Kosodrevinova

Kosodrevinová (borovicová) silica má sviežu ihličnatú vôňu s balzamickým nádychom a je výborná na ochorenia dýchacích ciest, kašeľ, nádchu, reumatické kĺbové bolesti i artrózu. Získava sa destiláciou čerstvého ihličia vodnou parou.

Jedným z dôvodov, prečo sa kosodrevinový olej stal takým dôležitým prvkom v doplnkovom zdraví, je jeho dostupnosť. Pomerne ľahko sa vyrába a borovica rastie v obrovskom množstve po celom svete. Vďaka veľkému množstvu zdravotných výhod sa stal jedným z najdôležitejších éterických olejov používaných v aromaterapii. Kosodrevinový olej sa dobre spája s mnohými inými olejmi vrátane cédrového dreva, rozmarínu, levandule, šalvie, labdanum a borievky, a preto sa môže široko používať v aromaterapii. Má veľmi nízku toxicitu, takže je jedným z najbezpečnejších éterických olejov, hoci niektorí ľudia sú citliví a pri vdychovaní príliš veľkého množstva tohto silného oleja môžu trpieť miernym podráždením dýchacích ciest.

Éterické oleje extrahované z kosodreviny obsahujú zložky bornylacetát, alfa-pinén, Δ3-karén, kampfén.

Kosodrevinová silica - účinky

Kosodrevinová silica zmierňuje ochorenia dýchacích ciest

Kosodrevinová silica je veľmi nápomocná pri liečbe respiračných problémov a bežne sa používa ako liek na prechladnutie a kašeľ. Je to kvôli jej schopnosti expektoranta, čo znamená, že uvoľňuje hlien z dýchacích ciest a uľahčuje jeho odstránenie. Znížením množstva usadenín v dýchacích cestách je vaše telo schopné rýchlejšie bojovať s pôvodnou infekciou a skrátiť čas na zotavenie.

Kosodrevinová silica zmierňuje bolesť

Borovicová silica sa považuje za analgetikum, a preto je dobrým liekom pre ľudí trpiacich bolesťou kĺbov, artrózou a reumatickými stavmi. Okrem toho, že je analgetikom, je tiež protizápalovým činidlom, čo znamená, že znižuje zápal a začervenanie postihnutých oblastí a súčasne odstraňuje bolesť.

Kosodrevinová silica udržuje zdravú pokožku

Jednou z najdôležitejších zdravotných výhod kosodrevinovej silice je jej úloha pri liečbe rôznych kožných problémov. Dermatológovia často predpisujú tento olej na liečenie psoriázy, svrbenia, pupienkov, ekzému, kožných ochorení, svrabov i vredov. Poskytuje vyváženú, hladkú, obnovenú a lesklú pleť a môže tiež pôsobiť ako antioxidant pre voľné radikály, ktoré majú negatívny vplyv na vašu pokožku. Voľné radikály napádajú zdravé kožné bunky a spôsobujú ich zmutovanie, čo vedie k predčasnému starnutiu, vráskam a ochabnutej pokožke. Kosodrevinová silica môže bojovať proti týmto negatívnym účinkom.

Kosodrevinova1

Kosodrevinová silica - použitie

Kosodrevinovú silicu môžete použiť ako:

inhalácia - 7 kvapiek silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia je vhodná pri infekciách horných dýchacích ciest a nádche.

kúpeľ - 9 kvapiek silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ má uvoľňujúci účinok na pohybový aparát.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na mastnú pleť.

krém, riedená silica, masážna emulzia - do 20 ml roztierateľného masťového základu alebo oleja (slnečnicový, olivový alebo mandľový) pridajte 5-10 kvapiek silice (masážna emulzia 100 ml a 5 ml silice), premiešajte a vmasírujte na bolestivé miesta. Krém je vhodný na reumu, svalové a kĺbové bolesti.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť na reumatické bolesti.

iné využitie - vhodná do zafajčených miestností

upozornenie - len na vonkajšie použitie

organicfacts.net, hanus.sk