
Pačulová silica má korenistú, sladkobalzamickú, zemito-drevitú vôňu a má výborné antiseptické, protizápalové a upokojujúce účinky. Získava sa destiláciou fermentovaných listov vodnou parou.
Pačuli obyčajná (Pogostemon cablin) je tropická bylina dorastajúca do výšky okolo 70 cm. Pochádza z tropických oblastí Ázie a teraz je rozsiahlo pestovaná najmä v Číne, Indii, Indonézii, Malajzii, na Filipínach a vo Vietname.
Vôňa pačuli je silná, preto je používaná už po stáročia v parfumoch. Využíva sa k tvorbe vône tiež pre výrobky ako papierové utierky, pracie prostriedky, osviežovače vzduchu a rôzne vonné tyčinky.
Éterické oleje extrahované z pačuli obsahujú zložkylfa-patchoulén, beta-patchoulén, alfa-guaian, alfa-bulnesén, karyofylén, norpatchoulenol, pačuli alkohol, seychelén a pogostol.
Pačulová silica - účinky
Pačulová silica má protizápalové účinky
Pačulová silica upokojuje zápal, najmä ak je zápal alebo podráždenie výsledkom horúčky a tiež poskytuje úľavu od horúčky samotnej. To znamená, že je užitočná pri liečení širokého spektra kožných stavov, ako je ekzém, psoriáza, suchá až popraskaná pokožka, a zároveň lieči aj vnútorný zápal, ako je artritída a dna.
Pačulová silica má antiseptické účinky
Pačulová silica chráni rany a vredy pred vývojom infekcií a septikmi. Toto je pravdepodobne najdôležitejšia vlastnosť tohto oleja, pretože malé rany v pokožke môžu viesť k mnohým vážnym infekciám, vrátane tetanu, ak bola rana spôsobená hrdzavým železným predmetom.
Je účinná pri potláčaní rastu a infekcie húb, čím poskytuje ochranu pred niektorými notoricky známymi infekciami, ako je napríklad atletická noha. Plesňové infekcie môžu byť dosť vážne, najmä ak útočia na dýchací systém ich vdychovaním. Esenciálny olej z pačuli je v tomto veľmi cenný a udržuje vaše telo úplne chránené.
Zároveň pomáha urýchliť proces hojenia poranení a rán a tiež urýchľuje blednutie jaziev. Podobne je účinná pri odstraňovaní stareckých škvŕn, akné, kiahní a osýpok.
Pačulová silica má upokojujúce účinky
Pačulová silica má antidepresívne a sedatívne vlastnosti, ktoré sú dobré pre relaxáciu tela podporovaním zdravej a pokojnej noci spánku. Zníženie príznakov nespavosti a dosiahnutie úplného nočného spánku môže zlepšiť vašu kognitívnu funkciu, rýchlosť metabolizmu a náladu.

Pačulová silica - použitie
Pačulovú silicu môžete použiť ako:
kúpeľ - 3 kvapky silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný na regeneráciu pokožky a na upokojenie.
pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda má protizápalové účinky a je vhodná na suchú až popraskanú pleť.
vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na silnú produkciu mazu vo vlasovej pokožke.
krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný jazvy a má protizápalové účinky.
neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na mokvajúci ekzém a má protizápalové účinky.
iné využitie - aromalampa s 3 kvapkami silice pôsobí stimulujúco na nervový systém a povzbudzuje libido
upozornenie - len na vonkajšie použitie
organicfacts.net, hanus.sk