Feniklová silica

Feniklova

Feniklová silica má feniklovú vôňu so sladkým a korenistým nádychom a je výborná na podporu tvorby materského mlieka, pri kolikách, plynatosti a na podporu trávenia. Získava sa destiláciou sušených plodov vodnou parou.

Fenikel je mohutná, až 2 m vysoká rastlina. Má žlté, voňavé kvety a kvitne v letných mesiacoch. Pochádza z južnej Európy. V priebehu rokov sa rozšíril aj do severnej, východnej a západnej hemisféry. Dnes nájdeme voľne vyskytujúci sa fenikel hlavne v Ázií, Severnej Amerike a Európe.

Éterické oleje extrahované z feniklu obsahujú zložky trans-anetol, fenchón, p-cymén, γ-terpinén, alfa-pinén, cineol, limonén, myrcén a metylchavikol.

Feniklová silica - účinky

Feniklová silica podporuje tvorbu materského mlieka

Tento olej hrá dôležitú úlohu pre dojčiace matky. Zvyšuje množstvo mlieka tým, že zvyšuje produkciu hormónu nazývaného estrogén. Toto mlieko zdedí aj niektoré z liečivých a tráviacich vlastností feniklového oleja a chráni dieťa pred nadúvaním a plynatosťou, ktoré sú u dojčiat veľmi bežné.

Feniklová silica podporuje trávenie

Feniklová silica pôsobí na peristaltický pohyb v čreve a pomáha vyčistiť črevá a poskytnúť úľavu od zápchy. Jje dobrým preháňadlom a prospieva pri chronickej aj akútnej zápche. Na rozdiel od syntetických preháňadiel však nemá žiadne vedľajšie účinky a je možné ho pravidelne používať.

Zároveň feniklová silica spôsobuje únik plynov z čriev a môže človeku poskytnúť obrovskú úľavu od problémov, ako je porucha trávenia, bolesť brucha, žalúdka a hrudníka, ako aj zníženie hypertenzie. Ďalšou výhodou je to, že bráni tvorbe ďalších plynov. Je to veľmi dobré pre ľudí s chronickými problémami s plynatosťou.

Feniklová silica je navyše účinná na ničenie červov v tráviacom trakte. Zabíja červy a ich spory v črevách a vylučovacích traktoch. Je to skvelé pre deti, ktoré často trpia parazitickými červami a často čelia podvýžive alebo zakrpatenému rastu.

Feniklová silica pomáha udržiavať zdravý žalúdok i slezinu

Feniklová silica pomáha udržiavať žalúdok zdravý a udržiava normálnu funkciu všetkých sekrécií tráviacich kyselín a žlče. Okrem toho chráni žalúdok pred infekciami a vredmi, a tým zaisťuje celkové zdravie žalúdka.

Slezina hrá v našom tele životne dôležitú úlohu, pretože sa podieľa na tvorbe lymfocytov a červených krviniek. Zdravá slezina vedie k dobrej hladine červených krviniek a zdravšiemu a aktívnejšiemu životu. Feniklová silica pomáha udržiavať slezinu zdravú a chráni tiež pred rôznymi infekciami.

Feniklová silica zmierňuje menštruačné problémy

Ženy, ktoré majú problémy s nepravidelnou, obštrukčnou alebo bolestivou menštruáciou, môžu mať úžitok z feniklovej silice. Stimuluje prietok krvi v panvovej oblasti a maternici a môže stimulovať menštruáciu. Pomáha odstraňovať neprevidenú menštruáciu a robí ju pravidelnou, ale tiež zmierňuje ďalšie príznaky spojené s obdobiami, ako sú bolesti hlavy, bolesť brucha, závraty a zmeny nálad. Pomáha tiež predchádzať predčasnej menopauze.

Feniklová silica zmierňuje kŕče

Ak nie sú kŕče správne liečené, môžu byť smrteľné. Spazmy sú nežiaduce a abnormálne kontrakcie dýchacích ciest, čriev, svalov alebo nervov, ktoré majú za následok nepretržitý kašeľ, čkanie, akútnu bolesť a pocit ťažoby v črevách, kŕče, svalové ťahy, alebo epileptické záchvaty. Ak sa pacient nelieči včas, môže mať v črevách akútnu bolesť alebo môže dôjsť k zástave dýchania v prípade kašľa a čkania a môže dokonca zomrieť. Esenciálny olej z feniklu má relaxačný účinok na nervy, svaly, črevá a dýchací systém a zmierňuje záchvaty spazmodického typu, čím poskytuje rýchlu úľavu pre vyššie uvedené situácie.

Feniklova1

Feniklová silica - použitie

Feniklovú silicu môžete použiť ako:

vnútorné použitie - 2 kvapky silice zmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Nápoj je vhodný pri podpore trávenia.

vnútorné použitie - 2 kvapky silice nakvapkajte na lyžičku s medom alebo mliekom. Užívajte maximálne 3 krát denne, nie viac ako 2 týždne. Silica je vhodná pri suchom kašli, plynatosti, menštruačných problémoch a na podporu tvorby materského mlieka.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný pri plynatosti u detí a na uštipnutie komármi.

iné využitie - ako ochrana pred kliešťami - nakvapkajte si silicu na zápästie a členky nôh

upozornenie - pri vonkajšom použití je potrebné silicu riediť s rastlinným olejom

organicfacts.net, hanus.sk