Citrónová silica

Citronova

Citrónová silica má typickú sviežu citrónovú vôňu a používa sa na infekcie dýchacích ciest, tráviace ťažkosti, má antibakteriálne a protikŕčové účinky. Získava sa lisovaním čerstvého plodu za studena.

Citróny sú jedným z najpopulárnejších citrusových plodov na svete a sú široko využívané na kulinárske účely. Dodávajú potravinám tiež príjemnú chuť a arómu. Citrónová šťava je navyše jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, pretože je veľmi zdravá, chutná a lacná.

Citrónové ovocie, citrónová šťava a citrónový éterický olej však nie sú rovnaké. Esenciálny olej z citróna (Citrus limon) je aromatickou súčasťou citrónového ovocia. Z tohto dôvodu sú zdravotné prínosy a liečivé vlastnosti citrónovej silice podobné a líšia sa od citrónového ovocia a citrónovej šťavy kvôli svojej koncentrovanej povahe a rôznym hladinám terapeutických chemických zložiek.

Éterické oleje extrahované z citróna obsahujú zložky citral (neral a geranial), delta-limonén, beta-pinén.

Citrónová silica - účinky

Citrónová silica má antibakteriálne účinky

Citrónová silica je jedným z niekoľkých éterických olejov, ktoré môžu zničiť škodlivé baktérie, rastúce na vašej pokožke. Citrónová silica je účinná proti kmeňom baktérií, ako sú Staphylococcus aureus a E. coli, proti baktériám spôsobujúcim infekcie a môže zabrániť vzniku zápalu kože.

Citrónová silica zmierňuje prechladnutie a bolesť v krku

Ak ste nachladnutí alebo máte bolesti v krku, citrónová silica je výborný liek.

Sladká, pikantná vôňa silice upokojuje a uvoľňuje myseľ aj svaly v hrdle. Vitamín C a antioxidačné vlastnosti citrónovej šťavy sú užitočné pri prechladnutí a uľahčujú dýchanie, preto je citrónová silica ideálna v prípade týchto ochorení.

Citrónová silica je vynikajúcim posilnením imunitného systému. Ďalej stimuluje biele krvinky, čím zvyšuje vašu schopnosť bojovať proti chorobám. Tento olej tiež zlepšuje krvný obeh v tele.

Citrónová silica je užitočná na udržanie astmy pod kontrolou, pretože vdýchnutie arómy môže vyčistiť nosové kanáliky a dutiny, čím podporuje dobrý prietok vzduchu a stabilné dýchanie.

Citrónová silica udržuje zdravú pokožku i vlasy

Citrónová silica je dobrý prostriedok na obnovenie lesku matnej pleti. Je to zvieravá a detoxikačná povaha a omladzuje ochabnutú alebo unavene vyzerajúcu pleť. Jej antiseptické vlastnosti pomáhajú pri liečbe akné a rôznych iných kožných porúch. Citrónová silica sa tiež odporúča na zníženie nadmerného množstva mazu na pokožke.

Citrónová silica je účinná aj ako vlasové tonikum. Mnoho ľudí používa tento olej na získanie silných, zdravých a lesklých vlasov. Používa sa tiež na odstránenie lupín.

Citrónová silica zmierňuje úzkosť a stres

Citrónová silica má ukľudňujúci charakter, a preto pomáha pri odstraňovaní duševnej únavy, vyčerpania, závratov, úzkosti, nervozity a nervového napätia. Má schopnosť osviežiť myseľ vytvorením pozitívneho myslenia a elimináciou negatívnych emócií. Vdychovanie tohto oleja pomáha pri zvyšovaní koncentrácie a bdelosti.

Citrónová silica podporuje trávenie

Pretože citrónový éterický olej je výborným liekom proti nadúvaniu, možno ho použiť pri liečbe rôznych žalúdočných problémov, ako sú tráviace ťažkosti, kyslosť a kŕče.

Citronova1

Citrónová silica - použitie

Citrónovú silicu môžete použiť ako:

vnútorné použitie - 3 kvapky silice rozmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Nápoj je vhodný pri podpore trávenia, predmenštruačných problémoch a pri kŕčoch.

inhalácia - 7 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri infekciách horných dýchacích ciest a nádche.

kúpeľ - 9 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri starostlivosti o pleť a strese.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na akné a mastnú pleť.

vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na odstránenie lupín.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na starostlivosť o pleť a na celulitídu.

liehový roztok - 3 kvapky silice pridajte do 10 ml fľašky s liehom a premiešajte. Vatovým tampónom si ošetrujte postihnuté miesto. Liehový roztok je vhodný na herpes.

iné využitie - ako ochrana pred kliešťami - nakvapkajte si silicu na zápästia a členky nôh

upozornenie - po aplikácii sa nevystavujte slnku, pretože je tu možnosť alergickej reakcie

organicfacts.net, hanus.sk