
Šalviová silica má charakteristickú intenzívnu bylinnú vôňu s gáfrovým nádychom, má antimykotické a protizápalové účinky a je vhodná na angínu i kašeľ. Získava sa destiláciou čiastočne usušenej vňate vodnou parou.
Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je 30-70 cm vysoký poloker široko využívaný v medicíne aj v kuchyni. Celá rastlina špecificky príjemne vonia. Vysušená rastlina je bledozelená, príjemne vonia a je štipľavo-horká. Šalvia sa pestuje v záhradkách.
Éterické oleje extrahované zo šalvie obsahujú zložky alfa+beta tujón, pogostol, gáfor, 1,8-cineol.
Šalviová silica - účinky
Šalviová silica má antimykotické účinky
Šalviová silica je schopná interne aj externe inhibovať plesňové infekcie a poskytuje úľavu od plesňových infekcií, ako je úplavica, kožné choroby, atletická noha alebo dermatitída. Zároveň poskytuje aj ochranu proti plesňovým infekciám.
Šalviová silica má antimikrobiálne účinky
Šalviová silica poskytuje ochranu pred mikrobiálnymi infekciami rovnako ako pred plesňovými. Preto môžete chrániť malé rany alebo poranenia pred rozvojom dráždivých alebo potenciálne nebezpečných infekcií. Zároveň slúži ako antiseptikum na rany, chirurgické rezné rany, postnatálne poranenia i vredy.
Šalviová silica má antibakteriálne účinky
Táto silica je rovnako užitočná pri potláčaní bakteriálnych infekcií, pretože ničí baktérie a inhibuje ich rast v tele. Táto vlastnosť sa dá tiež použiť na liečenie chorôb, ako sú bakteriálne infekcie v ušiach, nose, krku, očiach, pohlavných orgánoch, močovej trubici, hrubom čreve, črevách, ako aj na koži a v ranách.
Šalviová silica má protizápalové účinky
Šalviová silica znižuje zápal na pokožke, zápal spôsobený horúčkou a zabraňuje vstupu jedovatého materiálu do krvného riečišťa. Znižuje tiež účinky nadmernej intoxikácie a omamných látok, požitie nadmerného množstva slaných alebo korenených jedál. Jedna štúdia naznačuje, že pomáha liečiť zápaly v žalúdku, črevách a vylučovacom trakte.
Šalviová silica zmierňuje angínu i kašeľ
Šalviová silica poskytuje úľavu od kašľa, angíny, prechladnutia a infekcií na hrudníku a dýchacích cestách. Poskytuje tiež úľavu od hromadenia hlienu, ktoré je výsledkom bežného prechladnutia.

Šalviová silica - použitie
Šalviovú silicu môžete použiť ako:
kloktanie - 3 kvapky silice zmiešajte v 100 ml vlažnej vody a kloktajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Kloktadlo je vhodné pri zápale ďasien a angíne.
pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda má protizápalové účinky.
krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém má antimykotické a protizápalové účinky.
neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na herpes, afty, plesňové ochorenia pokožky, nadmerné potenie.
liehový roztok - 3 kvapky silice pridajte do 10 ml fľašky s liehom a premiešajte. Vatovým tampónom si ošetrujte postihnuté miesto. Liehový roztok je vhodný na herpes.
kontraindikácie - nepoužívať v tehotenstve a pri chorobách obličiek
upozornenie - nevhodné pre deti do 6 rokov
organicfacts.net, hanus.sk