Cyprusová silica

Cyprusova

Cyprusová silica má gáfrovoterpenickú ihličnatú vôňu a používa sa na infekcie dýchacích ciesť, kašeľ a astmu i menštruačné a klimakterické potiaže. Získava sa destiláciou čerstvého ihličia vodnou parou. 

Cyprus (Cyprusses sempervirens) je vždy zelený ihličnatý strom alebo krík rastúci najmä v teplých oblastiach severnej pologule. V niektorých miestach porasty cyprusov určujú ráz krajiny, napríklad cyprus vždyzelený v oblasti Toskánska.

Éterické oleje extrahované z cyprusu obsahujú zložky ako alfa-pinén, beta-pinén, alfa-terpinén, bornylacetát, karén, gáfén, cedrol, kadén, sabinén, myrcén, terpinolén a linalool, ktoré prispievajú k jeho liečivým vlastnostiam.

Cyprusová silica - účinky

Cyprusová silica zmierňuje kašeľ a prechladnutie

Cyprusová silica zjemňuje dýchacie cesty a zvyšuje účinnosť pľúc. Pomáha odstraňovať hlien nahromadený v dýchacích cestách a pľúcach. Týmto spôsobom uľahčuje dýchanie, keď trpíte kašľom alebo prechladnutím.

Cyprusová silica je močopudná

Cyprusová silica stimuluje močenie, čo sa týka frekvencie aj množstva. A to je veľmi prospešné pre zdravie. Pri močení tvoria tuky takmer 4% objemu moču. Preto čím viac močíte, tým viac tukov strácate. Najdôležitejšou úlohou moču je to, že z tela odstraňuje prebytočnú vodu a toxíny. Ďalej tiež znižuje krvný tlak a pomáha čistiť obličky. Mnohé z bežných liekov na zníženie krvného tlaku sú založené na tomto aspekte močenia.

Cyprusová silica zmierňuje kŕče a posilňuje svaly

Cyprusová silica pomáha pri liečení všetkých druhov kŕčov a problémov s tým spojených. Účinne zmierňuje kŕče v dýchacích cestách a črevách, ako aj svalové kŕče v končatinách. Pomáha posilniť a napnúť svaly v celom tele. Pár kvapiek v kúpeli vám pomôže zregenerovať unavené svaly.

Cyprusová silica pomáha hojiť rany

Vďaka antiseptickým vlastnostiam je cyprusová silica dobrá voľba na ošetrenie vonkajších aj vnútorných rán. Je bežnou súčasťou antiseptických krémov. Táto vlastnosť je spôsobená najmä prítomnosťou gáfénu v éterickom oleji.

Cyprusova1

Cyprusová silica - použitie

Cyprusovú silica môžete použiť ako:

vnútorné použitie - 2 kvapky silice rozmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Nápoj je vhodný pri pri ochoreniach močových ciest.

inhalácia - 7 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri infekciách horných dýchacích ciest a astme.

kúpeľ - 9 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri svalovej únave a klimakterických ťažkostiach.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na mastnú pleť, podporu hojenia rán.

krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný pri reumatizme, celulitíde, hemoroidoch, kŕčových žilách (nie na zapálené a otvorené rany).

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť pri svalovej únave.

iné využitie - má repelentné účinky

kontraindikácie - nepoužívať počas tehotenstva, pri chorobách obličiek a zápale prsnej žľazy

organicfacts.net, hanus.sk