Geraniova

Geraniová silica má výraznú sviežu kvetinovo ružovú vôňu s korenistým nádychom a má protizápalové a hojivé účinky, je výborná na lupiny, ekzém i herpes. Získava sa destiláciou čerstvej vňate vodnou parou.

Geránium alebo pelargónia (muškát) je rod jednoročných alebo trvalých rastlín, bylín až polokrov alebo kríkov obsahujúcich asi 240-300 druhov zahrnutých v čeľadi pakostovité (Geraniaceae), ktoré možno nájsť väčšinou v tropických a subtropických oblastiach, predovšetkým v južnej Afrike. Muškát je používaný ako okrasná kvetina, ale aj v parfumérii, ako liečivá a farbiarska rastlina, či na ochutenie pokrmov.

Éterické oleje extrahované z pelargónie obsahujú zložky ako sú alfa-pinén, myrcén, limonén, mentón, linalool, geranylacetát, citronellol, geraniol a geranyl butyrát.

Geraniová silica - účinky

Geraniová silica urýchľuje hojenie

Geraniová silica má vlastnosti, ktoré bránia rozvoju baktérií alebo mikróbov v ránach a tiež vás chránia pred rozvojom infekcií. Toto posilnenie imunitného systému umožňuje obranným bunkám tela sústrediť sa skôr na vnútorné nebezpečenstvá, namiesto toho, aby boli oslabené toxínmi na koži. Urýchľuje proces hojenia rán, jaziev a rán po chirurgických zákrokoch tým, že uľahčuje krvný obeh pod povrchom pokožky a zároveň napomáha pri rovnomernej distribúcii melanínu.

Geraniová silica zastavuje krvácanie

Geraniová silica môže zastaviť krvácanie dvoma spôsobmi. Po prvé, ako adstringent spôsobuje stiahnutie krvných ciev a pomáha pri zastavení toku krvi. Po druhé, ako hemostatikum (liek na zastavenie krvácania) urýchľuje zrážanie krvi, čo napomáha pri hojení rán a zabraňuje toxínom vniknúť do krvného riečišťa cez otvorené rany.

Geraniová silica zmierňuje menštruačné ťažkosti

Geraniová silica je vynikajúci prostriedok na liečenie mnohých zdravotných problémov žien od nával horúčavy a úzkosti počas menopauzy a menštruačných kŕčov. Pôsobí ako tonikum (má povzbudzujúce účinky) a antidepresívum. Tradične sa používa na stabilizáciu hormonálnych hladín počas menopauzy pôsobením na kôru nadobličiek.

Geraniová silica zmierňuje nervové vypätie

Vplyv pelargónie na nervový systém je dobre známy a rastlina sa týmto spôsobom používa už celé generácie. Má upokojujúce vlastnosti, odvodené z organických zlúčenín, ktoré pozitívne ovplyvňujú endokrinný systém a pomáhajú vyrovnať hormóny, ktoré spôsobujú stres a úzkosť. Kúpeľ môže rýchlo zmierniť nepríjemnú náladu a preplnenú myseľ.

Geraniová silica udržuje zdravú pokožku i vlasy

Ak hľadáte prírodný prípravok na čistenie pleti a tonikum, vyberte si éterický olej z pelargónie. Pomáha napnúť a tónovať pokožku, normalizovať tvorbu mazu a tým bráni vzniku akné.

Podporuje rast vlasov, pretože reguluje vylučovanie mazu na pokožku hlavy a zároveň tak bráni vzniku lupín.

Geraniova1

Geraniová silica - použitie

Geraniovú silicu môžete použiť ako:

kúpeľ - 4 kvapky silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri nervovom vypätí, predmenštruačných a klimakterických stavoch a pri starostlivosti o pleť.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na všetky typy pleti, akné a normalizuje tvorbu mazu.

vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na odstránenie lupín.

vlasový parazit - vlasy pokvapkajte silicou alebo aplikujte silicu cez malý rozprašovač. Dlhšie vlasy vypnite do hora a vlasovú časť hlavy zakryte priesvitnou potravinovou fóliou. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom zmyte vlasy šampónom. Tento úkon opakujte 2x do týždňa. Doba vývinu dospelej vši z hnidy (malé vajíčka prichytené pevne na vlase) je 5-6 dní. Silica je vhodná na vši detské.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na starostlivosť o pleť a celulitídu, má hojivé účinky.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na podporu hojenia rán, herpes, ekzém, malé popáleniny nižšieho stupňa i na hnisavé zubné lôžko.

liehový roztok - 3 kvapky silice pridajte do 10 ml fľašky s liehom a premiešajte. Vatovým tampónom si ošetrujte postihnuté miesto. Liehový roztok je vhodný na herpes.

iné využitie

  • pri potení nôh - potrieť chodidlá navlhčeným vatovým tampónom s geraniovou silicou
  • ako ochrana pred kliešťami - nakvapkať silicu na zápästie a členky nôh

upozornenie - len na vonkajšie použitie. Možno riediť vodou. Pri citlivej pokožke môže vyvolať podráždenie.

cs.wikipedia.org, organicfacts.net, hanus.sk