
Tymianová silica má bylinnú prenikavú vôňu a má výrazné účinky proti vírusom, baktériám a plesniam. Získava sa destiláciou čiastočne vysušenej vňate vodnou parou.
Tymian (Thymus vulgaris) je obyčajná bylina dorastajúca do výšky 40 cm a šírky 15-30 cm. Pochádza z južnej Európy od západného Stredomoria po južné Taliansko. Zvyčajne sa používa ako korenie. Okrem toho sa tymián používa aj ako bylinný liek. Je mierne korenistejší ako oregano a sladší ako šalvia.
Éterické oleje extrahované z tymianu obsahujú zložky alfa-tujón, alfa-pinén, gáfén, beta-pinén, para-cymén, alfa-terpinén, linalool, borneol, beta-kryofylén, tymol a karvacrol.
Tymianová silica - účinky
Tymianová silica zabíja baktérie
Tymianová silica obsahuje zložky, ktoré poskytujú antibakteriálne účinky. Tak bráni rastu baktérií v tele a zabíja i udržiava baktérie mimo tela. To je zvlášť výhodné pri liečbe bakteriálnych infekcií, ako je B-kolitída, obličková kolika, bakteriálne infekcie v genitáliách a močovej trubici, črevách a dýchacích cestách, ako aj pri vonkajších ranách. Esenciálny olej z tymianu je dobrý antiseptický prostriedok a chráni rany pred infekciami.
Tymianová silica zmierňuje reumu
Za reumatizmom, artritídou a dnou existujú dva hlavné dôvody. Prvým je nesprávny alebo upchatý obeh a druhým je zvyšujúca sa koncentrácia toxínov, ako je kyselina močová v krvi. Tymianová silica dokáže vyriešiť obidva tieto problémy. Pretože je diuretikum, zvyšuje močenie a pomáha pri odstraňovaní toxínov z tela. Ako stimulant aktivuje krvný obeh, čím tento problém vyrieši samostatne. Protizápalové vlastnosti tymolu sú dobre známe a v niektorých druhoch tymianového oleja je až 70% tymolu. Táto silná zlúčenina môže pomôcť zmierniť bolesť kĺbov a podporiť lepší rozsah pohybu, pričom tiež podporuje tok krvi do týchto oblastí, vďaka čomu sa cítite silnejší a lepšie ovládate svoje artritické príznaky.
Tymianová silica má protikŕčové účinky
Spazmy (kŕče) sú nežiaduce a nadmerné mimovoľné kontrakcie, ktoré sa môžu vyskytovať v dýchacích cestách, nervoch, svaloch, črevách alebo iných orgánoch a môžu viesť ku kašľu, kŕčom, epileptickým alebo hysterickým záchvatom. A zároveň spôsobujú svalové bolesti, bolesti brucha a čriev.
Tymianová silica podporuje trávenie
Plyny, ktoré sa hromadia v žalúdku a črevách, nie sú také nevinné, ako sa javia. Ich účinok sa neobmedzuje iba na nepríjemné pachy. Môžu vás obrať o vašu chuť do jedla i o spánok, môžu zvýšiť krvný tlak, ohrozovať srdce, spôsobiť silné bolesti brucha, kŕče, vracanie, bolesti hlavy a nevoľnosť. V extrémnych prípadoch môže nadmerný plyn dokonca ohroziť váš život. Preto sa s plynom musí zaobchádzať opatrne a musí sa s ním včas zaobchádzať. Esenciálny olej z tymianu, ktorý je liečivým a antispazmodickým, núti odstraňovanie plynov prostredníctvom pohybu smerom nadol (pohyb smerom nahor je veľmi nebezpečný) a nedovoľuje im znova sa hromadiť.
Tymianová silica zmierňuje infekcie dýchacích ciest
Ak trpíte nachladnutím a kašľom, musíte nájsť expektorant (liek na uvoľnenie hlienu) a éterický olej z tymianu je skvelý. Pomáha liečiť infekcie, ktoré spôsobujú kašeľ a prechladnutie. Pomáha tiež liečiť sinusitídu, bronchitídu, faryngitídu (zápal hltanu) i zápal hrtana a iné infekcie.
Tymianová silica zmierňuje stres i depresiu
Tymianová silica je populárny aromaterapeutický olej z mnohých dôvodov, ale predovšetkým kvôli jej schopnostiam zmierniť stres. Vdýchnutie tymianového oleja alebo lokálne aplikovanie zriedeného oleja na spánky, hrudník alebo krk vám môže pomôcť znížiť celkovú hladinu stresu a napätia. Zároveň pôsobí tymianová silica ako antidepresívum.

Tymianová silica - použitie
Tymianovú silicu môžete použiť ako:
vnútorné použitie - 1 kvapku silice rozmiešajte v 100 ml chladnej, prípadne vlažnej vody a pomaly po dúškoch vypite. Užívajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Nápoj je vhodný pri podpore trávenia a poruchách črevnej mikroflóry (nie dlhodobo).
kloktanie - 2 kvapky silice zmiešajte v 100 ml vlažnej vody a kloktajte maximálne trikrát denne, nie viac ako dva týždne. Kloktadlo je vhodné pri zápale ústnej dutiny a bolestiach hrdla.
inhalácia - 5 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri infekciách horných dýchacích ciest.
kúpeľ - 5 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ je vhodný pri depresiách, únave a proti vírusom.
vlasová voda - 2-5 kvapiek silice pridajte do pohára s 50 ml vody, premiešajte a vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí vlasov. Nechajte päť minút pôsobiť a opláchnite. Vlasová voda je vhodná na odstránenie lupín.
krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný na svalový a kĺbový reumatizmus, plesňové ochorenia.
tlmenie bolesti - do 20 ml olivového oleja pridajte 5-10 kvapiek silice a premiešajte. Vatový tampónik namočte do oleja a nechajte v uchu pôsobiť. Olej je vhodný pri bolestiach ucha.
kontraindikácie - nepoužívať pri chorobách obličiek a pečene
upozornenie - pri vonkajšom použití je potrebné silicu riediť s rastlinným olejom, pretože je tu možnosť podráždenia pokožky.
organicfacts.net, hanus.sk, en.wikipedia.org