Eukalyptová silica

Eukalyptova

Eukalyptová silica má charakteristickú silnú a výraznú cineolovú vôňu a používa sa na zápaly dýchacích ciest a prínosových dutín, prechladnutie, kašeľ i reumu. Získava sa destiláciou čerstvých listov vodnou parou.

Eukalyptus je vždyzelený mohutný rýchlorastúci strom pôvodne pochádzajúci z Austrálie (kde tvorí 95% lesov) a Malajzie. Rastie na veľmi rozličných stanovištiach od púští po dažďové lesy v trópoch. Má veľký hospodársky, liečebný aj prírodoochranársky význam. Jeho korene rýchlo odčerpávajú vodu z okolia. Pestuje sa najmä pre listy obsahujúce eukalyptový olej.

Éterické oleje extrahované z eukalyptu obsahujú zložky cineol, alfa-pinén, kamfén, borneol.

Eukalyptová silica - účinky

Eukalyptová silica zmierňuje prechladnutie a chrípku

Eukalyptový éterický olej je účinný v boji proti mnohým infekciám dýchacích ciest vrátane nachladnutia, kašľa, výtoku z nosa, bolestí v krku, upchatia nosa, bronchitídy a sínusitídy. Má schopnosť inhibovať (znižovať) baktérie ako S. pneumonia, H. influenza a parainfluenza, ktoré spôsobujú infekcie dutín, horúčku a chrípku. Eukalyptový olej je expektorans - prostriedok uľahčujúci vykašliavanie.

Eukalyptová silica sa používa aj na zmiernenie horúčky a často sa označuje ako „horúčkový olej“. Do teplej vodnej zmesi môžete pridať niekoľko kvapiek rastlinného oleja a často prikladať na čelo, aby ste znížili telesnú teplotu počas vysokej horúčky.

Eukalyptová silica zmierňuje astmu

Protizápalové vlastnosti cineolu v eukalyptovej silici pomáhajú zmierniť astmatické príznaky. Jednoducho vmasírujte 1-3 kvapky oleja (nariedeného v nosnom oleji) na hrudník a upokojujúci účinok arómy a pár upokojí hrdlo a rozšíri krvné cievy, čo do pľúc uvoľní viac kyslíka a tým pomôže obnoviť normálne dýchanie.

Eukalyptová silica zmierňuje bolesť svalov

Prchavý eukalyptový olej má analgetický a protizápalový charakter. Ovplyvňuje reakcie centrálneho aj periférneho nervového systému na škodlivé podnety. Ak trpíte bolesťou svalov, masážny olej v postihnutých oblastiach krúživým pohybom pomáha zmierniť bolesť.

Eukalyptová silica zmierňuje reumu

Eukalyptová silica sa často odporúča pacientom trpiacim reumatizmom, bolesťou v krížovej oblasti, natiahnutými väzmi a šľachami, stuhnutými svalmi, bolesťami, fibrózou a dokonca aj bolesťou nervov. Je stimulantom a pomáha zvyšovať krvný obeh a zmierňuje bolesť. Výskumná štúdia ukázala, že vdychovanie jej výparov znížilo bolesť, opuchy a zápaly u pacientov, ktorí podstúpili totálnu náhradu kolena.

Eukalyptová silica udržuje zdravú ústnu dutinu

Eukalyptový éterický olej je vďaka svojim germicídnym vlastnostiam veľmi účinný proti ochoreniam ústnej dutiny, zubnému plaku, gingivitíde, zápachu z úst a iným zubným infekciám. To je dôvod, prečo sa tak bežne vyskytuje ako účinná látka v ústnej vode, zubnej paste a ďalších výrobkoch na ústnu hygienu.

Eukalyptová silica zmierňuje stres

Eukalyptová silica je stimulant, ktorý pomáha odstraňovať vyčerpanie a duševnú únavu. Bežne sa používa na stimuláciu duševnej činnosti a bdelosti. Keďže éterický olej sa považuje za vazodilatátor, zvyšuje prietok krvi relaxáciou krvných ciev a umožňuje cirkuláciu väčšieho množstva krvi. V podstate viac krvi do mozgu znamená viac energie mozgu.

Eukalyptová silica pomáha pri hojení rán

Keď je eukalyptová silica vystavená vzduchu, vytvorí sa vrstva, vďaka ktorej je olej silným antiseptikom. Preto sa používa na liečenie rán, vredov, popálenín, odrenín a na opary. Je tiež účinná na bodnutie hmyzom. Ďalej chráni otvorenú ranu alebo podráždenú oblasť pred rozvojom infekcií spôsobených mikrobiálnou aktivitou a vystavením vzduchu. Silica tiež údajne urýchľuje opravu rán vo všetkých fázach hojenia.

Eukalyptova1

Eukalyptová silica - použitie

Eukalyptovú silicu môžete použiť ako:

vnútorné použitie - 1 kvapku silice nakvapkajte na lyžičku s medom alebo mliekom. Užívajte maximálne 3 krát denne, nie viac ako 2 týždne. Silica je vhodná pri prechladnutí a nádche.

inhalácia - 7 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri zápale nosových dutín a astme.

kúpeľ - 3 kvapky silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ má povzbudzujúci účinok na nervový systém.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na upchaté póry.

krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný na svalové bolesti a reumu.

iné využitie - k dezinfekcii ovzdušia miestnosti pri infekčných chorobách (výparníky, zvlhčovače vzduchu)

kontraindikácie - nepoužívať pri epilepsii, vysokom krvnom tlaku a užívaní homeopatických liekov

upozornenie - u kojencov a malých detí do troch rokov sa vnútorné a vonkajšie použitie neodporúča, s výnimkou použitia v aromalampe. Silica môže pri vonkajšom použití dráždiť pokožku, preto ju rieďte podľa návodu.

organicfacts.net, hanus.sk