
Mätová silica má ostro-sviežu vôňu s balzamickým nádychom a používa sa na zápaly dýchacích ciest, tráviace problémy i bolesti hlavy a migrény. Získava sa destiláciou kvitnúcej vňate vodnou parou.
Táto antimikrobiálna bylina je známa pre svoje liečebné využitie a pôsobivo dlhá história jej často dáva prestížny titul ako najstaršia liečivka na svete. Na rozdiel od mnohých iných bylín a éterických olejov veda skúmala a preukázala množstvo zdravotných výhod mäty piepornej a jej oleja. Výsledkom je, že sa tento olej predáva aj vo forme kapsúl a tabliet a dokonca ho predpisujú lekári alternatívnej a modernej medicíny.
Éterický olej extrahovaný z mäty obsahuje zložky mentol, menton a izomenton.
Mätová silica - účinky
Mätová silica pomáha liečiť zápaly dutín
Mentol, ktorý je prítomný v mäte, pomáha pri čistení dýchacích ciest, pretože je liekom na vlhký kašeľ. Je častou súčasťou alternatívnej medicíny po celé generácie a je vysoko rešpektovaná pri zmierňovaní respiračných problémov. Vdychovanie mätovej silice pomáha zmierniť preťaženie dutín a pomáha predchádzať ďalším problémom vrátane nazálneho preťaženia, astmy, bronchitídy, prechladnutia a kašľa. Má tiež chladiacu povahu a následne sa používa na zníženie horúčky.
Mätová silica zmierňuje bolesť hlavy i migrény
Mätová silica je dobrý domáci liek na bolesť hlavy kvôli jej chladiacim a protizápalovým vlastnostiam. Ak chcete rýchlo zmierniť bolesť hlavy, jednoducho ju aplikujte v zriedenej forme priamo na čelo alebo na spánky. U niektorých pacientov znižuje migrény do 15 minút po lokálnej aplikácii.
Mätová silica zmierňuje bolesť svalov a kĺbov
Olej z mäty sa môže použiť navonok na zmiernenie bolesti svalov. Prítomnosť vápnikového antagonizmu v mäte pomáha odstraňovať bolesť z postihnutých oblastí. V prípade zranenia aplikujte tento olej lokálne na oblasť, aby ste znížili opuch, zmiernili bolesť a eliminovali šance na nepríjemný zápal kĺbov.
Mätová silica udržuje zdravú pokožku
Mätová silica obsahuje mentol, ktorý je pre pokožku dobrý, pretože dodáva pocit chladenia. Vyživuje matnú pokožku a zlepšuje štruktúru mastnej pokožky. Zároveň bráni vzniku akné, pretože pri čistení udržuje pokožku bez akýchkoľvek alergénov alebo baktérií spôsobujúcich pupienky. A pokiaľ vás trápi ustavičné svrbenie pokožky, môžete na jej upokojenie a uvoľnenie použiť silicu z mäty.
Mätová silica zmierňuje syndróm dráždivého čreva IBS i koliky
Mätová silica uvoľňuje hladké svaly gastrointestinálneho traktu, a preto je bežnou súčasťou voľne predajných liekov. Je veľkým odbremenením pre syndróm dráždivého čreva (IBS), ktorý každoročne postihuje milióny ľudí a je charakterizovaný bolesťou brucha. Mätová silica sa tiež používa na zmiernenie detskej koliky bez rizika akýchkoľvek negatívnych vedľajších účinkov.
Mätová silica podporuje trávenie
Mätová silica je liečivom, a preto pomáha odstraňovať prebytočný plyn. Je tiež dobrým tonikom pre tých, ktorí majú nízku chuť do jedla a pomáha pri problémoch s nadúvaním, bolesťami brucha a nevoľnosťou. V kombinácii s rascou môže byť použitá na problémy pálenia záhy. Ľudia si často dávajú niekoľko kvapiek mätovej silice do pohára s vodou, ktorú pijú po jedle, aby pomohli tráveniu.

Mätová silica - použitie
Mätovú silicu môžete použiť ako:
vnútorné použitie - 2 kvapky silice zmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Nápoj je vhodný pri pri kolike, nevoľnosti.
vnútorné použitie - 1 kvapku silice nakvapkajte na lyžičku s medom alebo mliekom. Užívajte maximálne 3 krát denne, nie viac ako 2 týždne. Silica je vhodná pri kašli.
kloktanie - 2 kvapky silice zmiešajte v 100 ml vlažnej vody a kloktajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Kloktadlo je vhodné pri zubných neuralgiách.
inhalácia - 7 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri zápaloch horných dýchacích ciest a prechladnutí.
krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný pri reume a na svrbenie pokožky.
neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na svalové bolesti.
kontraindikácie - nevhodné pre deti do 5 rokov, nepoužívať pri homeopatickej liečbe
organicfacts.net, hanus.sk