Bergamotová silica

Bergamot

Bergamotová silica má sviežu, citrusovú, sladkoovocnú, slabo drevitobylinnú vôňu a používa sa na infekcie dýchacích ciest, zápaly hrdla, kašeľ a má protizápalové účinky. Získava sa lisovaním čerstvého oplodia za studena.

Bergamot je citrusové ovocie, ktorého šupka sa používa na extrakciu éterického oleja. Vedecký názov bergamotu je Citrus aurantium var. alebo Citrus bergamia. Je to tropická rastlina, ale prosperuje aj v Európe.

Jednou z najbežnejších aplikácií bergamotovej silice, o ktorých nemusíte vedieť, je jej použitie pri príprave čierneho čaju. Zaradenie éterického oleja bergamotu do bežného čierneho čaju má názov - Earl Gray!

Éterické oleje extrahované z bergamotu obsahujú zložky alfa-pinén, alfa bergapten, alfa-terpineol, limonén, linalool, linalyl acetát, nerol, neryl acetát, beta bisabolén, geraniol, geraniolacetát a myrcén.

Bergamotová silica - účinky

Bergamotová silica podporuje trávenie

Bergamotová silica aktivuje a zvyšuje vylučovanie tráviacich kyselín, enzýmov a žlče, čím uľahčuje trávenie. Zároveň synchronizuje a reguluje peristaltický pohyb čriev, čím urýchľuje tráviaci proces a redukuje napätie v črevnom trakte. Týmto spôsobom môže tento éterický olej znížiť zápchu, spôsobiť pravidelný pohyb čriev a zabrániť gastrointestinálnym komplikáciám. Okrem toho silica pomáha udržiavať črevo zdravé a znižuje riziko otravy jedlom.

Bergamotová silica zmierňuje kašeľ a prechladnutie

Bergamotová silica je tonikum, čo znamená, že zjemňuje dýchací systém. Je tiež anti-kongestívna a používa sa v odparovačoch na zmiernenie respiračných problémov, najmä pri kašli a prechladnutí. Uľahčuje vykašliavanie a uvoľňuje hlien v dýchacích cestách a pomáha telu eliminovať ho prostredníctvom prírodných ciest, ako je kýchanie a kašeľ, čím sa v prvom rade eliminujú niektoré zárodky a toxíny, ktoré tento stav spôsobili.

Bergamotová silica zároveň uvoľňuje nervy a svaly, čím poskytuje rýchlu úľavu od kŕčov a bolestivých svalových kontrakcií. Môže to byť dôležité aj pre ľudí s chronickým kašľom, respiračnými chorobami alebo astmou, ktorá je podobná spazmodickej reakcii.

Bergamotová silica zmierňuje depresiu a stres

Zložky bergamotového oleja, ako sú alfa-pinén a limonén, sú v prírode antidepresívne a povzbudzujúce. Zlepšením krvného obehu vytvárajú pocit sviežosti, radosti a energie v prípade smútku a depresie.

Flavonoidy prítomné v bergamotovej silici sú tiež veľmi dobrými relaxantmi. Upokojujú nervy a znižujú nervové napätie, úzkosť a stres, čo všetko môže pomôcť liečiť choroby spojené so stresom, ako je vysoký krvný tlak, nespavosť a depresia. Môžu tiež stimulovať aktivitu určitých hormónov v tele, ako je dopamín a serotonín, ktoré vyvolávajú pocity relaxácie.

Bergamotová silica zmierňuje bolesť

Bergamotová silica pomáha znižovať pocit bolesti v tele. Stimuluje vylučovanie určitých hormónov, ktoré znižujú citlivosť nervov na bolesť. Preto je veľmi užitočná v prípade bolesti hlavy, vývrtnutí, svalových bolestí alebo akýchkoľvek iných príznakov/ochorení, ktoré si vyžadujú veľkú dávku analgetických tabliet. To znamená, že sa môžete vyhnúť nebezpečným vedľajším účinkom mnohých liekov proti bolesti, ktoré často majú nepriaznivé vedľajšie účinky a môžu poškodiť pečeň a obličky, ako aj spôsobiť riedenie krvi a nespavosť.

Bergamotová silica má dezinfekčné účinky

Bergamotová silica má antibiotické a dezinfekčné účinky. Má schopnosť inhibovať (znižovať) rast baktérií, vírusov a húb. Môže tiež účinne znižovať infekcie kože ako je psoriáza, lupiny i akné. Pri pravidelnom používaní vo vodnom kúpeli zostane pokožka a vlasy chránené pred infekciami. Lieči tiež infekcie hrubého čreva, čriev, močových ciest a obličiek.

Rovnaké dezinfekčné a antibiotické vlastnosti bergamotového oleja z neho robia tiež dobré antiseptické činidlo. Podporuje nielen rýchle hojenie rán, prasklín v koži a pätách, vredov, ekzémov a svrbenie, ale tiež chráni rany pred septickým vývojom a rozvojom smrteľného tetanu. Taktiež lieči účinky iných infekcií a inhibuje tvorbu nových infekcií.

Bergamot1

Bergamotová silica - použitie

Bergamotovú silicu môžete použiť ako:

vnútorné použitie - 2 kvapky silice rozmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Nápoj je vhodný pri tráviacich a žalúdočných problémoch.

inhalácia - 7 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri infekciách horných dýchacích ciest a zápaloch hrdla.

kúpeľ - 9 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri strese, ochoreniach pokožky a pomáha pri rekonvalescencii po chorobe.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na mastnú pleť, akné a reguluje tvorbu mazu.

vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na odstránenie lupín a silnej produkcie mazu vo vlasovej pokožke.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na ekzém a ako podpora hojenia rán na pokožke.

liehový roztok - 3 kvapky silice pridajte do 10 ml fľašky s liehom a premiešajte. Vatovým tampónom si ošetrujte postihnuté miesto. Liehový roztok je vhodný na herpes.

iné využitie - ako ochrana pred kliešťami - nakvapkajte si silicu na zápästia a členky nôh 

upozornenie - po aplikácii sa nevystavujte slnku, pretože je tu možnosť alergickej reakcie

organicfacts.net, hanus.sk