Škoricová silica

Skoricova

Škoricová silica má charakteristickú škoricovú ostrú, korenistú vôňu a používa sa na zápaly ďasien, svalové bolesti i povzbudzujúce masáže. Získava sa destiláciou čerstvých listov a výhonkov vodnou parou.

Škorica (Cinnamomum zeylanicum) pochádza z tropickej Ázie a používala sa najmä na Srí Lanke a v Indii. Teraz sa krík pestuje takmer vo všetkých tropických oblastiach sveta. Korenie si vďaka veľkému lekárskemu použitiu našlo významné postavenie v tradičných liekoch, najmä v ayurvéde, ktorá je tradičným indickým liečivým systémom.

Éterické oleje extrahované zo škorice obsahujú zložky trans-cinnamal (trans-cinnamaldehyd), cinnamylacetát, eugenol.

Škoricová silica - účinky

Škoricová silica zmierňuje zápaly ďasien

Škoricová silica zmierňuje zápaly ďasien a bolesti zubov. Škorica sa často používa v žuvačkách, pretože je to dobrý osviežovač a zároveň odstraňuje nepríjemný zápach z úst.

Škoricová silica zmierňuje bolesť

Škorica obsahuje protizápalovú látku, takže pomáha odstraňovať stuhnutosť a bolesť svalov a kĺbov. Odporúča sa tiež pri artritíde a je známe, že pomáha pri odstraňovaní bolesti hlavy spôsobenej nachladnutím.

Skoricova1

Škoricová silica - použitie

Škoricovú silicu môžete použiť ako:

kloktanie - 1 kvapku silice zmiešajte v 100 ml vlažnej vody a kloktajte maximálne trikrátdenne, nie viac ako dva týždne. Kloktadlo je vhodné pri zápale ďasien a ústnej dutiny.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na svalové bolesti a na povzbudzujúce masáže (pozor, silne dráždi pokožku).

upozornenie - len na vonkajšie použitie, pretože je tu možnosť podráždenia pokožky. Pri vonkajšom použití je potrebné silicu riediť s rastlinným olejom.

organicfacts.net, hanus.sk