Vetiverova

Vetiverová silica má veľmi stabilnú, zemito-drevitú sladkú vôňu a je vhodná na reumu, svalové i kĺbové bolesti a nervové poruchy. Získava sa destiláciou na slnku sušených koreňov vodnou parou.

Vetiver (Vetiveria zizanoides) je druh tropickej trávy, pochádzajúca z Indie a má chladivý účinok na telo i myseľ. Vysušená tráva a jej korene sa používajú na zaizolovanie bočných panelov domov a okien, pretože ochladzuje a dodáva vlhkosť vzduchu. Z tohto dôvodu jej dopyt v lete nadmerne rastie, najmä vo vlhkých oblastiach, ako je India a jej susedné krajiny.

Éterické oleje extrahované z vetiveru obsahujú viac ako 100 zložiek: vetiven, vetivon, vetivenol, vetivenon, vetiverol, khusinol.

Vetiverová silica - účinky

Vetiverová silica zmierňuje poranenia pokožky

V tropických krajinách ako India a jej susedných krajinách, mikróby a baktérie rastú veľmi rýchlo v dôsledku priaznivého horúceho a vlhkého podnebia v týchto regiónoch. Rany sa v týchto miestach najpravdepodobnejšie dostanú do sepsy, pretože v nich je veľa baktérií. Tento olej účinne zastavuje rast Staphylococcus aureus, baktérií zodpovedných za spôsobenie sepsy a eliminuje ich. Silicu môžete nanášať zvonka na rany, aby ste ich chránili pred sepsou.

Vetiverová silica pomáha odstraňovať jazvy

Vetiverová silica je cicatrizant (látka podporujúca hojenie jaziev) a urýchľuje vymiznutie jaziev a iných známok poškodenia na pokožke. Podporuje tiež rast nových tkanív v postihnutých miestach, ktoré nahrádzajú odumreté a sfarbené tkanivá a pomáha dosiahnuť jednotný vzhľad. Je užitočná aj na strie vznikajúce počas tehotenstva, tukové trhliny, na jazvy zanechané po kiahňach a popáleninách.

Vetiverová silica zmierňuje reumu

Vetiverová silica pomáha zmierniť bolesť stuhnutých kĺbov spôsobenú reumou či artritídou a zároveň zmierňuje svalové bolesti. Pomáha taktiež zmierniť bolesť pri vykĺbeniach a vyvrtnutiach.

Vetiverová silica zmierňuje nervové poruchy

Vetiverová silica sa postará o nervy a udržuje ich dobré zdravie. Taktiež lieči poškodenie nervov spôsobené šokom, strachom a stresom. Okrem toho pomáha zbaviť sa nervových porúch, trápení, epileptických a hysterických záchvatov i neurotických porúch, ako je Parkinsonova choroba.

Vetiverová silica zmierňuje psychické poruchy

Vetiverová silica je sedatívum. Upokojuje nervové podráždenie, utrpenie, kŕče a emočné výbuchy, ako sú hnev, úzkosť, nepokoj a nervozita. Je výborná dokonca aj pacientov trpiacich nespavosťou.

Vetiverova1

Vetiverová silica - použitie

Vetiverovú silicu môžete použiť ako:

kúpeľ - 8 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri starostlivosti o pokožku a pri stavoch úzkosti.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na mastnú pleť, akné a má regeneračné a zvláčňujúce účinky.

krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný na strie, svalový a kĺbový reumatizmus, má regeneračné účinky na pokožke.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na svalové bolesti a reumu.

iné využitie - silica má repelentné účinky

upozornenie - len na vonkajšie použitie

organicfacts.net, hanus.sk