Rozmarinova

Rozmarínová silica má sviežu bylinnobalzamickú vôňu s eukalyptovým nádychom a je vhodná na svalové bolesti, fyzickú slabosť, kŕče i nervovú podráždenosť. Získava sa destiláciou kvitnúcej vňate vodnou parou.

Rozmarín sa od staroveku vo veľkej miere používa na rôzne účely. Rimania prikladali rozmarínovej rastline osobitný význam a často ju využívali pri náboženských obradoch. Používa sa tiež pri svadobných obradoch, v potravinách, kozmetike a liečivých rastlinných výrobkoch. Rastlinu a jej výťažky používala staroegyptská civilizácia ako kadidlo.

Zdravotné prínosy rozmarínového éterického oleja urobil Paracelsus, známy nemecko-švajčiarsky lekár a botanik, ktorý významne prispel k porozumeniu rastlinnej medicíny v 16. storočí. Paracelsus oceňoval rozmarínový olej kvôli jeho schopnosti posilňovať celé telo. Správne veril, že rozmarínový olej má schopnosť liečiť jemné orgány, ako sú pečeň, mozog a srdce.

Éterické oleje extrahované z rozmarínu obsahujú zložky 1,8 cineol, gáfor, alfa+beta-pinén, limonén, borneol.

Rozmarínová silica - účinky

Rozmarínová silica udržuje zdravé vlasy

Rozmarínová silica je prospešná pre suchú a šupinatú pokožku hlavy. Pravidelná masáž pokožky hlavy pomocou rozmarínového oleja vyživuje pokožku hlavy a odstraňuje lupiny. Ďalej sa často zmieša s olejom čajovníka a bazalkovým olejom, aby sa striedavo riešili problémy s pokožkou hlavy. Už mnoho rokov sa rozmarín kombinuje s olivovým olejom ako spôsob stmavnutia a spevnenia vlasov pomocou ošetrení horúcim olejom.

Rozmarínová silica udržuje zdravú pokožku

Rozmarínová silica má antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti, vďaka ktorým je prospešná pri odstraňovaní ekzému, dermatitídy, mastnej pokožky a akné. Lokálna aplikácia éterického oleja alebo pravidelná masáž olejom pomáha pri tónovaní pleti a odstraňovaní suchých častí pokožky.

Rozmarínová silica zmierňuje bolesť

Rozmarínová silica má protizápalové vlastnosti a pomáha zmierniť bolesť. Schopnosť rozmarínového éterického oleja zmierniť bolesť viedla k jeho použitiu pri úľave od bolesti hlavy, bolesti svalov, reumatizmu a dokonca aj artritídy.

Rozmarínová silica zmierňuje stres

Rozmarínová silica má okrem relaxačného charakteru schopnosť znížiť hladinu kortizolu v slinách. Kortizol je jedným z hlavných stresových hormónov, ktoré sa uvoľňujú počas reakcie na stres. Nadbytok kortizolu v krvi, ktorý sa môže vyskytnúť v dôsledku chronického stresu, môže spôsobiť organizmu chaos, vrátane jeho hormonálnej rovnováhy a účinnosti metabolizmu.

Rozmarínová silica zmierňuje problémy s dýchaním

Vôňa rozmarínovej silice poskytuje úľavu od preťaženia hrdla a používa sa tiež pri liečbe respiračných alergií, prechladnutí, bolestí v krku a chrípky. Pretože rozmarínový olej má tiež antiseptické vlastnosti, je účinný aj pri respiračných infekciách. Rozmarínová silica je antispazmodická a používa sa pri liečbe bronchiálnej astmy.

Rozmarinova1

Rozmarínová silica - použitie

Rozmarínovú silicu môžete použiť ako:

kúpeľ - 6 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri reume, svalovej únave, nachladení, celulitíde a na podporu hojenia rán.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na mastnú, zapálenú pleť, akné, ošetrenie pleti po holení s dezinfekčným účinkom.

vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na odstránenie lupín a pri silnej produkcii mazu vo vlasovej pokožke.

krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný na reumu, svalové a kĺbové bolesti.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na zapálenú pokožku.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedená silica je vhodná na reumu.

iné využitie - silica má repelentné účinky

kontraindikácie - nepoužívať v tehotenstve, pri epilepsii, vysokom krvnom tlaku a pri chorobách obličiek

upozornenie - len na vonkajšie použitie, nemasírovať priamo na kŕčové žily

hanus.sk, organicfacts.net