Yzopová silica

Yzopova

Yzopová silica má korenistú, bylinnú gáfrovú vôňu a je vhodná na infekcie dýchacích ciest, angínu, kašeľ, astmu i nádchu. Získava sa destiláciou kvitnúcej vňate vodnou parou.

Yzop lekársky (Hyssopus Officinalis) je aromatický, plazivý poloker dosahujúci výšku 20–50 cm. Rastie hlavne v stredomorskej oblasti a bol v staroveku známy ako svätá alebo posvätná bylina.

Éterické oleje extrahované z yzopu obsahujú zložky pinokampfén, izopinokampfén, a-pinén.

Yzopová silica - účinky

Yzopová silica zlepšuje hojenie rán

Pri každom zranení alebo odretí, je nutné ranu ošetriť, aby sa nestala septickou. Pokiaľ sa poraníte železným predmetom, je tu šanca, že sa rana nakazí tetanom. Yzopová silica používaná na rany nám môže pomôcť vyhnúť sa obom uvedeným situáciám. Pretože ide o antiseptickú látku, zabraňuje vývoju infekcií v ranách a zároveň pomáha k rýchlejšiemu hojeniu rán.

Yzopová silica pomáha liečiť angínu, kašeľ i nádchu

Yzopová silica má výbornú vlastnosť a tou je, že uľahčuje vykašliavanie. Je to dobrý prostriedok na uvoľnenie hlienu, ktorý bol pevne uložený v dýchacích cestách. To udržuje dýchací systém v teple a zastavuje ďalšie ukladanie hlienu v ňom. Okrem toho pomáha liečiť infekcie spôsobené nachladnutím.

Je veľmi účinný proti ochoreniam spôsobeným vírusovými infekciami, ako sú kašeľ, prechladnutie, chrípka, príušnice, angína a bolesti v krku, ako aj proti bronchitíde i astme.

Yzopová silica zmierňuje reumu

Pretože olej z yzopu zlepšuje a podporuje obeh, pomáha liečiť choroby spojené so slabým obehom, ako je reumatizmus, artritída, dna a opuch.

Yzopova1

Yzopová silica - použitie

Yzopovú silicu môžete použiť ako:

kloktanie - 3 kvapky silice zmiešajte v 100 ml vlažnej vody a kloktajte maximálne trikrátdenne, nie viac ako dva týždne. Kloktadlo je vhodné pri angíne.

inhalácia - 5 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri infekciách horných dýchacích ciest, nádche a astme.

kúpeľ - 7 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri depresii a nadmernom potení.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na zlepšenie hojenia rán.

krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný na reumu a proti nadmernému poteniu.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na podporu hojenia rán na pokožke.

liehový roztok - 3 kvapky silice pridajte do 10 ml fľašky s liehom a premiešajte. Vatovým tampónom si ošetrujte postihnuté miesto. Liehový roztok je vhodný na herpes.

upozornenie - pri vonkajšom použití je potrebné silicu riediť s rastlinným olejom

organicfacts.net, hanus.sk