Cajovnikova1

Čajovníková silica má charakteristickú terpenickú, mierne gáfrovú vôňu s koreňovým nádychom a má širokospektrálne využitie - protibakteriálne, protiplesňové i protizápalové. Získava sa destiláciou mladých konárikov a listov vodnou parou.

Čajovníkový strom je pôvodom z juhovýchodného Queenslandu a Nového južného Walesu v Austrálii, a preto je v tejto krajine čajovníkový éterický olej taký populárny. Používali ho pôvodní obyvatelia tohto kontinentu na liečenie už od pradávna. Jeho pôsobivé vlastnosti sa však rozšírili aj do ďalších častí sveta, takže ho možno teraz nájsť aj v medzinárodnom meradle.

Éterické oleje extrahované z čajovníka obsahujú zložky ako sú alfa-pinén, beta-pinén, sabinén, myrcén, alfa phellandrén, alfa-terpinén, limonén, cineol, gama terpinén, para-cymén, terpinolén, linalool, terpineol a alfa-terpineol.

Čajovníková silica - účinky

Čajovníková silica pomáha liečiť akné

Mnoho ľudí trpí kožnými chorobami, ako akné. Akné je výsledkom toho, že olejové žľazy zostávajú neregulované a poškodzujú povrch pokožky a často sa zapália, keď sa kožné žľazy nakazia alebo zablokujú toxínmi a nečistotami. Čajovníková silica má antimikrobiálne účinky, ktoré znižujú výskyt akné. Môže rýchlo vyčistiť mazové žľazy a odstrániť baktérie, čo vedie k hladšej a zdravšej pokožke v prekvapivo krátkom čase.

Čajovníková silica pomáha odstraňovať starecké (vekové) škvrny a jazvy

Mnoho ľudí sa snaží eliminovať vekové škvrny a jazvy a silné antioxidanty nachádzajúce sa v silici môžu tieto problémy rýchlo vyliečiť a pokožka bude vyzerať mladá a hladká. Čajovníková silica môže dokonca pomôcť znížiť výskyt vrások.

Čajovníková silica pomáha odstraňovať lupiny

Stimulačná vlastnosť éterického čajovníkového oleja môže byť veľmi prospešná pri starostlivosti o vlasy. Ak trpíte lupinami alebo vypadávaním vlasov, jednoducho naneste na pokožku hlavy zriedené množstvo silice. Zvýšený prietok krvi, ktorý silica spôsobuje, pomôže vašim folikulom zostať zdravým a tak nebudete trpieť predčasným vypadávaním vlasov. A pretože bude pokožka zdravšia, bude ľahšie udržiavať ju hydratovanú, čím sa zníži množstvo lupín a suchej pokožky.

Čajovníková silica zmierňuje bolesť ucha

Čajovníková silica sa dá lokálne používať takmer na všetky časti tela vrátane zvukovodu. Ľudia trpiaci infekciami uší, a najmä deti, môžu pociťovať bolesť, ktorá je nepríjemná. Padanie niekoľkých kvapiek silice do ucha môže infekciu odstrániť vďaka prirodzenej antibakteriálnej povahe oleja a dokonca môže zmierniť bolesť a urýchliť proces hojenia.

Čajovníková silica je antivírusová

Čajovníková silica poskytuje ochranu proti vírusom. Pomáha tiež liečiť vírusové infekcie, ako je napríklad prechladnutie, chrípka, príušnice, osýpky a kiahne. Vírusové infekcie sú veľmi nebezpečné a často sa opakujú, pretože vírusy môžu prežiť aj vo veľmi drsných podmienkach. Môžu uniesť nepredstaviteľné teplo, chlad a dokonca aj jed, pretože sa okolo nich vyvinie ochranný obal nazývaný „cysta“. Môžu sa usmrtiť iba vtedy, ak sa ich cysta pretrhne použitím konkrétnej zlúčeniny alebo ak sú vystavené extrémnemu teplu, ktoré je nad rámec tolerancie.

Čajovníková silica zmierňuje kašeľ a prechladnutie

Tento éterický olej má stimulačný účinok na sekréciu hormónov, krvný obeh, a čo je najdôležitejšie, na imunitný systém. Posilňuje imunitu a pôsobí ako štít proti mnohým typom infekcií. To je dôvod, prečo je v aromaterapii veľmi populárny, pretože nielenže sa dobre premieša s mnohými inými olejmi, ale môže vám tiež poskytnúť vnútorné výhody, ktoré by inak neboli možné.

Čajovníková silica poskytuje úľavu pri kašli, prechladnutí, bronchitíde a iných súvisiacich problémoch. Ideálna je na inhalovanie, ale môžete si ju nakvapkať na hrudník či vankúš a počas spánku vdychovať jej vôňu. Kloktanie zriedenej silice pomáha pri bolestiach hrdla, ďasien, pri aftách.

Čajovníková silica je protiplesňová

Čajovníková silica je rovnako účinná proti hubovým i plesňovým infekciám ako proti akýmkoľvek bakteriálnym alebo mikrobiálnym infekciám. Inhibuje (zabraňuje) rast húb, plesní a lieči plesňové infekcie pokožky, ako je seboroická dermatitída, mykózy a atletická noha.

Cajovnikova

Čajovníková silica - použitie

Čajovníkovú silicu môžete použiť ako:

kloktanie - 4 kvapky silice zmiešajte v 100 ml vlažnej vody a kloktajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Kloktadlo je vhodné pri bolestiach hrdla, pri boľavom ďasne, aftách, zápachu úst. Kloktanie 2x denne prispieva k potlačeniu rastu baktérií a znižuje sa krvácavosť ďasien.

inhalácia - 10 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri kašli.

kúpeľ - 5-10 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ má ukľudňujúci účinok na unavené svaly a používa sa pri plesňových ochoreniach pokožky.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na akné, vyrážky a mykózy.

vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na odstránenie lupín, plesní a seboroických potiaží.

vlasový parazit - vlasy pokvapkajte silicou alebo aplikujte silicu cez malý rozprašovač. Dlhšie vlasy vypnite do hora a vlasovú časť hlavy zakryte priesvitnou potravinovou fóliou. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom zmyte vlasy šampónom. Tento úkon opakujte 2x do týždňa. Doba vývinu dospelej vši z hnidy (malé vajíčka prichytené pevne na vlase) je 5-6 dní. Silica je vhodná na vši detské.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť priamo na afty, herpes, boľavé ďasná, malé rezné rany, menšie popáleniny, bodnutie komármi a ovadmi, na miesta postihnuté plesňovou infekciou.

liehový roztok - 3 kvapky silice pridajte do 10 ml fľašky s liehom a premiešajte. Vatovým tampónom si ošetrujte postihnuté miesto. Liehový roztok je vhodný na herpes.

tlmenie bolesti - pri bolestiach ucha na predĺžený vatový tampónik pridáme 4 kvapky silice a necháme v uchu pôsobiť tri hodiny, alebo silicu zriedime olivovým olejom (po pôsobení čistého čajovníka v uchu sa pokožka trocha vysuší, preto ju treba premastiť krémom) pri infekcii nechtov potierajte vatovou paličkou namočenou do silice nechtové lôžko, nechajte pôsobiť 5 minút, aplikujeme 2x denne

pre ženy - 4 kvapky silice nakvapkajte na jemne navlhčený vatový tampón. Nechajte pôsobiť vo vagíne aspoň 3 hodiny a opakujte 2x denne do odznenia príznakov, nie viac ako dva týždne. Silica je vhodná pri výtoku z rodidiel alebo pocitoch svrbenia (kandidové infekcie).

iné využitie - šampón s čajovníkovou silicou - k 250 ml šampónu pridajte 10 kvapiek silice, je to výborný prostriedok proti lupinám, plesniam a seboroickým potiažam

organicfacts.net, hanus.sk