Bazalkova

Bazalková silica má intenzívnu sladko-korenistú vôňu a je výborná na infekcie dýchacích ciest, podporu trávenia i bolesť hlavy. Získava sa destiláciou čerstvej kvitnúcej vňate vodnou parou.

Bazalková silica pochádza z rastliny Ocimum basilicum a jej listy a semená sú dôležitými liečivými časťami, ktoré sa pravidelne používa v kuchyni a receptoch na celom svete. Esenciálny olej z bazalky je obľúbený v Európe, strednej Ázii, Indii a juhovýchodnej Ázii.

Olej sa vo veľkej miere používa na kulinárske účely v stredomorskom regióne a stále tvorí účinnú zložku v mnohých talianskych receptúrach, ako je napríklad pesto. Používa sa tiež pri príprave cestovín a šalátov. Bazalka sa v staroveku často používala na rôzne liečebné účely (ajurvédske lieky).

Éterické oleje extrahované z bazalky obsahujú zložky metylchavikol (estragol) min. 65 %, linalool a eugenol.

Bazalková silica - účinky

Bazalková silica podporuje trávenie

Esenciálny olej z bazalky sa používa ako tráviace tonikum. Používa sa ako liek proti nadúvaniu, pretože poskytuje okamžitú úľavu od plynu v žalúdku. Je výrobný tiež proti zápche i kŕčom v žalúdku. Má tiež kolické vlastnosti, a preto sa používa na zmiernenie bolesti v črevách.

Bazalková silica sa môže použiť aj na prevenciu zvracania, najmä ak je zdrojom nevoľnosti pohybová choroba - kinetóza, ale aj z mnohých iných príčin.

Bazalková silica zmierňuje prechladnutie

Bazalková silica je účinná pri poskytovaní úľavy od prechladnutia, chrípky a súvisiacich horúčok. Vďaka svojmu antispasmodickému charakteru sa často používa na zmiernenie príznakov kašľa. Popri svojej funkcii pri zmierňovaní kašľa sa môže použiť aj na zmiernenie príznakov astmy, bronchitídy a sínusových infekcií.

Bazalková silica zmierňuje stres

Vzhľadom k upokojujúcemu charakteru bazalkového éterického oleja sa táto silica bežne používa v aromaterapii. Keď sa vdychuje má osviežujúci účinok, takže sa používa na zmiernenie nervového napätia, duševnej únavy, melanchólie, migrény a depresie. Pravidelné používanie tohto éterického oleja poskytuje duševnú silu a energiu.

Bazalková silica zmierňuje bolesť

Bazalková silica je analgetikum a poskytuje úľavu od bolesti. Preto sa tento éterický olej často používa v prípade artritídy, zranení, popálenín, modrín, jaziev, zranení pri športe, chirurgického zotavenia, výronov a bolestí hlavy.

Bazalková silica udržuje zdravú pokožku

Bazalková silica sa používa aj lokálne a masíruje sa do pokožky. Zvyšuje lesk matnej pokožky i vlasov. Používa sa tiež na liečbu príznakov akné a iných kožných infekcií.

Bazalkova1

Bazalková silica - použitie

Bazalkovú silicu môžete použiť ako:

vnútorné použitie - 2 kvapky silice zmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Nápoj je vhodný pri podpore trávenia a pri kŕčoch.

inhalácia - 5 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri infekciách horných dýchacích ciest, astme a pri kašli.

kúpeľ - 7 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný na zlepšenie koncentrácie, zmiernenie nervového napätia, duševnej únavy, melanchólie, migrény, depresie a poskytuje úľavu od bolesti hlavy.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na akné a upchaté póry.

krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný pri artritíde, zraneniach, popáleninách, modrinách, zraneniach pri športe, chirurgickom zotavení a pri výronoch.

iné využitie - ako ochrana pred kliešťami - nakvapkajte si silicu na zápästia a členky nôh

kontraindikácie - nepoužívať v tehotenstve, počas dojčenia a pri chorobách obličiek

upozornenie - nevhodné pre deti do 6 rokov, pretože silica môže dráždiť detskú citlivú pokožku

organicfacts.net, hanus.sk