Medovkova

Medovková silica má mierne sladkú, bylinnú medovkovú vôňu, zmierňuje kŕče, pomáha upokojiť neurózy i zápal a výborne sa hodí na tráviace i menštruačné problémy. Získava sa destiláciou čerstvej alebo čiastočne vysušenej vňate vodnou parou.

Medovka (Melissa officinalis) pochádza z okolia východného pobrežia Stredozemného mora. Na Slovensku ju poznáme v záhradnej alebo poľnej kultúre. Má široké využitie ako v medicíne aj v kuchyni.

Éterické oleje extrahované z medovky obsahujú zložky trans-Ocimén, citronellal, karyofylén, cermakrén, geranial, geranylacetát, cis-ocimén, oktanón, linalool, beta-Bourbonén, metylheptenón, cis-3-hexanol, oktanol, oktanol, kopaén, alfa-humulén, nerál, delta-kadén, gama-kadén, nerol a geraniol.

Medovková silica - účinky

Medovková silica podporuje trávenie

Medovková silica pomáha pri hladkom fungovaní žalúdka a tráviaceho procesu. Pomáha hojiť rany alebo vredy v žalúdku, udržiava správny prísun žalúdočných štiav a žlče do žalúdka, tónuje a chráni ho pred infekciami. Je veľmi účinná pri vylučovaní plynov znižovaním napätia v brušných svaloch a odstraňovaním nadúvania a kŕčov. Medovková silica má antibakteriálne vlastnosti a je účinná pri inhibícii (znižovaní) bakteriálnych infekcií v črevách.

Medovková silica zmierňuje menštruačné problémy

Mnoho problémov súvisiacich s menštruáciou a predmenštruačným syndrómom (PMS) je možné liečiť pomocou medovkovej silice. Patria sem problémy ako upchaté vajcovody, nepravidelná menštruácia, bolesť a extrémna únava počas období, predčasná menopauza, podráždenie a depresia po menopauze.

Medovková silica zmierňuje kŕče

Medovková silica, ktorá je účinným sedatívnym a relaxačným olejom, môže rýchlo zmierniť spazmy (kŕče) vo všetkých častiach tela. Spazmus je nadmerná kontrakcia tela, ku ktorej môže dôjsť v dýchacích, svalových, nervových a tráviacich systémoch. Môže viesť k ťažkému kašľu, svalovým kŕčom, dýchavičnosti a silným bolestiam brucha. Spazmy treba brať veľmi vážne, pretože v extrémnych prípadoch môžu byť smrteľné.

Medovková silica pomáha upokojiť neurózy i zápal

Esenciálny medovkový olej sa tiež považuje za nervovú látku. To znamená, že slúži ako tonikum pre nervový systém, udržuje ho zdravý, správne fungujúci a bráni nervovým poruchám. Problémy, ako sú závraty, nervozita a kŕče, sa dajú liečiť pomocou tejto silice.

Táto silica je vhodná na upokojenie zápalu, úzkosti, nervozity, traumy a šoku. Podporuje spánok, uvoľňuje telo, myseľ a dušu a zároveň prináša pocity pokoja a spokojnosti. V minulosti sa používala na pomoc vojakom pri relaxácii a zmierňovaní únavy a stresu z boja.

Medovkova1

Medovková silica - použitie

Medovkovú silicu môžete použiť ako:

vnútorné použitie - 2 kvapky silice rozmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne 3 krát denne, nie viac ako 2 týždne. Nápoj je vhodný pri tráviacich problémoch, kolikách a menštruačných problémoch.

kúpeľ - 7 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri migréne a srdcových neurózach.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je má dezinfekčné a hojivé účinky.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém má hojivé účinky.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na podporu hojenia rán a potieranie spánkovej časti hlavy pri migréne.

organicfacts.net, hanus.sk, sk.wikipedia.org