Kajeputova

Kajeputová silica má sviežu, eukalyptovo gáfrovú vôňu s terpenickým nádychom a je vhodná na ochorenia kože, bolesti zubov i na herpes. Získava sa destiláciou mladých výhonkov a listov vodnou parou.

Kajeput strom je všeobecný názov používaný pre určitú klasifikáciu stromu, ktorý má bielu špongiovú kôru, ktorá je flexibilná a kmeň sa môže ľahko odlupovať. Strom kajeput je z rodu Melaleuca, pôvodom z Austrálie a je v Severnej Amerike bežne známy ako čajovníkový strom. Podobné subtropické stromy z čeľade eukalyptov sú vždyzelené stromy so špicatými listami a bielymi, červenými alebo zelenými kvetmi. Austrálsky domorodci často používali kôru stromu kajeput na štíty, kanoe i ako strešný materiál.

Éterické oleje extrahované z kajeputu obsahujú zložky 1,8-cineol, alfa+beta-pinén, alfa-terpineol, beta-eudesmol.


Kajeputová silica - účinky

Kajeputová silica zmierňuje bronchitídu

Kajeputová silica je v domácnosti nevyhnutná a musíte ju mať vždy po ruke v prípade bronchitídy a chrípky. Poskytuje okamžitú úľavu pri plnom nose, kašli, infekciách a následnom zápale hrdla a dýchacích ciest, ako je hrtan, hltan a bronchitída (zápal priedušiek). Pomáha znižovať horúčku bojom proti infekciám a stimuláciou potu, ktorý ochladzuje telo.

Kajeputová silica zmierňuje bolesť

Kajeputová silica má analgetický charakter, čo znamená, že zmierňuje pocity bolesti. Ak sa aplikuje lokálne, napríklad na infikovaný zub v prípade bolesti zubov alebo trením na čele v prípade bolesti hlavy, poskytuje rýchlu úľavu.

Neuralgia je veľmi bolestivé ochorenie, pri ktorom takmer celá oblasť ústnej dutiny vrátane krku, uší, mandlí, spodnej časti nosa, hrtanu a hltanu a okolitých oblastí trpí silnou bolesťou. Táto bolesť je spôsobená kompresiou glosofaryngu alebo deviateho lebečného nervu okolitými krvnými cievami, ktoré majú tendenciu napučiavať. Týmto spôsobom môže kajupový olej poskytnúť obrovskú úľavu. Ako analgetikum znižuje pocit bolesti na jednej strane, zatiaľ čo na druhej strane ochladzuje a uvoľňuje krvné cievy, čím znižuje ich opuch a zmierňuje tlak na deviaty kraniálny nerv, čím poskytuje okamžitú úľavu od bolesti.

Kajeputová silica udržuje zdravú pokožku

Kajeputová silica vyhladzuje a rozjasňuje pokožku a zároveň chráni pokožku pred infekciami, ako je furunkulóza (vredovitosť), preto sa vo veľkej miere používa v kozmetike a antiseptických krémoch. Tiež tónuje pokožku a preto sa používa ako všeobecná pleťová voda.

Kajeputova1

Kajeputová silica - použitie

Kajeputovú silicu môžete použiť ako:

inhalácia - 7 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri bronchitíde.

kúpeľ - 9 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri poraneniach pokožky.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná pri ochoreniach kože.

vlasový parazit - vlasy pokvapkajte silicou alebo aplikujte silicu cez malý rozprašovač. Dlhšie vlasy vypnite do hora a vlasovú časť hlavy zakryte priesvitnou potravinovou fóliou. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom zmyte vlasy šampónom. Tento úkon opakujte 2x do týždňa. Doba vývinu dospelej vši z hnidy (malé vajíčka prichytené pevne na vlase) je 5-6 dní. Silica je vhodná na vši detské.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém má antiseptické účinky.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na bolesť zubov, zápal ďasien, ochorenia kože i na herpes.

liehový roztok - 3 kvapky silice pridajte do 10 ml fľašky s liehom a premiešajte. Vatovým tampónom si ošetrujte postihnuté miesto. Liehový roztok je vhodný na herpes.

upozornenie - len na vonkajšie použitie

aromaweb.com, en.wikipedia.org, organicfacts.net, hanus.sk