pri bakteriálnych infekciách, najmä kožných, používa sa na čistenie povrchových zranení

en.wikipedia.org, Liečime sa s prírodou - Readers Digest Výber