
Levanduľová silica má charakteristickú vôňu levandule s gáfrovým nádychom a je výborná na popáleniny (aj po slnku), ochorenia dýchacích ciest, akné, ekzémy, nespavosť i migrény. Získava sa destiláciou čerstvých kvetov a stoniek vodnou parou.
Levanduľové kvety sú známe svojou upokojujúcou vôňou a už niekoľko storočí sa používajú na výrobu potpourri (zmes prirodzene voňajúcich prírodných materiálov). Latinský názov levandule je Lavare, čo znamená „prať“. Je to preto, že levanduľové kvety a levanduľový éterický olej boli od pradávna používané Rimanmi, Peržanmi, Grékmi a Egypťanmi ako prísady do kúpeľa a parfumov.
Éterické oleje extrahované z levandule obsahujú zložky linalylacetát, gáfor, linalol, 1,8-cineol, borneo.
Levanduľová silica - účinky
Levanduľová silica podporuje hojenie rán
Levanduľová silica je vynikajúci éterický olej, ktorý musíte mať vždy po ruke, pretože pomáha liečiť menšie rany, modriny a popáleniny. Podporuje syntézu kolagénu a lieči kožné tkanivá. Stačí natrieť niekoľko kvapiek levanduľovej silice na pomliaždenú oblasť alebo na popáleninu, aby sa zvýšil krvný obeh a hojenie. Môže sa tiež použiť na upokojenie podráždenia kože, porezaní žiletkou a spálenia pokožky slnkom.
Levanduľová silica pomáha liečiť akné i ekzém
Levanduľová silica sa používa proti rôznym kožným poruchám, ako je ekzém, psoriáza a ďalšie zápalové stavy. Pridáva sa tiež do harmančekového oleja na potlačenie ekzému.
Čistý levanduľový éterický olej inhibuje (spomaľuje) rast baktérií, ktoré spôsobujú počiatočnú infekciu akné, pomáha regulovať nadmerné vylučovanie mazu hormonálnou manipuláciou a môže zmierniť príznaky zjazvenia po začatí hojenia akné. Pridanie malého množstva levanduľového éterického oleja do iných krémov alebo mastí na pokožku môže výrazne zvýšiť potenciál pre liečenie.
Levanduľová silica zmierňuje úzkosť a stres
Aplikácia niekoľkých kvapiek levanduľovej silice na vaše spánky môže poskytnúť určitú úľavu od migrény, bolesti hlavy, depresie, nervového napätia a emocionálneho stresu. Do vody do kúpeľa môžete pridať aj niekoľko kvapiek levanduľového oleja, aby ste znížili nervové vyčerpanie a nepokoj. Dôvodom je, že terpenoidy, ako je linalool a linalylacetát, prítomné v éterickom oleji levandule, majú silné anxiolytické schopnosti. Silica je vynikajúcim tonikom (povzbudzujúcou látkou) pri problémoch s úzkosťou. Viaceré štúdie naznačujú, že perorálne podávanie levanduľových prípravkov znižuje úzkosť.
Levanduľová silica zmierňuje ochorenia dýchacích ciest
Levanduľová silica sa široko používa na rôzne respiračné problémy vrátane infekcie hrdla, hrtana, chrípky, kašľa, prechladnutia, astmy, zápalu dutín, bronchitídy, čierneho kašľa a angíny. Môžete ju použiť v aromadifúzore alebo si ju môžete lokálne aplikovať na pokožku krku, hrudníka a chrbta. Pridáva sa tiež do mnohých odparovačov a inhalátorov, ktoré sa bežne používajú na prechladnutie a kašeľ. Stimulačná povaha levanduľového éterického oleja môže tiež uvoľniť hlien a zmierniť jeho hromadenie, čím sa urýchľuje proces regenerácie a pomáha telu prirodzene odstraňovať hlien a iný nežiaduci materiál. Para levanduľového éterického oleja má tiež antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu bojovať s infekciami dýchacích ciest.

Levanduľová silica - použitie
Levanduľovú silicu môžete použiť ako:
vnútorné použitie - 2 kvapky silice rozmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne 3 krát denne, nie viac ako 2 týždne. Nápoj je vhodný pri kŕčoch.
kúpeľ - 7 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri nervovom vypätí, migréne, nespavosti a má protizápalové účinky na pokožke.
pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na akné a má dezinfekčné účinky.
vlasový parazit - vlasy pokvapkajte silicou alebo aplikujte silicu cez malý rozprašovač. Dlhšie vlasy vypnite do hora a vlasovú časť hlavy zakryte priesvitnou potravinovou fóliou. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom zmyte vlasy šampónom. Tento úkon opakujte 2x do týždňa. Doba vývinu dospelej vši z hnidy (malé vajíčka prichytené pevne na vlase) je 5-6 dní. Silica je vhodná na vši detské.
krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na ekzém, podporu hojenia rán a reumu.
neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na menšie popáleniny (zabraňuje vytvoreniu pľuzgierov a urýchľuje hojenie), ekzém, hnisavé rany, potieranie spánkovej časti hlavy pri migréne, poštípanie hmyzom.
liehový roztok - 3 kvapky silice pridajte do 10 ml fľašky s liehom a premiešajte. Vatovým tampónom si ošetrujte postihnuté miesto. Liehový roztok je vhodný na herpes.
iné využitie - ako ochrana pred kliešťami - nakvapkajte si silicu na zápästie a členky nôh
organicfacts.net, hanus.sk